Potencjometr

Share your love:

Skłajerek

Tak więc… Miałem zapapraną maskownicę i uszkodzony potencjometr. Więckupiłem w…

Bednarek JB. Samick Korszarz

Odnawiam kultowy bas Bednarek JB. Samick Korszarz, wymieniając klucze, progi, elektrykę i wiele więcej, by przywrócić mu dawny blask. Gitarę budowałem ze szczególną starannością, kierując się pasją do vintage.

Epiphone Embassy Special IV

Epiphone Embassy Special IV to model basówki o zaskakująco unikalnych cechach, pomimo bycia najtańszą opcją w linii producenta. Znajdziemy tu nietypowo zastosowanego przetwornika typu Split Coil, wyjątkowo słabej jakości drewno laminowane na korpusie, oraz skąpo nałożony lakier.

Wada fabryczna?! Washburn xb 120

Użytkownik internetowego forum szuka pomocy w sprawie problemu z gitarą basową Washburn xb 120, z którą związany jest pewien losowo odłączający się kabel. Wątpliwości dotyczą bezpieczeństwa gitary oraz właściwego podłączenia kabelka.

Fender Jazz Bass Marcus Miller potencjometry – jakie w oryginale?

Autor opisuje swoje doświadczenia związane z próbą przywrócenia oryginalnego blasku swojego Fender Jazz Bass Marcus Miller, szczególnie skupiając się na brakujących potencjometrach z układu pasywnego. Zastanawia się, jakie były oryginalne potencjometry i szuka informacji, gdzie można zakupić odpowiednie części.

Problem z potencjometrem

Doświadczyłem problemu z potencjometrem w mojej gitarze basowej Ibanez btb 405 Qm, gdzie dolna część potencjometru podwójnego obracała się o 360 stopni zamiast o 180. Szukam porady, jak mogę to naprawić samodzielnie, bez potrzeby korzystania z drogiego serwisu.

Stary precel

Odkryłem na strychu 18-letnią gitarę Precla produkcji Japońskiej, która mimo swojego wieku zachowuje niesamowitą jakość dźwięku i głębię basu. Jednak napotkałem problem związany z potencjometrem, który wywołuje sprzęganie przy określonych ustawieniach.

problem z elektryką fender squier p-bass

Problem Z Elektryka Fender Squier P Bass
Opisano problem z elektryką basu Fender Squier P-Bass, który polega na generowaniu niepożądanych szumów w zależności od ustawienia potencjometrów volume i tone. Szumy zmniejszają się lub zanikają po dotknięciu strun lub metalowych elementów basu.

wymiana nie działającego potencjonometru

Cześć, postanowiłem wymienić zepsuty potencjometr tone w swojej gitarze, lecz napotkałem problemy związane z brakiem wiedzy o właściwym modelu i miejscu zakupu. Układ obejmuje volume + 3 pozycyjny przełącznik + tune ze skomplikowanym schematem kabli.

Niedzialajacy przetwornik

W artykule opisano problem z niedziałającym przetwornikiem split w gitara Cort Action Bass 4 strunowa w pasywie. Autor zauważył, że tylko single coil działa poprawnie, podczas gdy split coil nie generuje dźwięku, pomimo iż jest ledwo słyszalny przy maksymalnym rozkręceniu potencjometru.

Mayones b4 potencjometry

Użytkownik próbuje wymienić potencjometry w swojej gitarze basowej Mayones B4, ale napotyka na problemy ze zrozumieniem, które dokładnie powinien kupić. Problemy z potencjometrami obejmują dziwne zachowanie tychże, w tym skoki i przerywanie tonu oraz trzaski.

Problem z potencjometrami

W moim posiadaniu jest gitara basowa Epiphone Embassy Standard IV, z którą pojawia się problem dotyczący działania potencjometrów. Mimo prób naprawy przez ponowne lutowanie kablami, problem z brzmieniem i głośnością pozostaje nierozwiązany.

Problem z potencjometrami. – Kondensator.

Posiadacz gitary basowej Stagg BC-300 napotkał problem z potencjometrami, które nie zmieniają barwy dźwięku jak powinny. Zastanawia się, czy problem tkwi w potencjometrach, czy też przyczyną mogą być inne elementy gitary.

marathone

bass marathone bardzo przyjemny instrument -pasywna elektronika 2xvol i 1xtone…

Drakoo

Nazywam się Krzychu ,93 rocznik i jestem prostakiem z Mysłowic…

Nietypowy potencjometr.

Witam Poszukuję potencjometru do gitary. www.banzaieffects.com Tego typu www.banzaieffects.com Wartości…

Padł potencjometr

Padl Potencjometr

Volume przestał działać w gitarze GMR Bassforce z elektroniką aktywną…

Galy Juz Tylko Basowe Galy8230
Potencjometr

Potencjometr to niezbędny komponent w większości urządzeń elektronicznych, pozwalający na płynną regulację różnych parametrów, takich jak głośność czy balans tonów. Urządzenie to, chociaż niepozorne, ma kluczowe znaczenie dla jakości i komfortu użytkowania sprzętu audio. Potencjometr nieoficjalnie i „łopatologicznie” to pokrętło lub suwak, dzięki, któremu możemy np. zmienić poziom głośności, balans, wysokość tonów itd. Możemy ją spotkać w dużej części urządzeń elektronicznych. W czysto technicznym spojrzeniu to rodzaj rezystora nastawnego, który tworzy dzielnik napięcia.

Jak to działa?
Każdy z nas używa potencjometrów na co dzień, ale nie każdy ma świadomość, na jakiej zasadzie działają. Prawie każde urządzenie jest wyposażone w pokrętło, pozwalające na regulacje oporu między dwoma nóżkami potencjometru. To element, który jest znany wszystkim. Część, która zazwyczaj jest schowana pod obudową, a pozwala na prawidłowe podłączenie, wyposażona jest w trzy wyprowadzenia. Dwa z nich połączone są na stałe i stanowią tzw. ścieżkę oporową. To początek i koniec naszej warstwy rezystywnej. Trzecia odnoga (środkowa) podłączona jest do ślizgacza, który za pomocą gałki przesuwa się po tej właśnie ścieżce. W ten sposób ścieżka dzielona jest na dwa połączone szeregowo rezystory, których suma zawsze zostaje taka sama, ale dzięki suwakowi zmienia się stosunek poszczególnych części. Co za tym idzie, zmienia się również napięcie wyjściowe. Należy pamiętać, że każda wartość napięcia i natężenia prądu wymaga odpowiedniego potencjometru dostosowanego bezpośrednio do tych wartości.

Rodzaje potencjometrów
Podstawowe potencjometry, których najwięcej w świecie gitar i audio zawierają elementy analogowe opisane wyżej. To najpopularniejszy i najprostszy z potencjometrów. Wykonywane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, zwojów drutu, węgla, cermetu lub spieku ceramiczno-metalowego. Zaletą analogowego potencjometru jest płynne regulowanie proporcji między oporami. Niestety, jak wszystko, to rozwiązanie też ma wady. Szczególnie w wypadku tańszych komponentów mogą występować zakłócenia i charakterystyczne trzeszczenie podczas zmian pozycji pokrętła.

Potencjometry – różne typy
Wśród wersji analogowych potencjometrów spotkamy się jednakowo często z wersją obrotową, czyli pokrętłem lub liniowym, czyli suwakiem. Najpowszechniejsze są pokrętła z zakresem obrotu 300°. Istnieją także potencjometry wieloobrotowe pozwalające na kilkukrotny obrót pokrętła i tym samym uzyskanie dokładniejszej regulacji i większego zakresu. Potencjometr linowy zbudowany jest analogicznie do obrotowego, który omawialiśmy wcześniej, jednak opór zmienia się w linii prostej za pośrednictwem przesunięcia suwaka. Ten rodzaj ma zastosowanie m.in. w profesjonalnym sprzęcie audio przy dokładnej regulacji parametrów dźwięku.

Potencjometr cyfrowy
Potencjometry cyfrowe to bardziej skomplikowany. To zespół szeregu rezystorów i przełączników CMOS oraz logicznego układu sterującego z licznikiem elektronicznym. Prawidłowe działanie zależy od odpowiedniego zaprogramowania układu sterującego. Zaletą jest brak szumów i zakłóceń, o których mowa w potencjometrach analogowych oraz powtarzalność ustawień. Wada to ograniczenie płynności zmian do określonej liczby kroków. Z tego typu potencjometrem możemy spotkać się m.in. w sprzęcie elektroakustycznym, typu wzmacniacze czy miksery. Oczywiste jest, że ze względu na koszty poszczególnych potencjometrów droższa jest wersja cyfrowa i z tego względu jest rzadziej spotykana niż analogowe.