Przedwzmacniacz

Share your love:

Nowy efekt z mojej stajni

Prezentuję efekt typu lekki overdrive, przypominający brzmienia lat 60-70-tych, nagrany przy wykorzystaniu basu Fender model Squier. Propozycje nazwy mile widziane, a za najciekawszą przewidziana jest nagroda.

Głośniki 12″ do basu i gitary

Glosniki 128243 Do Basu I Gitary
Zastanawiam się nad modyfikacją mojego wzmacniacza Peavey Mace, aby wykorzystać go zarówno do gry na basie, jak i gitarze. Szukam głośników, które świetnie poradzą sobie z rockowym soundem i będą wszechstronne.

Preamp Sadowsky + aktywny Fender = ???

Autor rozważa zakup preampa Sadowsky DI do swojego przerobionego Fendera Jazz Bass z przystawkami EMG, ale ma wątpliwości, jak urządzenie zareaguje na aktywne przystawki. Rozważa również zakup TECH 21 SansAmp RBI jako alternatywę.

Czy warto i jak usunąc układ aktywny w Spectorze Rebopie

Pomysł usunięcia preampu w Spectorze Rebopie narodził się z powodu nieprzyjemnego pisku przy ustawieniu wysokich tonów na maksimum. Rozważam różne opcje naprawy, w tym wymianę na sprawny preamp lub przeprowadzenie modyfikacji na pasywny układ.

szukam ciekawego preampu do bassu pasywnego:D

Posiadacz pasywnego Fendera Jazz Bass szuka ciekawego preampu outboard, aby wzbogacić jego brzmienie. Do tej pory grał na Radialu Bassbone i jest pod wrażeniem możliwości tego urządzenia, jednak poszukuje czegoś z bypass-em oraz rozważa Taurusa T-DI i Sadowsky preamp outboard.

Jaki preamp aktywny do basu ?

Autor rozważa instalację aktywnego preampa do swojego basu, przy czym zależy mu na osiągnięciu optymalnej jakości bez przepłacania. Rozważa wybór układów marki Noll i szuka dodatkowych rekomendacji opartych na doświadczeniach innych.

podłączenie wewnętrznego preampu

Autor opisuje plan podłączenia wewnętrznego preampu WSC RBA-04M do swojego basu typu Thunderbird, po wcześniejszej modyfikacji elektroniki i wymianie przetworników na Merliny Bassblaster. Rozważa usunięcie potencjometru blendu w zamian za instalację preampu z dodatkowymi potencjometrami.

Jaki niedrogi preamp?

Autor rozważa różne opcje modyfikacji swojego basu, w tym dodanie preampa. W tekście wspomina o różnych modelach i markach, które go zainteresowały, w tym o 'Mings Preamp' znalezionym na AliExpress.

EQ w gitarze, preampie i wzmacniaczu – jak to wszystko ustawić? :D

Eq W Gitarze Preampie I Wzmacniaczu 8211 Jak To Wszystko Ustawic D
Autor dzieli się swoimi doświadczeniami i problemami z ustawianiem EQ w swoim sprzęcie, składającym się z aktywnej gitary z 3-pasmowym EQ, preampu z 3-pasmowym EQ i wzmacniacza z 4-pasmowym EQ. Szuka porad, jak poprawić jakość brzmienia oraz jak dostosować EQ do różnego stylu gry i warunków akustycznych.

Paczka 115 na Eminence Kappa 15

Rozważania na temat budowy paczki głośnikowej na bas opartej na głośniku Eminence Kappa 15. Autor analizuje wymagania związane z objętością obudowy, charakterystyką frequencyjną i możliwością doposażenia w dodatkowy driver w kontekście pięciostrunowego basu.

Jako leworęczny basista z bogatym muzycznym doświadczeniem dzielę się swoją historią i szczegółami dotyczącymi mojego sprzętu. Od gitary CLIMAX, przez GMR, po Fender Jazz Bass i wzmak Fender Rumble - towarzyszą mi one w nieorganizowanych sesjach z przyjaciółmi.

Merlin Bassblaster ACTIVE

Merlin przedstawił na swojej stronie najnowszy model pickapa basowego - Bassblaster Active. Jest to nowoczesny, aktywny humbucker wykorzystujący zaawansowane technologie opracowane przez Merlin Pickups.

Bartosz Raducha

Bartosz Raducha, miłośnik różnorodnych gatunków muzycznych oraz student UW, podzielił się swoją pasją i ewolucją sprzętu basowego. Od początków z Defilem, przez Corta i MPG, aż po składaka z korpusu Ibaneza i gryfu Squiera.

Łukasz Mazurowski

Łukasz Mazurowski, basista z dwudziestoletnim doświadczeniem, dzieli się swoim imponującym zestawem sprzętu, który obejmuje głównie produkty renomowanych marek takich jak Fender, Ampeg, Boss i inne.

Maruszczyk Elwood

pickupy delano, glockenklang na preampie olcha + klonowy gryf… i…

Nowość od Fodery: Ryan Martinie Blondie Standard Bass

Fodera przedstawiła nowy sygnowany bas Ryan Martinie z zespołów Mudvayne i Soften the Glare. Model ten, znany jako Ryan Martinie Blondie Standard, łączy w sobie tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

PawełS

Mój sprzęt? Gitary: Orville Thunderbird 80s MIJ Preamp: Sansamp RBI…

Paweł Kuś

Mój sprzęt? Kiedyś: Cort GB34a + Ashdown EB 180 (combo)…

ZAGADKA

Zgadnijcie! Chodzi o gitarę i preamp Stare struny były założone.…

Preamp ARTEC QTA

Chciałem prerobić móją pasywna gitarkę na aktywną. Czy ktoś spotkał…

Preamp Fodery

Da się gdzies kupić preamp stosowany w basach Fodery??:D Pytam…

PreAmp z AVT

Wie ktoś czy dałoby rade, 'dorobić’ do pasywnej gitarki coś…

Przedwzmacniacz

Przedwzmacniacz to urządzenie służące do wzmocnienia słabego sygnału elektroakustycznego przed dalszym przetwarzaniem. Poznajemy jego istotną funkcję w torze audio oraz różnorodność dostępnych na rynku modeli. Przedwzmacniacz to elektroniczny wzmacniacz, który przede wszystkim ma za zadanie wzmocnić wstępny sygnał elektroakustyczny, zanim zostanie skierowany do właściwego toru fonicznego – do konsolety lub stołu mikserskiego. Jest odpowiedzialny za pierwszy etap obróbki sygnału ze źródła.
Po kolei
Na samym początku następuje wybór właściwego źródła, ponieważ do przedwzmacniacza najczęściej można podłączyć więcej niż jedno urządzenie. To w nim zachodzi regulacja wzmocnienia, chociaż pełni on też inne dodatkowe funkcje regulacyjne, w zależności od wyposażenia danego modelu.  Przetwarza on początkowo dość słaby sygnał elektryczny na sygnał wyjściowy wystarczająco mocny, by nadawał się do dalszego przetwarzania i do przesłania do głośników. Równocześnie jest on na tyle mocny, by był odporny na wszelkie zakłócenia.
Jakie możliwości daje nam jeszcze korzystanie z przedwzmacniacza?
Zadaniem przedwzmacniacza jest również regulacja głośności, wysterowanie końcówki mocy i wprowadzenie ewentualnych korekcji. Przewagą odseparowania przedwzmacniacza od końcowego elementu toru wzmacniającego jest możliwość oddzielenia obwodów małosygnałowych, czyli tych z małym jak i dużym napięciem. Odpowiedzialny za regulację barwy (wzmocnienia niskich i wysokich częstotliwości), zrównoważenie kanałów czy filtry zmieniające charakterystykę przenoszenia – np. loudness lub filtr subsoniczny. Najczęściej przedwzmacniacz jest zintegrowany wewnątrz większego urządzenia np. mikser, wzmacniacz instrumentalny czy elektroakustyczny. Jednak może być też niezależnym elementem toru elektroakustycznego. Wtedy ma własną obudowę z zasilaczem. Takie rozwiązanie najczęściej spotkamy w segmencie high-end takiego sprzętu, czyli na rynku z towarem „bardziej luksusowym”.
Najbardziej znane na rynku są cztery główne rodzaje przedwzmacniaczy
Stereo
To idealne rozwiązanie dla zestawu dwóch kolumn. Najpopularniejszy rodzaj przedwzmacniacza, jeśli chcemy poprawić nasz system audio brzmieniowo i zwiększyć jego funkcjonalność.
Mikrofonowe
Służy do podłączenia mikrofonu do naszego systemu. Jest niezbędny, bo same mikrofony wpięte bezpośrednio do głośników, mogłyby bardzo łatwo uszkodzić ich przetworniki i powodować dużo przesterowań.
Kina domowego
Wykorzystywany przy systemach wielokanałowych. To rozwiązanie dla osób, chcących stworzyć zestaw kinowy wysokiej klasy.
Gramofonowe
Często zdarza się, że gramofony mają już bezpośrednio wbudowane przedwzmacniacze. Niestety te układy są dość słabe i nie dają dobrego dźwięku.
Jak zatem wybrać odpowiedni przedwzmacniacz?
Nie jest to proste zadanie, aby znaleźć sprzęt, który w każdym aspekcie nas usatysfakcjonuje. Przy wyborze powinniśmy kierować się ilością wejść – czyli ile urządzeń – źródeł dźwięku chcielibyśmy do niego podłączyć. Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj gniazd wejściowych oraz liczbę i rodzaj gniazd wyjściowych. Istotne są też funkcje dodatkowe – np. regulacja barwy tonu, możliwość podłączenia gramofonu z wkładką, wbudowanym wyjściem słuchawkowym czy przetwornikiem.