Struny

Share your love:

Moje boje z basem [6] – ostatni przed przerwą

W tym odcinku opisuję swoje ostatnie perypetie z basem, w tym kupno wirtualnie pozłacanych strun oraz batalie z elektroniką i sprzętem. Szereg nieoczekiwanych wyzwań i zabawnych sytuacji przybliża mnie do celu - sprawienia, aby Basia w końcu brzmiała akceptowalnie.

Recenzja zestawu do konserwacji basu D’Addario

D'Addario wprowadza na rynek zestaw do pielęgnacji basu, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać swój instrument w idealnym stanie. Narzędzia i akcesoria w zestawie sprawiają, że konserwacja basu staje się prostsza i bardziej przystępna.

Gruv Gear przedstawia Fump – tłumik mostka dla basistów

Firma Gruv Gear poszerza swoją ofertę produktów do tłumienia strun, wprowadzając na rynek Fump - urządzenie tłumiące, które montuje się na strunach przy moście basu. Urządzenie pasuje do basów cztero- i pięciostrunowych i można je łatwo zaaplikować lub usunąć w kilka sekund.

Jakub Baranowski

Poszukiwacz nowych dźwięków…Gram od 2005-08-01 Mój sprzęt? Mój aktualny sprzęt:…

Struny

Struny są kluczowym elementem każdego instrumentu strunowego, odpowiadającym za generowanie dźwięku. Artykuł przedstawia kompleksowe spojrzenie na różnorodność strun basowych, ich historię, znaczenie odpowiadającego doboru, zalecenia dotyczące wyboru producenta oraz porady dotyczące pielęgnacji. Jak wygląda struna, chyba żadnemu basiście tłumaczyć nie trzeba. Czym jest? W skrócie: to wibrator dźwięku, dzięki którego drganiom powstaje fala dźwiękowa. To najbardziej eksploatowany i podatny na zużycie element instrumentu. Równocześnie ma on niemal decydujące znaczeniu dla jego brzmienia.
Skąd się wzięły struny? Czyli krótkie wprowadzenie historyczne
Historycy podejrzewają, że pierwszym instrumentem strunowym był łuk. Jego naciągnięta cięciwa działała analogicznie do strun gitary, które znamy dziś. Doniesienia na temat pierwszych instrumentów szarpanych pochodzą sprzed niemal 3000 lat z krajów bliskiego wschodu, a następnie zostały przeniesione do Europy. W przeciągu kolejnych dziesięcioleci instrumenty strunowe ewoluowały, dzięki czemu gitara stała się najpopularniejszym spośród nich. Możemy się cieszyć jej wieloma typami, odmianami i niezliczoną ilością modeli i brzmień.
Znaczenie prawidłowego doboru strun
Prawidłowy dobór strun jest kluczowy nie tylko dla brzmienia gitary, ale także dla wygody gry.
Aspekt 1 – wygoda
Gitarzysta, który dopiero się uczy może łatwo się zniechęcić instrumentem ze zbyt twardymi strunami. Przypomnijcie sobie swoje początki – wcale nie jest tak łatwo. Gitarzysta zaawansowany natomiast nie będzie odczuwał przyjemności i nie otrzyma pełni możliwości na strunach skierowanych dla osób początkujących. Warto dobrać struny do własnego poziomu gry.
Aspekt 2 – brzmienie
To najistotniejsza sprawa, bo w końcu to o dźwięk chodzi w grze na instrumencie. Dlatego warto zapłacić nawet ciut więcej za dobre jakościowo struny, które pozwolą otworzyć nam skrzydła i napełnią brzmienie naszej gitary głębią, której nie dadzą nam kiepskie struny. Tu warto przeanalizować tworzywo (stal nierdzewna, stal niklowana, nikiel), rodzaj owijki ( round wound, halfwound, flat wound), grubość, menzurę basu, producenta i poświęcić chwilę czasu, aby dopasować jak najlepiej struny do naszych oczekiwań.
Charakterystyka strun do gitary basowej
Struny do basówki są zdecydowanie grubsze niż do pozostałych gitar. Ze względu też na różne wersje gitary basowej – 4,5 lub 6-strunowe, w sprzedaży dostępne są różne zestawy dostosowane do konkretnej wersji instrumentu. Grubość strun, wpływa na ich żywotność. Pamiętajmy, że struny basowe mają niskie dudniące nieco brzmienie charakterystyczne dla tego rodzaju instrumentu. Podczas zakupów warto zmieniać producentów w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie brzmienia.
Firmy strunowe polecane do gitar basowych
Oczywiście to sprawa bardzo subiektywna. Każdy gitarzysta oczekuje innego brzmienia, ma inny sprzęt i dźwięk na dwóch różnych basach, a przy tych samych strunach może brzmieć zupełnie inaczej. Jednak jest kilka firm, które warto wziąć pod uwagę podczas kolejnej wymiany strun.

Dla początkujących – Ernie Ball Regular Slinky Bass Nickel Wound

Dla bardziej zaawansowanych – D’Addario, Curt Mangan, Ernie Ball, Warwick

Dla fanów znanych basistów znajdą się też struny sygnowane nazwiskami np. Marcusa Millera czy Billy’ego Sheehana.

Warto również pamiętać o odpowiednim czyszczeniu i konserwacji strun, aby zapewnić sobie długie użytkowanie i czyste brzmienie.