Wzmacniacz basowy

Share your love:

Moje graty :D

3 zdjęcia przedstawiające mój obecny dobytek sprzetowy : Głowa:Markbass R500…

Moje uniwersum..

Zapraszam Was do świata moich basowych rozmyślań, gdzie opowiadam o swoich doświadczeniach z wybranym sprzętem. Specyfikacje, opinie i personalne doświadczenia dotyczące basów Ibanez oraz stacka SWR, na koniec wzmianka o tunerze i pedale od EBS.

EBS zapowiada wzmacniacz basowy Reidmar 752

EBS ujawnia swój najnowszy model wzmacniacza basowego, Reidmar 752, prezentowany na targach NAMM 2022. Ten lekki wzmacniacz głowicowy oferuje 750 watów mocy na 2 omach, dzięki zastosowaniu wzmacniacza klasy D.

Używany head + kolumna [4 tyś zł]

Recenzujemy używane zestawy nagłośnieniowe, idealne dla jazzowego grania, o budżecie 4000 zł. Head lampowy i kolumna, które razem tworzą 'neutralne' brzmienie, poza popularnymi markami.

Stack-600w

Poruszając temat wyboru odpowiedniego zestawu wzmocnieniowego dla basistów, analizujemy różne marki i modele, skupiając się na potrzebach związanych z gatunkami jazz i funky. Wybór pokazuje zarówno zróżnicowanie cenowe, jak i firmowe, z naciskiem na unikanie zbędnych gadżetów i preferencję prostoty.

Kuba Qbass Wojciechowski

Kuba Qbass Wojciechowski to wszechstronnie uzdolniony basista, kompozytor, producent i manager. Ma na swoim koncie udział w wielu projektach muzycznych i dyskografię obejmującą różne gatunki muzyki.

Stanisław Jakś

Stanisław Jakś, mimo braku umiejętności gry na instrumencie, z powodzeniem tworzy muzykę od 1988 roku. Jego unikalny zestaw sprzętu, który obejmuje zarówno klasyczne gitary, jak i niestandardowe urządzenia DIY, świadczy o kreatywnej pasji i wytrwałości.

Sylwester Kowalik

Sylwester Kowalik opowiada o swojej drodze do odzyskania sprawności ręki po poważnym wypadku, za pomocą gry na basie. Z czasem zdobył znaczące umiejętności i doświadczenie, używając do gry specjalistycznego sprzętu.

Czy jest sens kupować drogi sprzęt

Autor zastanawia się, czy warto inwestować w drogi sprzęt muzyczny, zwłaszcza kiedy tanie preampy i kombosy oferują porównywalną jakość dźwięku. Rozważa zakup preampa oraz niewielkiego kombosa, zamiast ciężkich i drogich wzmacniaczy.

killmad123

Mój sprzęt? Gitary basowe : Fender 70 Classic Jazz Bass…

Power Trio

Gdyby nie to Power Trio, Szwecję już dawno byłoby można…

dominikm

Muzyka jest dla mnie pasją, grałem jakiś czas na gitarze…

Andrzej Nowak

Mam 21 lat i studiuję sobie biotechnologię na Politechnice Rzeszowskiej,…

Michał P.

Mój sprzęt? Peavey Millenium BXP combo Marshall mb4410 (rozbite na…

Rob

Gram od 2003-12-20 Mój sprzęt? Unique Bass (przerobiona lutnicza kopia…

Head basowy bez EQ?

Witam. Piszę z taką trochę nietypową sprawą. Potrzebuje Head basowy,który…

EBS wprowadza na rynek basowy wzmacniacz Reidmar 750

Szwedzka firma specjalizująca się w wzmacniaczach do basu, EBS, przedstawiła lekki wzmacniacz basowy Reidmar 750. Ma on wiele wspólnych cech z poprzednikiem, ale dodaje więcej mocy i kilka nowych funkcji.

EBS wprowadza serię basowych combo Magni 500

EBS wprowadza na rynek serię basowych combo Magni 500, bazując na projekcie wzmacniacza Reidmar. Nowa seria oferuje modele 210 i 115 z całkowicie analogowym preampem i lekką sekcją mocy.

ebsb650/660

witam:)mam w planach kupno glowy basowej i interesuje mnie firma…

Lo_Pata

Gram od 1994-01-01 Mój sprzęt? Basidło: RockBass Streamer by Warwick…

EBS classic 450

Ktoś widział ten wzmacniacz na żywo w akcji? Warto się…

Struny EBS

Struny Ebs

No hej;] testował ktoś struny EBS? Wszyscy wiemy, że produkuje…

Odkryj nowości w świecie basu: EBS Magni 502

EBS wprowadza na rynek nową serię combo basowych Magni 502, w tym modele 210 i 115, które zachwycają niewielką wagą i wyjątkowym brzmieniem dzięki zastosowaniu głośników neodymowych.

Nowość na rynku: Wzmacniacz basowy EBS Reidmar 752

EBS przedstawia swój najnowszy wzmacniacz basowy - Reidmar 752, wyposażony w innowacyjny moduł wzmacniacza klasy D, oferujący 750 W RMS przy obciążeniu 2 ohmów. To urządzenie, które z pewnością przypadnie do gustu basistom.
Wzmacniacz basowy

Wzmacniacz basowy to kluczowy element dla każdego basisty, pozwalający wydobyć pełnię brzmienia instrumentu. Różnorodność typów i konfiguracji pozwala na dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb i stylu gry. Wzmacniacz basowy jest niezwykle ważnym dodatkiem do gitary. Wzmacniacze takie zdecydowanie różnią się od reszty z powodu wyzwań mających związek z odtworzeniem najniższych pasm częstotliwości. Ma to wpływ na budowę kolumn głośnikowych, jak i samych głośników, końcówek mocy oraz przedwzmacniacza. Kolumny takie są najczęściej wyposażone w większą ilość głośników. Same głośniki muszą mieć większą trwałość z uwagi na dużą moc wyjściową basowych końcówek mocy. Odpowiednio dobrany wzmacniacz basowy pozwoli wydobyć brzmienie, jakiego oczekujemy oraz odpowiednio wyeksponować charakter instrumentu. Końcówki mocy zainstalowane we wzmacniaczach basowych z uwagi na ich dużą moc, w większości są wyposażone w dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatorów. Znajdziemy w nich również specjalny układ limitujący, który chroni głośniki przed uszkodzeniem oraz zapobiega przeciążeniu sprzętu.
Zatem jaki wzmacniacz wybrać?
Większość basistów korzysta ze wzmacniaczy hybrydowych, czyli połączenia przedwzmacniacza lampowego z tranzystorowym wzmacniaczem mocy. Możemy wyróżnić różne typy konfiguracji zestawów wzmacniaczy basowych, w zależności od miejsca gry, stylu muzycznego oraz pożądanego brzmienia.

Podczas sesji nagraniowych, grania prób lub koncertów w małych klubach dobrze sprawdzi się wzmacniacz typu combo. To połączenie wzmacniacza i kolumny, zamkniętych w jednej obudowie. To jedno z tańszych i bardziej mobilnych rozwiązań, ale należy pamiętać o tym, że zazwyczaj posiada mniejszą moc.

Przy występach scenicznych, koncertach w dużych klubach lub dla artystów, którzy używają instrumentów o poszerzonym dolnym zakresie np. metalowców, warto zwrócić uwagę na wzmacniacze o mocy od 300 do 1000 W oraz oddzielne kolumny. Oddzielne wzmacniacze potocznie zwane „głowami” to połączenie końcówki mocy oraz przedwzmacniacza w jednej obudowie. Niektórzy muzycy używają również oddzielnych przedwzmacniaczy oraz wzmacniaczy mocy w przeróżnych konfiguracjach.
Klasyczne lampy
Lampa to najbardziej tradycyjny wybór, nadaje klasyczne i okrągłe brzmienie. Wielu muzyków uważa, że produkują one je cieplejsze i naturalne, w przeciwieństwie do tranzystorów. W niewielu z nich zamontowane są wentylatory. Niestety, trzeba w nich wymieniać lampy co jakiś czas, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji.
Tranzystory
Tranzystory to główna konkurencja lamp. Brzmieniem nie dorównują wzmacniaczom lampowym, ale nie trzeba w nich wymieniać lamp i są o wiele tańsze. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z konstrukcjami hybrydowymi. Zwiększa się też ilość produktów wyposażonych w cyfrowe procesory sygnałowe. Pozwalają one na imitację różnych typów wzmacniaczy, kolumn basowych oraz efektów.
Na co zwrócić uwagę kupując?
Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wzmacniacz, który chcemy wybrać, oferuje wyjście na mikser. Basy nagrywa się najczęściej liniowo, a jest to możliwe tylko w momencie posiadania takiego wyjścia.

Rola wzmacniaczy basowych jest ogromna w kreowaniu brzmienia. Jeśli chcemy dobrze wydobyć dźwięk, wybór dobrego wzmacniacza powinien być kwestią pierwszorzędną.