Metronom

Share your love:

Metronom

Metronom, znany również jako taktomierz lub miaromierz, to urządzenie służące do precyzyjnego odmierzania czasu podczas ćwiczeń muzycznych i komponowania. W artykule omówiono różne rodzaje metronomów, ich funkcje oraz znaczenie dla muzyków. Metronom, czyli inaczej taktomierz, miaromierz. To urządzenie do precyzyjnego i mechanicznego odmierzania równych odcinku czasu, co sygnalizuje różnymi sygnałami akustycznymi np. Dzwonkiem, stuknięciem lub dźwiękiem generowanym elektronicznie. Ma za zadanie wypracować u muzyka umiejętność równego trzymania tempa. Metronom jest używany podczas ćwiczeń muzycznych jak i komponowania.
Jakie metronomy możemy spotkać?
Metronomy dzielimy na elektroniczne i cyfrowe zasilane baterią lub mechaniczne nakręcane ręcznie. Tradycyjne mechaniczne mają dość okrojone i ubogie funkcje – ograniczają się do możliwości regulacji tempa, w jakim czasie wychyla się wahadło i w momencie przejścia przez środek wydaje charakterystyczny dźwięk w postaci stuknięcia.

Metronom zbudowany jest z mechanizmu zegarowego napędzanego sprężyną oraz wystającego do góry wahadła, będącego jednocześnie skalą, po której przesuwać można ciężarek, umieszczając go przy żądanej wartości tempa. Skala jest wycechowana od 40 do 208 wychyleń wahadła na minutę. W niektórych wersjach dodatkowo montuje się dzwonek, który akcentuje, co drugie, trzecie lub czwarte uderzenie. Starsze wersje metronomu posiadały charakterystyczną drewnianą obudowę w kształcie zbliżonym do ściętego ostrosłupa. Sprzęt ten przetrwał do naszych czasów w niemalże niezmienionej formie, chociaż teraz coraz częściej korzysta się z jego elektronicznych odpowiedników.

Metronomy cyfrowe mają bardziej rozbudowane funkcje. Pierwszą z nich jest to, że możemy zmieniać w nim dźwięk pulsu. Może to być stuknięcie charakterystyczny dla metronomów mechanicznych lub praktycznie każdy inny dostępny dźwięk.  W elektronicznych metronomach jego praca jest przedstawiona najczęściej w postaci graficznej. Na wyświetlaczu znajdziemy informację, w którym miejscu danego taktu się znajdujemy. Z reguły mamy w nich do wyboru dziewięć najczęściej używanych metrum. Mamy też możliwość zaznaczenia ustawień bicia akcentów, na której części taktu i gdzie ma być puls zaakcentowany.
Ważny w tworzeniu muzyki
Dzięki rozszerzonym funkcjom metronom elektroniczny nie tylko rozwija umiejętność trzymania równego tempa, ale także pomoże w wyćwiczeniu jego równomiernego podkręcania. Takie ćwiczenie ma głównie zastosowanie u perkusistów.

Każdy taki metronom posiada wyjście słuchawkowe, ponieważ niektóre instrumenty są bardzo głośne i mogą zagłuszać jego puls – wtedy słuchawki są idealnym rozwiązaniem.

Metronomy mogą być także „mini maszyną perkusyjną”, bo część z nich ma wbudowane rytmy, które charakteryzują dany styl muzyczny. Część z nich jest również wykorzystywana jako tuner do strojenia instrumentów muzycznych. Zazwyczaj posiadają kilka trybów strojenia – płaskie, podwójnie płaskie, regularne oraz według skali chromatycznej.

Niezależnie, na jaki metronom się zdecydujemy – mechaniczny, elektroniczny czy cyfrowy, bez wątpienia warto z niego korzystać. Każdy z nich pomoże w wypracowaniu umiejętności w zależności od oferowanych funkcji. Wybierając odpowiedni metronom, zróbmy wszystko, aby dopasować go swoją funkcjonalnością do naszych potrzeb.