Wzmacniacz basowy

Share your love:

Nowa konkurencja żony 2×10″ ;]

Postanowiłem rozbudować mój zestaw głośnikowy o kolumnę 2x10", aby mój wzmacniacz pracował z pełną mocą. Wybrałem sklejkę brzozową do konstrukcji i zainwestowałem w głośniki Celestiony BL10-100 16 Ohm.

Komplet :]

Z pasji do muzyki i dążenia do perfekcji w brzmieniu niskich tonów, przetestowałem połączenie heada Head TE GP12 SMX AH350 (pre gibson) z unikatową paczką i głośnikiem Celestion. Efekty przerosły moje oczekiwania, oferując potężne, ale czyste brzmienie basu, które jest trudne do uzyskania w konwencjonalnych ustawieniach.

Przeróbka Gallien Krueger’a 1001RBII na 230V

Autor artykułu zmaga się z problemem przerobienia wzmacniacza Gallien Krueger 1001RBII na 230V i spotyka się z nieoczekiwanym wyzwaniem - znalezieniem miejsca dla pozostałego białego kabla.

Eminence BETA 12A – Paka basowa 2×12

Rozważając zakup i budowę kolumny basowej 2x12, Eminence BETA 12A wydaje się być obiecującym wyborem dzięki pasmowi przenoszenia od 43Hz do 3.8kHz. Szczególnie zastanawiam się nad wymaganiami dotyczącymi materiału, potrzebą tweetera oraz wewnętrzną konstrukcją kolumny.

Eltron 50JP

Czytelnik podzielił się swoimi frustracjami i poszukiwaniem rozwiązania na temat naprawy wzmacniacza Eltron 50JP, który przez lata nie był używany. Po wymianie kondensatorów, wzmacniacz przestał działać całkowicie.

Wzmacniacz + Kolumna DIY [nie]pilna pomoc :]

Plany na wakacje obejmują zakup nowego sprzętu - Ash MAG 600H i odpowiedniej kolumny głośnikowej DIY. Czytelnik szuka porady dotyczącej wyboru wzmacniacza, głośnika oraz materiałów i wymiarów dla kolumny, chcąc utrzymać budżet w granicach 2000-2500 zł.

Gadacz bateryjny basowy -Roland Micro Cube

Eksploruję możliwości wykorzystania Roland Micro Cube jako głośnika basowego. Zastanawiam się nad budowaniem nowej obudowy i dodaniem lepszego głośnika, by nie przekroczyć budżetu 150zł.

Ashdown Five Fifteen – problemy i dziwny pomysł

Właściciel wzmacniacza basowego Ashdown Five Fifteen opisuje swoje doświadczenia związane z awarią urządzenia podczas koncertu oraz rozważa niestandardowe modyfikacje sprzętu w celu zwiększenia jego głośności, mimo ograniczonych środków finansowych.

wentylator do wzmacniacza

Podczas prób z moim kombinezonem basowym 300W, napotkałem problem z przegrzewaniem się wzmacniacza, co skutkowało jego wyłączaniem. Okazało się, że problemem był wentylator, który obracał się leniwie i bezgłośnie, a po pewnym czase grania wzmacniacz się wyłączał.

Wzmacniacz ze starego wzmacniacza

W artykule opisuję proces zamiany starego wzmacniacza Vermona w urządzenie, które po podłączeniu do głośnika zaczyna grać. Autor szuka pomocy i porad w realizacji swojego projektu.

Jak zbudować swój własny wzmacniacz lampowy

Prezentujemy sposób na zbudowanie własnego wzmacniacza lampowego Orange AD 200 B 100W, wyjaśniając każdy krok oraz niezbędne elementy do jego skonstruowania. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 1200 zł, a mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w bezpiecznym i skutecznym montażu.

Samodzielna budowa paczki 4×10 , czyli od zera do…

Autor podjął się wyzwania budowy kolumny basowej 4x10 plus horn, mimo braku wiedzy na temat głośników basowych. Posiada jednak znaczącą wiedzę i praktykę w konstrukcji i obróbce drewna, co daje mu przewagę w realizacji projektu.

głośniki do budowy paczki

Podejmując się wyzwania budowy własnej kolumny basowej do mojego ulubionego Line6 HD750, postanowiłem znaleźć idealne głośniki zdolne dostarczyć doskonałe efekty brzmieniowe. Szukam głośników o mocy od 800W do 1000W, podobnych do tych z pakietów Goliath Senior, Trace Elliot czy David Eden.

Stanisław Jakś

Stanisław Jakś, mimo braku umiejętności gry na instrumencie, z powodzeniem tworzy muzykę od 1988 roku. Jego unikalny zestaw sprzętu, który obejmuje zarówno klasyczne gitary, jak i niestandardowe urządzenia DIY, świadczy o kreatywnej pasji i wytrwałości.

Tapchan

Tapchan przedstawia swoją imponującą kolekcję sprzętu dla basistów zebraną od 2001 roku. Czytaj dalej, aby odkryć niezwykłe modele zarówno znanych, jak i bardziej niszowych marek.

ABC budowy wzmaka – od czego zacząć?

Młody entuzjasta muzyki chce zbudować wzmacniacz domowej roboty, aby oszczędzić na kosztach. Zastanawia się nad możliwością realizacji, wyborem komponentów oraz kosztem przedsięwzięcia.

Jedyny taki ćwiczeniowy wzmacniacz słuchawkowy?

Opowiadam o swoim unikalnym projekcie wzmacniacza słuchawkowego, który umożliwia ćwiczenie na basie z podkładem muzycznym lub metronomem bez potrzeby korzystania z klasycznego pieca. Projekt ten został zainspirowany przeróbką starego walkmana.

Budowa Pieyka do Basu

Autor opisuje, jak podjął się zadania zbudowania piecyka basowego z części starych, lampowych telewizorów dla brata, który jest gitarzystą. Poszukuje porad dotyczących wyboru preampa i głośnika do tego projektu.

Głowa Axetyk + paczka

Glowa Axetyk Paczka
W ostatnim czasie testowałem wzmacniacz Hartke Kickback 12, który świetnie sprawdza się w mniejszych przestrzeniach. Jednak w obliczu mocniejszej konkurencji gitarowej zaczynam rozważać zakup mocniejszej głowy wzmacniacza oraz dedykowanej paczki.

dobór wzmacniacza

Dobor Wzmacniacza
Autor dzieli się swoją historią zakupu pieca basowego wykonanego własnoręcznie, który po roku użytkowania okazał się mieć znaczące wady. Teraz szuka pomocy w wyborze nowego wzmacniacza, aby poprawić jakość dźwięku swojego sprzętu.

Laney Ritcher R4 – problem

Laney Ritcher R4 8211 Problem
Na próbie mój wzmacniacz Laney Ritcher R4 nagle zaczął wydawać dziwne odgłosy, takie jak szmery, brzeczenia i sprzężenia, nawet bez podłączonego instrumentu. Po wizytach w sklepie muzycznym i u elektronika problem nadal pozostaje nierozwiązany.

Wzmacniacz ;]

Obiecane zdjęcia wzmacniacza od środka… moc ok 1000watt, kwestia wielkości…

Grohu u

hmm, wracam do basu po 15 lat nieobecności. Grywało się…

bardzo pilne

potrzebuję schematu elektronicznego wzmacniacza dimavery

Jak Zrobic Wlasny Wzmak
Wzmacniacz basowy

Wzmacniacz basowy to kluczowy element dla każdego basisty, pozwalający wydobyć pełnię brzmienia instrumentu. Różnorodność typów i konfiguracji pozwala na dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb i stylu gry. Wzmacniacz basowy jest niezwykle ważnym dodatkiem do gitary. Wzmacniacze takie zdecydowanie różnią się od reszty z powodu wyzwań mających związek z odtworzeniem najniższych pasm częstotliwości. Ma to wpływ na budowę kolumn głośnikowych, jak i samych głośników, końcówek mocy oraz przedwzmacniacza. Kolumny takie są najczęściej wyposażone w większą ilość głośników. Same głośniki muszą mieć większą trwałość z uwagi na dużą moc wyjściową basowych końcówek mocy. Odpowiednio dobrany wzmacniacz basowy pozwoli wydobyć brzmienie, jakiego oczekujemy oraz odpowiednio wyeksponować charakter instrumentu. Końcówki mocy zainstalowane we wzmacniaczach basowych z uwagi na ich dużą moc, w większości są wyposażone w dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatorów. Znajdziemy w nich również specjalny układ limitujący, który chroni głośniki przed uszkodzeniem oraz zapobiega przeciążeniu sprzętu.
Zatem jaki wzmacniacz wybrać?
Większość basistów korzysta ze wzmacniaczy hybrydowych, czyli połączenia przedwzmacniacza lampowego z tranzystorowym wzmacniaczem mocy. Możemy wyróżnić różne typy konfiguracji zestawów wzmacniaczy basowych, w zależności od miejsca gry, stylu muzycznego oraz pożądanego brzmienia.

Podczas sesji nagraniowych, grania prób lub koncertów w małych klubach dobrze sprawdzi się wzmacniacz typu combo. To połączenie wzmacniacza i kolumny, zamkniętych w jednej obudowie. To jedno z tańszych i bardziej mobilnych rozwiązań, ale należy pamiętać o tym, że zazwyczaj posiada mniejszą moc.

Przy występach scenicznych, koncertach w dużych klubach lub dla artystów, którzy używają instrumentów o poszerzonym dolnym zakresie np. metalowców, warto zwrócić uwagę na wzmacniacze o mocy od 300 do 1000 W oraz oddzielne kolumny. Oddzielne wzmacniacze potocznie zwane „głowami” to połączenie końcówki mocy oraz przedwzmacniacza w jednej obudowie. Niektórzy muzycy używają również oddzielnych przedwzmacniaczy oraz wzmacniaczy mocy w przeróżnych konfiguracjach.
Klasyczne lampy
Lampa to najbardziej tradycyjny wybór, nadaje klasyczne i okrągłe brzmienie. Wielu muzyków uważa, że produkują one je cieplejsze i naturalne, w przeciwieństwie do tranzystorów. W niewielu z nich zamontowane są wentylatory. Niestety, trzeba w nich wymieniać lampy co jakiś czas, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji.
Tranzystory
Tranzystory to główna konkurencja lamp. Brzmieniem nie dorównują wzmacniaczom lampowym, ale nie trzeba w nich wymieniać lamp i są o wiele tańsze. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z konstrukcjami hybrydowymi. Zwiększa się też ilość produktów wyposażonych w cyfrowe procesory sygnałowe. Pozwalają one na imitację różnych typów wzmacniaczy, kolumn basowych oraz efektów.
Na co zwrócić uwagę kupując?
Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wzmacniacz, który chcemy wybrać, oferuje wyjście na mikser. Basy nagrywa się najczęściej liniowo, a jest to możliwe tylko w momencie posiadania takiego wyjścia.

Rola wzmacniaczy basowych jest ogromna w kreowaniu brzmienia. Jeśli chcemy dobrze wydobyć dźwięk, wybór dobrego wzmacniacza powinien być kwestią pierwszorzędną.