Tonsil

Share your love:

Bas adidasa ;]

Ok rok temu skompletowałem wymarzony set, na który złego słowa…

Mały apgrejd ;]

Dokonałem zmian w moim zestawie: z paczki noł nejm 215 na Noisy Boxa 410 z nagłośnikami Celestion i headem Taurusa BL300H. Ekscytacja jest ogromna, zwłaszcza że dopiero jutro przetestuję nowy kabel.

Noisy Box 2×12” Celestion TF1225

Recenzja głośnikowej paczki Noisy Box 2x12'' na głośnikach Celestion TF1225. Solidna konstrukcja i zaskakująco dobre brzmienie w całym zakresie pasma.

Unitra ŁZR 3015 i Tonsil Altus 150 – podłączenie basu

Autor opisuje, jak planuje podłączyć nowo kupiony bas do starego zestawu audio (Unitra ŁZR 3015 i Tonsil Altus 150) znalezionego w garażu. Zastanawia się, czy wybrane połączenie (przejściówka din 545/jack 6,3) sprawdzi się i czy moce oraz częstotliwości sprzętu są odpowiednie do grania na basie w domu.

Budowa paki – kilka pytań

Autor rozważa budowę kolumny dla wzmacniacza o mocy 300W, zastanawiając się nad odpowiednią mocą głośników oraz możliwością połączenia głośnika Eminence 15" z dwoma głośnikami Tonsil o mocy 50W każdy.

Problem z kolumnami.

Autor przedstawia problem związany z działaniem kolumn Tonsil po awarii amplitunera Denon, które zostały podłączone do zastępczego urządzenia. W efekcie prawy kanał nie odbiera dźwięku.

[Pomocy] Tonsil zjarany?

Autor opisuje problem ze spalonym combo Tonsil 50.03 po nieprawidłowym podłączeniu głośnika, które skutkowało zapachem spalenizny i przepaleniem bezpiecznika. Poszukuje sposobu na naprawę urządzenia.

Graty..

Oto moje graty, Head to Unison Leopard o kopiącej dupe…

Krzysiek Palikowski

informatyk, basowy ignorant, webmaster, w latach 2001-2012 admin tej strony.Gram…

J.

czysty kanał jest dla ciotGram od 2003-03-04 Mój sprzęt? Ex-Jolana…

Kamil

Mój sprzęt? Aktualnie: Gitara – Cort Action Bass WS Combo…

pablohlca

Zaczynałem od punk rocka, przez połamany death metal, rock i…

Nieryżowy Ampeg

No prawie Ampeg. Kolumna Tonsila: 200zł. www.img519.imageshack.us Logo ampega: 20zł.…

Altus 140

Altus 140

Znalazłem w domu właśnie owe altusy. Próbował ktoś podpinać do…

Tomek

Mój sprzęt? Obecnie Ibanez GSR 180 Combo Tecamp TEC80B 65W…

Walery811

Gram od 2011-06-01 Mój sprzęt? Yamaha RBX360 Wzmacniacz LDM BA100…

Łukasz

Gram od 2002-07-15 Mój sprzęt? – Combo Box Taurus TL-3510…

Mich Lisz

Mój sprzęt? warwick tubepath 5.1 1×15 +1×15 no name noisy…

Taurus B-2012

Taurus B-2012 Combo basowe – Moc: 200W RMS – Głośnik:…

Tonsil

Tonsil, polskie zakłady wytwórcze zlokalizowane we Wrześni, przeszły długą drogę od ich powstania w 1945 roku, przez państwowe przedsiębiorstwo, aż po współczesne prywatne przedsiębiorstwo Sławomira Wieszczecińskiego. W swojej historii marka ta przeszła od produkcji głośników radiowęzłowych, poprzez mikrofony i słuchawki, aż po współczesne zestawy głośnikowe oferujące nawet dziesięcioletnią gwarancję. Tonsil to polskie zakłady wytwórcze zlokalizowane we Wrześni. Zostały utworzone 1945 r. przez dyrekcję Polskiego Radia w Poznaniu. W latach 1945-1990 działały jako państwowe przedsiębiorstwo, potem do 2004 r. jako spółka akcyjna. Aktualnie od 2012 r. zakład działa, jako prywatne przedsiębiorstwo Sławomira Wieszczecińskiego.
Krótka historia
Na początku produkowano osiem typów głośników radiowęzłowych, wykorzystując  do tego celu poniemieckie zapasy materiałów. Rok później fabryka przeszła do Zjednoczenia Przemysłu Radiotechnicznego i zmieniła nazwę na Państwową Fabrykę Głośników, a w 1950 roku na Zakłady Wytwórcze Głośników.

Zaczęto wtedy rozwijać produkcję, a w 1947 r. wyprodukowano pierwszy mikrofon. Dwa lata później rozpoczęto produkcję transformatorów głośnikowych. Zaczęto też produkować elektromaszynowe elementy automatyki i silniki o małej mocy.
Początek pracy pod nazwą Tonsil
W 1960 roku otrzymali nową nazwę – Tonsil. W 1972 roku produkcję silników przekazano do nowo powstałego przedsiębiorstwa Mikroma. W latach 1973-1974 dokonano dużej modernizacji technologii poprzez zakup licencji od niemieckiego i japońskiego przedsiębiorstwa. W 1977 roku rozpoczęto produkcję mikrofonów elektrodowych do radiomagnetofonów. Od roku Tonsil należał do UNITRA – Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego  Przez cały okres PRL-u zajmowali dominującą pozycję na rynku w dziedzinie przetworników elektroakustycznych. Niestety na skutek otwarcia rynku w 1989 roku stracili swoją pozycję monopolisty. Przez kilka kolejnych lat nastąpiło wiele zmian w przedsiębiorstwie, redukcje etatów i niestety konkurencja na rynku przyczyniła się do upadku przedsiębiorstwa. W 2004 roku ogłoszono upadłość. W 2009, po zaprzestaniu produkcji przez ProTonsil – wyodrębnioną spółkę, grupa pracowników Tonsilu powołała spółkę Tonsil Technologie. Ostatecznie po zlikwidowaniu Tonsil SA Sławomir Wieszczyński wykupił prawa do marki i otworzył działalność, reaktywując produkcję.
Oferta producenta
Podstawowym profilem produkcji przedsiębiorstwa były przetworniki elektroakustyczne – głośniki i mikrofony.  Po zakupie licencji w latach 70. zwiększono ich asortyment oraz podjęto się produkcji dynamicznych słuchawek szerokopasmowych. W 1985 roku powstało około 5,9 miliona głośników. Początkowo były to zestawy radiowęzłowe, popularne, kinowe i do nagłaśniania przestrzeni otwartych. W połowie lat 70. w oparciu o licencyjne głośniki uruchomiono również produkcję zestawów HiFi.

Dla przemysłu telekomunikacyjnego produkowano słuchawkowe i mikrofonowe wkładki teletechniczne. Tonsil stworzył również kilka modeli megafonów przenośnych, montowanych na samochodach. Na początku lat 60. wyprodukowali w małej ilości jeden z pierwszych, polskich magnetofonów szpulowych.
Bez podwykonawców
Tonsil to jedna z niewielu firm audio w Europie, która w całości sama produkuje swoje urządzenia. W ofercie Tonsil oprócz domowego sprzętu audio są również urządzenia przemysłowe np. wzbudniki, wkładki teletechniczne czy głośniki tubowe. Producent nagłośnienia jest na tyle pewny dobrej jakości swoich produktów, że oferuje pięcio, a nawet dziesięcioletnią gwarancję na wybrane zestawy głośnikowe. Jest to jedna z najdłuższych gwarancji w tej branży.