Markbass

Share your love:

Jak to jest z tą mocą wzmacniaczy…

Autor porusza problem percepcji mocy wzmacniaczy basowych w różnych warunkach grania. Podziela swoje doświadczenia z różnymi modelami wzmacniaczy o mocach od 90W do 600W, zastanawiając się, ile mocy jest potrzebnej, aby przebić się przez zespół.

Kolumna 4×10 do Taurusa SL-300H

Autor rozważa wymianę swojej obecnej kolumny Nemesis EDEN EN 210 XST-4 podłączonej do heada Taurus SL-300H z uwagi na braki w głośności i czytelności dźwięku basowego. Rozważane są modele Taurus TN-410, MarkBass STANDARD 104 HF 8, Trace Elliot 1048H z naciskiem na mobilność i dynamiczne brzmienie przy szybkich utworach.

Odpowiedni dobór paczki do głowy – EDEN WTX260 i ???

Po trzech latach grania na piecu KUSTOM GROOVEBASS NC210 zdecydowałem się na zmianę na zestaw głowy z paczką, wybierając Eden WTX 260. Teraz rozważam, jaką paczkę do niego dobrać, biorąc pod uwagę możliwość podłączenia dwóch kolumn i zastanawiam się nad różnicami między modelami Eden.
Markbass

Markbass, włoski gigant muzyczny, zrewolucjonizował branżę wzmacniaczy basowych dzięki lekkim, przenośnym urządzeniom o niesamowitym brzmieniu. Marco de Virgiliis, założyciel firmy, postawił na innowacje i kreatywność, co doprowadziło do globalnego sukcesu. Markbass to włoska firma muzyczna, która zrewolucjonizowała świat wzmacniaczy basowych. Założycielem firmy jest Marco de Virgiliis, który od samego początku stawiał na innowacyjność. Główna siedziba firmy znajduje się w San Giovanni Teatino, a niemiecka w Eschelnronn. Sama produkcja odbywa się głównie we Włoszech, Chinach i Indonezji. Jednak trzeba przyznać, że ich sprzęt nie tylko zaskakuje brzmieniem, ale przede wszystkim wygodą.
Strategia produkcji Markbass
Markbass przyjął za cel swojego istnienia stworzyć i produkować wzmacniacz o niezrównanym brzmieniu i niewielkich gabarytach. Ważne, żeby urządzenia były lekkie, stosunkowo małe, a przede wszystkim łatwe w transporcie. Wygoda używania ich sprzętu jest zaskakująca, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że dźwięk nie jest w niczym gorszy od brzmienia swoich standardowych wielkogabarytowych kolegów. Marco de Virgillis tworząc i rozwijając swoją firmę, postawił na kreatywność w zakresie wykorzystania fizyki i badań kwantowych. Okazało się to drogą do sukcesu.
Jak doszło do powstania firmy?
Marco de Virgiliis w 1996 roku postanowił rzucić pracę i poświęcić się swoim dwóm największym pasjom: muzyce i elektronice. W ten sposób powstała pierwsza firma pod nazwą Parsek. Marco miał świadomość potrzeb na rynku muzycznym i rozpoczął projektowanie i wykonywanie swoich produktów. Stał się swoim własnym przedstawicielem handlowym, co bywało trudne. Na jakiś czas nawiązał współpracę z partnerem z USA. Wykorzystał zdobyte doświadczenia i w 2001 roku postanowił stworzyć Markbass. Nastawiony na innowację i spełnienie marzeń muzyków, Marco rozpoczął projektowanie. Miał wiedzę w zakresie oczekiwanego brzmienia sprzętu i problemów, z jakim zmagali się jego potencjalni klienci, którzy na co dzień korzystali ze swoich dotychczasowych wzmacniaczy i głośników. Pomysł był genialny choć ryzykowny. Tak sam właściciel mówi o swoich początkach rewolucji:

„Kiedy zacząłem używać neodymu, nikt mi nie ufał i powiedzieli, że dźwięk nie jest taki sam, ale dzisiaj wszyscy używają neodymu. Udało mi się spełnić swoje marzenie bez wsparcia i doświadczeń rodzinnych, które w pewnym sensie wskazywały mi właściwy kierunek”.

Wprowadzenie neodymu sprawiło, że budowany sprzęt audio stracił wiele zbędnych kilogramów, zachowując wysoką jakość brzmienia i czystość dźwięku. Dla przykładu wzmacniacz początkowo ważący 35 kg, w wersji Markbass ważył 20 kg.
Inne pomysły
W 2011 roku Markbass stworzył swój odłam – DV Mark produkujący sprzęt dla gitarzystów.

Ostatnia inwestycja jeszcze bardziej poszerzyła horyzonty firmy Markbass. W 2020 r. firma wykupiła jednego z historycznych producentów strun – D’Orazio Strings. To firma, która ma aż 160 lat tradycji i doświadczenie w ich wytwarzaniu.
Gwiazdy Markbass
Wśród użytkowników sprzętu Markbass znajdziemy takie nazwiska m.in. jak: John Benitez, Pippo Matino, Nick Cohen, Lars Lehmann, Frank Gravis, Alain Caron, Dino Fiorenza, Jennifer Young i Mark Saunders, Adrian Qlos Kulik (LiPaLi), Marcus Miller, Richard Bona, Joe Dart, Fernando Lamadrid, Stu Hamm, Ernest Tibbs.