Mostek

Share your love:

Yamaha TRB 1004

Yamaha TRB 1004 to bas, który zaskakuje znakomitym połączeniem jakości dźwięku i przystępnej ceny. Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się po nim niczego specjalnego, ale jego brzmienie po prostu zwala z nóg.

Yamaha RBX 374

Yamaha RBX 374 to basówka, która zaskakuje jakością dźwięku i komfortem gry, będąc jednocześnie dostępną w atrakcyjnej cenie. Mimo pewnych zastrzeżeń co do aktywnej elektroniki i kształtu korpusu, instrument ten oferuje znakomity stosunek jakości do ceny oraz świetne brzmienie.
Mostek

Mostek jest kluczowym elementem instrumentów strunowych, odpowiedzialnym za przenoszenie drgań ze strun na pudło rezonansowe, co ma decydujące znaczenie dla brzmienia instrumentu. Istnieją różne rodzaje mostków, zarówno stałe, jak i ruchome, oferujące różnorodne opcje regulacji. Mostek jest odpowiedzialny za przenoszenie oscylacji (drgań) ze strun na pudło rezonansowe w akustycznych instrumentach strunowych np. w gitarze klasycznej, wiolonczeli czy skrzypcach. To bardzo ważna część instrumentu. Zazwyczaj można nim wyregulować menzurę. Daje także możliwość ustawienia wysokości strun. W instrumentach smyczkowych nazwę tę częściej zastępuje się terminem „podstawek”. Tutaj mostek jest płaską i cienką deseczką np. z jaworu, o zaokrąglonym grzbiecie i wycięciami. W gitarach klasycznych i akustycznych jest to krótka belka leżąca na pudle rezonansowym. Natomiast w gitarach elektrycznych mostek to metalowa część, która łączy struny z korpusem instrumentu.

Mostki dzielimy na dwie grupy – mosty stałe i ruchome.

Mosty stałe
Tune-o-matic ze stopbarem – w tym moście stałym struny opierają się o wózki mostka, następnie przechodząc dalej zostają zahaczone o stopbar. Rozwiązanie to, jest najczęściej stosowane w gitarach typu Les Paul. Regulacja wysokości strun odbywa się tylko w dwóch punktach, lecz z kolei regulację menzury możemy wykonać dla każdej struny.

Tune-o-matic ze strunami przez korpus – sam most jest identyczny, jak tune-o-matic ze stopbarem, jedynie różni się to metodą mocowania strun, które nie są zahaczone o stopbar ani o most. Są przewleczone przez korpus i zahaczone o tuleje.

Wraparound to zdecydowanie najprostsze z możliwych rozwiązań. Struny zaczepione są o mostek i biegną dookoła niego, a następnie nad podstrunnicą, prosto do kluczy. W jednych z pierwszych tego typu menzura ustawiona była na stałe. W dzisiejszych mostach tego typu możliwa jest regulacja za pomocą śrubek odsuwających most od trzpieni, ewentualnie regulacja każdej struny, podobnie jak w mostku tune-o-matic. Regulacja wysokości strun ma miejsce w dwóch punktach, więc niestety nie ma możliwości regulacji wysokości osobno każdej struny.

Mosty ruchome
Most dwustronnie blokowany – nowoczesna jednak skomplikowana konstrukcja, która pozwala na wajchowanie w dwie strony, nie tracąc przy tym stroju. Charakterystycznym elementem jest blokada strun jednocześnie na mostku jak i na szyjce. Wysokość mostu, podobnie jak w tune-o-matic, jest regulowana wyłącznie w dwóch miejscach. Regulację menzury można przeprowadzić wtedy dla każdej struny osobno.

Mosty typu Bigsby – bardzo ciekawe rozwiązanie o oryginalnym wyglądzie. Można go zastosować w gitarach z mostami tune-o-matic ze stopbarem. Struny przechodzą przez klasyczny tune-o-matic, następnie zaczepione są na wałku, który pozwala na obniżenie bądź podwyższenie dźwięku. Niestety system jest dość niestabilny i mocne wajchowanie rozstraja instrument. Plusem tych mostków jest zwiększenie wybrzmiewania instrumentu.

Vintage tremolo – pierwszy most ruchomy, pozwalający na zmniejszenie naciągu strun, które produkuje dość specyficzne brzmienie czy drganie struny. Mostek o prostej konstrukcji z trzema sprężynami, utrzymującymi go w pozycji zero. Struny zaczepione są o metalowy blok mostu. Regulacja menzury i wysokości odbywa się w tym przypadku dla każdej struny osobno.