Wzmacniacz basowy

Share your love:

Wzmacniacz słuchawkowy do grania w domu

Marcin poszukuje wzmacniacza słuchawkowego, który pozwoli mu ćwiczyć na basie Carvin B5 w domu bez zakłócania domowników. Zainteresował się urządzeniem FiiO G01 ze względu na jego kompaktową budowę i ładowanie jak telefon.

Nagrywanie dźwięku gitara]wzmacniacz]komputer]słuchawki

Podczas próby nagrania dźwięku z gitary poprzez wzmacniacz do komputera, autor napotkał problem z odsłuchem. Wykorzystując wbudowane efekty wzmacniacza, próbował różnych kombinacji kabli, jednak nie mógł usłyszeć siebie podczas grania, mimo że nagranie było później odtwarzane poprawnie.

Wzmacniacz bzyczy po podłączeniu do komputera.

Autor podzielił się swoim problemem z bzyczeniem wzmacniacza Ampeg BA115 po podłączeniu go do komputera za pomocą kabelka jack 3,5 mm na 2 chinche. Próbuje wykorzystać wzmacniacz jako głośnik do słuchania muzyki i jednoczesnego grania na gitarze.

Wzmacniacz słuchawkowy

Autor szuka wzmacniacza słuchawkowego, który pozwoli mu ćwiczyć na słuchawkach bez wydawania dużych sum pieniędzy. Rozważa zakup urządzeń takich jak Vox Amplug Bass, Ibanez RU10 oraz Electro-Harmonix Headphone Amp, ale jest otwarty na inne, niedrogie propozycje.

Jedyny taki ćwiczeniowy wzmacniacz słuchawkowy?

Opowiadam o swoim unikalnym projekcie wzmacniacza słuchawkowego, który umożliwia ćwiczenie na basie z podkładem muzycznym lub metronomem bez potrzeby korzystania z klasycznego pieca. Projekt ten został zainspirowany przeróbką starego walkmana.

Encore P-Bass

Heh Wracam do basu po ponad dziesięciu latach). Encore P-Bass…

Blackstar Amplification amPlug 2 FLY dla basistów

Blackstar Amplification ogłosiło wypuszczenie na rynek amPlug 2 FLY, kompaktowego wzmacniacza słuchawkowego opracowanego specjalnie dla basistów. Urządzenie oferuje wybór między trzema charakterystycznymi brzmieniami oraz dodatkowe funkcje, które mogą znacząco wpłynąć na komfort ćwiczeń czy jam sessions.

LDM GA-60

Cześć, aktualnie gram na basie podłączonego pod stary wzmacniacz unitry…

Wzmacniacz słuchawkowy

Hej; Szukam wzmacniacza/preampu, który miałby 6-8 wejść w różnych pasmachprzenoszenia,…

Wzmacniacz basowy

Wzmacniacz basowy to kluczowy element dla każdego basisty, pozwalający wydobyć pełnię brzmienia instrumentu. Różnorodność typów i konfiguracji pozwala na dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb i stylu gry. Wzmacniacz basowy jest niezwykle ważnym dodatkiem do gitary. Wzmacniacze takie zdecydowanie różnią się od reszty z powodu wyzwań mających związek z odtworzeniem najniższych pasm częstotliwości. Ma to wpływ na budowę kolumn głośnikowych, jak i samych głośników, końcówek mocy oraz przedwzmacniacza. Kolumny takie są najczęściej wyposażone w większą ilość głośników. Same głośniki muszą mieć większą trwałość z uwagi na dużą moc wyjściową basowych końcówek mocy. Odpowiednio dobrany wzmacniacz basowy pozwoli wydobyć brzmienie, jakiego oczekujemy oraz odpowiednio wyeksponować charakter instrumentu. Końcówki mocy zainstalowane we wzmacniaczach basowych z uwagi na ich dużą moc, w większości są wyposażone w dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatorów. Znajdziemy w nich również specjalny układ limitujący, który chroni głośniki przed uszkodzeniem oraz zapobiega przeciążeniu sprzętu.
Zatem jaki wzmacniacz wybrać?
Większość basistów korzysta ze wzmacniaczy hybrydowych, czyli połączenia przedwzmacniacza lampowego z tranzystorowym wzmacniaczem mocy. Możemy wyróżnić różne typy konfiguracji zestawów wzmacniaczy basowych, w zależności od miejsca gry, stylu muzycznego oraz pożądanego brzmienia.

Podczas sesji nagraniowych, grania prób lub koncertów w małych klubach dobrze sprawdzi się wzmacniacz typu combo. To połączenie wzmacniacza i kolumny, zamkniętych w jednej obudowie. To jedno z tańszych i bardziej mobilnych rozwiązań, ale należy pamiętać o tym, że zazwyczaj posiada mniejszą moc.

Przy występach scenicznych, koncertach w dużych klubach lub dla artystów, którzy używają instrumentów o poszerzonym dolnym zakresie np. metalowców, warto zwrócić uwagę na wzmacniacze o mocy od 300 do 1000 W oraz oddzielne kolumny. Oddzielne wzmacniacze potocznie zwane „głowami” to połączenie końcówki mocy oraz przedwzmacniacza w jednej obudowie. Niektórzy muzycy używają również oddzielnych przedwzmacniaczy oraz wzmacniaczy mocy w przeróżnych konfiguracjach.
Klasyczne lampy
Lampa to najbardziej tradycyjny wybór, nadaje klasyczne i okrągłe brzmienie. Wielu muzyków uważa, że produkują one je cieplejsze i naturalne, w przeciwieństwie do tranzystorów. W niewielu z nich zamontowane są wentylatory. Niestety, trzeba w nich wymieniać lampy co jakiś czas, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji.
Tranzystory
Tranzystory to główna konkurencja lamp. Brzmieniem nie dorównują wzmacniaczom lampowym, ale nie trzeba w nich wymieniać lamp i są o wiele tańsze. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z konstrukcjami hybrydowymi. Zwiększa się też ilość produktów wyposażonych w cyfrowe procesory sygnałowe. Pozwalają one na imitację różnych typów wzmacniaczy, kolumn basowych oraz efektów.
Na co zwrócić uwagę kupując?
Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wzmacniacz, który chcemy wybrać, oferuje wyjście na mikser. Basy nagrywa się najczęściej liniowo, a jest to możliwe tylko w momencie posiadania takiego wyjścia.

Rola wzmacniaczy basowych jest ogromna w kreowaniu brzmienia. Jeśli chcemy dobrze wydobyć dźwięk, wybór dobrego wzmacniacza powinien być kwestią pierwszorzędną.