Seymour Duncan

Share your love:

Fender P-Bass American Deluxe ’98 – recenzja

Recenzja Fender P-Bass American Deluxe ’98, instrumentu który towarzyszy mi od 2010 roku. Mimo upływu lat, nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że „TO JEST TO!”, dzięki czemu gitara wciąż jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji.

Marathone Bg – 04

W tym artykule przedstawiam szczegółową recenzję elektrycznej gitary basowej Marathone BG-04, po roku użytkowania. Mimo że firma Marathone już nie istnieje, instrument ten, teraz dostępny pod marką Maruszczyk Instruments albo Mensinger, zapewnia wysoką jakość dźwięku i komfort grania.

Flame CS-5

Flame CS-5 to gitara basowa, która łączy w sobie zarówno wysoką jakość wykonania, jak i atrakcyjną cenę. Jako niższa odpowi ednik droższych modeli MM, ta gitara znakomicie sprawdza się w różnych stylach muzycznych, niezależnie czy gra się soft-rocka czy metal.

Cort GB94

Cort GB94 to bas, który zaskakuje świetnym wykonaniem, uniwersalnym brzmieniem i wygodą gry. Wyposażony w korpus z jesionu bagiennego, przetworniki Seymour Duncan i aktywną elektronikę, sprawdza się w wielu gatunkach muzycznych.

Jazz Bass pickup w wersji split-coil

Jazz Bass Pickup W Wersji Split Coil
Autor podzielił się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z pickupami typu Jazz Bass, ograniczającymi się tylko do humbackerów w wersji stack. Rozważa on możliwość wypróbowania wersji split-coil, zastanawiając się nad jej brzmieniem i możliwościami adaptacji do swoich potrzeb.

wymiana przetworników

Wymiana Przetwornikow
Posiadam Fendera Precision Bass z lat 70., w którym muszę wymienić przetworniki. Ze względu na ograniczony budżet, rozważam kilka tańszych opcji i proszę o poradę, który wybrać.

EMG-HZ przełącznik push-pull humb / single coil

Opisuję proces modyfikacji gitary Spector NS 2000/5 z pickupami EMG-HZ, umożliwiający przełączanie między trybami pracy humbucker i single coil przy pomocy potencjometrów push-pull. Modyfikacja pozwoliła na eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami brzmień, wyróżniając się przydatnością w różnych stylach muzycznych.

ZGINĘŁY DWA INSTRUMENTY

Dwóch muzyków zostało okradzionych z cenionych instrumentów: Fender Precision Bass i Epiphone Lespaul 100 ebony. Apelują o pomoc w odnalezieniu sprzętu.

Perełka [aczkolwiek nie bas]

Historia niezwykłej gitary elektrycznej, nad którą pracował wujek autora. Po jego śmierci, autor postanawia przywrócić instrument do życia, napotykając na drodze różne wyzwania techniczne.

Bas Mayones – problem z elektroniką/schematem

W artykule opisano problem z basem firmy Mayones, zakupionym parę lat temu. Problem dotyczy elektroniki i nieprawidłowego działania potencjometrów oraz przystawek. Właściciel postanawia sam naprawić instrument, napotykając zagadkę w postaci nieprawidłowo podłączonej elektroniki.

jaki przetwornik basowy?

Hej, Chciałbym zakupić sobie JEDEN przetwornik (basowy), gdyż humbucker któryposiadałem…

zmiana humbuckera

Witam. Posiadam kopię Musicmana-5 strunową z aktywną elektroniką.Mam zamiarwymienić humba-który…

Przystawka Do Precla
Seymour Duncan

Przejdźmy przez fascynującą podróż modyfikacji mojej gitary basowej, Adelity, w unikalny instrument StratoBassTer. Proces nietypowej przeróbki zainspirował nawet miejscowych lutników do wyjścia poza schematy. Seymour Duncan wraz z żoną – Cathy Carter Duncan to założyciele jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie firmy zajmującej się produkcją przetworników do gitar basowych i elektrycznych oraz efektów podłogowych. Marka o nazwie pochodzącej od nazwiska samego założyciela powstała w 1976 roku w Santa Barbara w Kalifornii, gdzie posiada swoją siedzibę aż do dziś.
Szczęśliwy przypadek
Seymour W. Duncan to gitarzysta i lutnik, który swoją przygodę z przetwornikami rozpoczął zupełnie przypadkowo. Jako chłopak pożyczył swoją gitarę koledze, który przypadkowo uszkodził przetwornik.  Młody Duncan postanowił naprawić instrument samodzielnie i nakręcić przetwornik ponownie przy użyciu gramofonu. Naprawa dała zaskakujący efekt, ponieważ brzmienie gitary się zmieniło i było dużo lepsze niż wcześniej. Ten przypadek był inspiracją do zgłębienia wiedzy w zakresie przetworników. Tu w jego życiu pojawiają się dwa ważne nazwiska, dzięki którym Duncan stał się tym, kim jest dziś. Znaczący wpływ na jego życie miał Les Paul oraz Seth Lover, gitarzyści i wynalazcy, od których mógł się uczyć i z którymi miał zaszczyt współpracować. Dzięki tym doświadczeniom z łatwością zdobył pracę w Fender Soundhouse. Wkrótce potem Duncan przeniósł się do Santa Barbary, gdzie ożenił się z Cathy Carter i wspólnie otworzyli warsztat zajmujący się naprawą i serwisowaniem instrumentów.
Rozrost firmy
Firma rozwijała się wraz ze wzrostem renomy nazwiska Duncan. Firma rozpoczęła produkcje niestandardowych przetworników m.in. do Stratocaster czy Telecaster. Zaczęły powstawać genialne przetworniki do gitar basowych, elektrycznych, a nawet akustycznych. Z czasem również rozpoczęto produkcję innych akcesoriów gitarowych. Najsłynniejsze z jego przetworników basowych powstawały w latach 1980-2013 pod marką Basslines, a następnie pod nazwą Seymour Duncan.

Ważne wydarzenie w życiu Duncana to otrzymanie własnego miejsca w Vintage Guitar Hall of Fame, które otrzymał w 2012 roku za swój wkład w rozwój przemysłu muzycznego.
Co dobrego w ofercie dla gitarzysty?
Ciągła praca Duncuna nad poprawą brzemienia oraz uzyskaniem zupełnie nowych efektów sprawiły, że rynek elektroniki gitarowej bardzo się rozwinął. Wśród ogromnej oferty przetworników możemy znaleźć kilka wersji jednego przetwornika – nowoczesną, vintage, wysokowydajną i antyczną. Produkowane przez firmę akcesoria i efekty są wysokiej jakości i skupiają się przede wszystkim na uzyskaniu jak najlepszego dźwięku. Z takim sprzętem nasza gitara może nas zaskoczyć. Producent z roku na rok zadziwia nas coraz ciekawszymi brzmieniami o najwyższej jakości. Wybierając te urządzenia, mamy pewność dobrze wydanych pieniędzy.

Co ciekawe producent posiada też linię Duncun Designed w wersji OEM produkowaną w Korei. To urządzenia zdecydowanie tańsze, których produkcja oparta jest przetwornikach amerykańskiej fabryki. Urządzenia te jednak z racji obniżonych kosztów produkcji dają nieco inny dźwięk niż ich odpowiedniki z USA, nie zaniżając jednak jakości tonu.
Gwiazdy Seymour Duncan
Znani użytkownicy sprzętu firmy to m.in. Slash, Fredrik Akesson, Steve Bailey,  Jenifer Batten, Matt Bellamy, Jerry Horton.