Mostek

Share your love:

Bednarek JB. Samick Korszarz

Odnawiam kultowy bas Bednarek JB. Samick Korszarz, wymieniając klucze, progi, elektrykę i wiele więcej, by przywrócić mu dawny blask. Gitarę budowałem ze szczególną starannością, kierując się pasją do vintage.

Schecter Stiletto DeLuxe-5

Kupując Schecter Stiletto DeLuxe-5 w Poznaniu, nie spodziewałem się otrzymać tak uniwersalnego i dobrze wykonanego instrumentu. Mimo kilku drobnych mankamentów, gitara oferuje niesamowity zakres brzmień i doskonale się prezentuje.

mały remoncik jazza i kilka pytań :]

Karol dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi modernizacji używanego Fendera Jazz Bass, kupionego za 400 zł. Zastanawia się nad wymianą mostka i ewentualną zmianą elektroniki, aby poprawić jakość dźwięku.

Wymiana gryfu, menzura

Autor tekstu podzielił się swoim doświadczeniem dotyczącym planowanej modyfikacji gitary basowej Jolana Iris Bass, z naciskiem na wymianę gryfu oraz adaptację menzury. Przejawia zainteresowanie kupnem nowego gryfu o innej długości menzury, oraz zastanawia się nad możliwościami adaptacji mostka do nowych wymogów.

Stanisław Jakś

Stanisław Jakś, mimo braku umiejętności gry na instrumencie, z powodzeniem tworzy muzykę od 1988 roku. Jego unikalny zestaw sprzętu, który obejmuje zarówno klasyczne gitary, jak i niestandardowe urządzenia DIY, świadczy o kreatywnej pasji i wytrwałości.

Grzesiek

Fascynat muzyki, Grzesiek, dzieli się swoją muzyczną drogą od pierwszego oldsqulowego basu Rockwood do światowej klasy basu Status Energy Artist 4 str. W swojej kolekcji posiada także solidne modele jak Peavey Grind Bass 5str i kultową piątkę Roter, a także dedykowane sprzęty do ćwiczeń jak combo Hartke 1415 oraz SWR 750X.

Reklamacja, czyli jak stracić nerwy.

Opis mojej batalii z procesem reklamacji zakupionego basu, która rozpoczęła się przed 2009 rokiem. Historia pełna błędnych diagnoz, zapewnień i ciągłych opóźnień, która do dnia dzisiejszego nie znalazła zakończenia.

Jolana Iris Bass:]

Autor dzieli się pierwszymi wrażeniami po zakupie basu Jolana Iris Bass, opisując jego stan oraz przemyślenia dotyczące potencjalnych modyfikacji. Z początku rozważał zniszczenie instrumentu po koncercie, ale po krótkim czasie użytkowania postanowił zainwestować w jego remont.

Nexus Gom Jabbar 6s

Oto mój fretless. Pickupy Bartolini, mostek Piezo ABM. Bas główniemahoniowy.…

LP Triumph Bass

Jak widać w liście przysłanym do mnie od Gibsona gitara…

reiter6

Gram kilka lat na basie aktualnie w kapeli weselnejGram od…

Drakoo

Nazywam się Krzychu ,93 rocznik i jestem prostakiem z Mysłowic…

Mostek piezo

Witam. Chciałbym zamontować mostek piezo(lub same siodełka) do basu. Czy…

Uziemienie

Witam mam do was pytanie czy drucik idący z mostka…

Mostek

Mostek jest kluczowym elementem instrumentów strunowych, odpowiedzialnym za przenoszenie drgań ze strun na pudło rezonansowe, co ma decydujące znaczenie dla brzmienia instrumentu. Istnieją różne rodzaje mostków, zarówno stałe, jak i ruchome, oferujące różnorodne opcje regulacji. Mostek jest odpowiedzialny za przenoszenie oscylacji (drgań) ze strun na pudło rezonansowe w akustycznych instrumentach strunowych np. w gitarze klasycznej, wiolonczeli czy skrzypcach. To bardzo ważna część instrumentu. Zazwyczaj można nim wyregulować menzurę. Daje także możliwość ustawienia wysokości strun. W instrumentach smyczkowych nazwę tę częściej zastępuje się terminem „podstawek”. Tutaj mostek jest płaską i cienką deseczką np. z jaworu, o zaokrąglonym grzbiecie i wycięciami. W gitarach klasycznych i akustycznych jest to krótka belka leżąca na pudle rezonansowym. Natomiast w gitarach elektrycznych mostek to metalowa część, która łączy struny z korpusem instrumentu.

Mostki dzielimy na dwie grupy – mosty stałe i ruchome.

Mosty stałe
Tune-o-matic ze stopbarem – w tym moście stałym struny opierają się o wózki mostka, następnie przechodząc dalej zostają zahaczone o stopbar. Rozwiązanie to, jest najczęściej stosowane w gitarach typu Les Paul. Regulacja wysokości strun odbywa się tylko w dwóch punktach, lecz z kolei regulację menzury możemy wykonać dla każdej struny.

Tune-o-matic ze strunami przez korpus – sam most jest identyczny, jak tune-o-matic ze stopbarem, jedynie różni się to metodą mocowania strun, które nie są zahaczone o stopbar ani o most. Są przewleczone przez korpus i zahaczone o tuleje.

Wraparound to zdecydowanie najprostsze z możliwych rozwiązań. Struny zaczepione są o mostek i biegną dookoła niego, a następnie nad podstrunnicą, prosto do kluczy. W jednych z pierwszych tego typu menzura ustawiona była na stałe. W dzisiejszych mostach tego typu możliwa jest regulacja za pomocą śrubek odsuwających most od trzpieni, ewentualnie regulacja każdej struny, podobnie jak w mostku tune-o-matic. Regulacja wysokości strun ma miejsce w dwóch punktach, więc niestety nie ma możliwości regulacji wysokości osobno każdej struny.

Mosty ruchome
Most dwustronnie blokowany – nowoczesna jednak skomplikowana konstrukcja, która pozwala na wajchowanie w dwie strony, nie tracąc przy tym stroju. Charakterystycznym elementem jest blokada strun jednocześnie na mostku jak i na szyjce. Wysokość mostu, podobnie jak w tune-o-matic, jest regulowana wyłącznie w dwóch miejscach. Regulację menzury można przeprowadzić wtedy dla każdej struny osobno.

Mosty typu Bigsby – bardzo ciekawe rozwiązanie o oryginalnym wyglądzie. Można go zastosować w gitarach z mostami tune-o-matic ze stopbarem. Struny przechodzą przez klasyczny tune-o-matic, następnie zaczepione są na wałku, który pozwala na obniżenie bądź podwyższenie dźwięku. Niestety system jest dość niestabilny i mocne wajchowanie rozstraja instrument. Plusem tych mostków jest zwiększenie wybrzmiewania instrumentu.

Vintage tremolo – pierwszy most ruchomy, pozwalający na zmniejszenie naciągu strun, które produkuje dość specyficzne brzmienie czy drganie struny. Mostek o prostej konstrukcji z trzema sprężynami, utrzymującymi go w pozycji zero. Struny zaczepione są o metalowy blok mostu. Regulacja menzury i wysokości odbywa się w tym przypadku dla każdej struny osobno.