Lutnik

Share your love:

Trzy japonki.

Podczas swojego pierwszego zakupu sprzętu muzycznego w Japonii, udało mi się zdobyć trzy wyjątkowe gitary basowe: Tokai Jazz bass, Tokai Hard Puncher oraz Fender JB62 (CIJ) z lat 80. i 90. Po przeglądzie lutniczym i wymianie kilku potencjometrów, niektóre z nich zdecydowałem się zatrzymać, a jedną - sprzedać.

Nexus JBN 70’s

Nexus JBN 70's to bas, który pożegnałem się z Cort Action A. Stworzony przez Jacka Kobylskiego, znakomitego polskiego lutnika, stanowi replikę jazz bass'a z lat 70-tych i oferuje nie tylko fenomenalne brzmienie, ale i wygodę gry.

Marathone Bg – 04

W tym artykule przedstawiam szczegółową recenzję elektrycznej gitary basowej Marathone BG-04, po roku użytkowania. Mimo że firma Marathone już nie istnieje, instrument ten, teraz dostępny pod marką Maruszczyk Instruments albo Mensinger, zapewnia wysoką jakość dźwięku i komfort grania.

Wymiana gryfu

Opisuję moje doświadczenia związane z wymianą gryfu w gitarze Squier P+J. Zmagałem się z problemem uszkodzonego gryfu, co skłoniło mnie do zakupu nowego - przedstawiam moje rozterki i jak z nich wybrnąłem.

Gitara basowa lutnicza Kania prośba o opinię :]

Rozważam zakup gitary basowej lutniczej marki Kania, która imponuje świetnym wykonaniem, komfortem gry i renomowanym osprzętem w postaci przystawek Bartolini i elektroniki Aguilar. Zastanawiam się, czy cena 2000zł za używaną gitare to dobra oferta.

Tuning Squiera – wymiana korpusu

Tuning Squiera 8211 Wymiana Korpusu
Rozważałem wymianę korpusu mojego Squiera Jazz Bass z 1994 roku zamiast kupowania nowej gitary. Czy warto inwestować w nowy korpus sprowadzony z USA, czy lepiej skorzystać z usług lutnika?

Wybór pickup’ów Jazz Bass

Zmagając się z problemem cichych pickupów w mojej gitarze Cimar '84 Japan, zdecydowałem się na poszukiwanie nowych. Moje preferencje oscylują wokół modeli oferujących ciepłe, ale nie zamulone brzmienie, z budżetem wynoszącym 300-500zł.

Fender Jazz Bass 75′ [oryginał]

Gitarę Fender Jazz Bass z rocznika '75 sprowadziłem z USA. Po roku użytkowania, oddałem ją na serwis do lutnika, który zajął się progami, przetwornikami i ustawieniami. Dzieliłem się wrażeniami i problemami związanych z użytkowaniem tak niezwykłego instrumentu.

Ricken-jazz-backer – lutnicza kopia Rickenbackera

Niedawno stałem się właścicielem niezwykłego basu, wykonanego przez Krzysztofa Kanię. To instrument, który łączy w sobie styl jazz bass i Rickenbackera, mający za sobą fascynującą historię współpracy z muzykami i udział w teledysku.

Jazz + odwrócony Precision, czy JJ?/precel preclowi nierówny – różnice brzmień.

Autor artykułu przedstawia problem związany z wyborem odpowiedniej przystawki do swojego basu Jazz Bass, dążąc do osiągnięcia brzmienia podobnego do basów Warwick P+J oraz Fodery Victora Wootena. Zastanawia się nad dodaniem odwróconej przystawki precision, podkreślając swoje unikalne preferencje brzmieniowe i niechęć do tradycyjnych przystawek.

Langowski JazzBass 5str PapaBear Blondyna2

W tej recenzji przedstawiam historię mojego niestandardowego zamówienia basu u pana Zdzisława Langowskiego - od pomysłu po realizację i ostateczne wykończenie modelu Blondyna 2. Bas wyróżnia się nie tylko niestandardową specyfikacją, ale również fenomenalnym wykonaniem i brzmieniem, które udało się osiągnąć dzięki precyzji i pasji twórcy.

Jako leworęczny basista z bogatym muzycznym doświadczeniem dzielę się swoją historią i szczegółami dotyczącymi mojego sprzętu. Od gitary CLIMAX, przez GMR, po Fender Jazz Bass i wzmak Fender Rumble - towarzyszą mi one w nieorganizowanych sesjach z przyjaciółmi.

Piotr Miziołek

Historia Piotra Miziołka pokazuje, jak poświęcenie i pasja mogą zaprowadzić od pierwszego basu Basston, przez zakochanie się w motocyklach, do ponownego odkrycia muzyki i założenia własnej grupy. Miziołek dzieli się również szczegółami swojego imponującego zestawu sprzętowego.

Moje stadko…

Prezentuję swoją aktualna kolekcję: 1. Lutnicza kopia Fender Precision Bass,…

wiercenie w Basi

Wiercenie W Basi

Chciałem zamontować sobie osłony na pickupy do mojego jazz bassa…

Steve Rondel

Gram od 1939-09-01 Mój sprzęt? Trella Jazz Bass (lutnicza kopia…

fender czy lutnik?

mam możliwość zakupu fendera jazz bass sprowadzanego ze stanów za…

Lutnik

Lutnik to specjalista od budowania, renowacji oraz regulacji instrumentów strunowych. Zawód ten łączy w sobie sztukę i rzemiosło, a jego korzenie sięgają czasów renesansu. Lutnik jest specjalistą, zajmującym się zawodowo renowacją, rekonstrukcją, okresowym regulowaniem i budowaniem szyjkowych instrumentów strunowych. Są to wszystkie instrumenty, posiadające pudło rezonansowe i składające się z gryfu, czyli właśnie szyjki.

Lutnik zbuduje lub naprawi: skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, cytrę, lutnię i wiele innych instrumentów strunowych. W obecnych czasach, w których rządzą instrumenty elektryczne takie jak gitary czy basy, istnieją również lutnicy, specjalizujący się w ich budowie. Słowo lutnik pochodzi od włoskiego „liutajo”, czym pierwotnie określano zajmującego się budowaniem lutni. Lutnicy poza wyżej wymienionymi czynnościami, wykonują także osprzęt do swoich instrumentów taki jak siodełka, smyczki, kołki czy podstawki.
Krótka historia
Wielu lutników specjalizuje się w określonym typie tworzonych instrumentów, więc możemy spotkać takich, którzy budują instrumenty dawne, gitary klasyczne i akustyczne czy instrumenty smyczkowe. To zawód łączący ze sobą najwyższą jakość sztuki i rzemiosła.

Największy rozkwit lutnictwa nastąpił pod koniec renesansu i na początku baroku. W tej dziedzinie zdecydowanie przodowały tereny przyszłych Autstro-Węgier i Włochy. To tam powstały pierwsze skrzypce, a ich autorem był Andrea Amati. Niewątpliwie najsłynniejszym lutnikiem w historii jest Antonio Stradivari, który był uczniem jednego z potomków Amatiego. Stradivarius zajmował się konstruowaniem instrumentów aż do śmierci.  Wraz ze swoimi uczniami i synami, przez całą swoją karierę zbudował ich ponad 1000 sztuk. Te, które przetrwały osiągają zawrotne ceny.

Mimo że zawód lutnika nie jest już tak popularny jak przed końcem XIX wieku, nadal odnajduje swą niewielką niszę na rynku. Obecnie większość instrumentów to produkcja taśmowa. Wszystkie instrumenty są identyczne, każdy egzemplarz jest taki sam i opuszczając fabrykę, nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Lutnicy zajmują się wytwarzaniem niepowtarzalnych, unikatowych instrumentów kreowanych indywidualnie i dostosowanych do potrzeb klienta zgodnie z jego wskazówkami, dzięki czemu powstaje prawdziwe arcydzieło – instrument z duszą.

Oczywiste jest, że instrumenty lutnicze osiągają o wiele większe ceny niż te produkowane masowo w fabrykach, ale są one tylko używane przez zawodowych muzyków, którzy zdecydowanie potrafią docenić ich oryginalne i wyjątkowe brzmienie.
Jak zostać lutnikiem?
By zostać profesjonalnym lutnikiem, trzeba ukończyć wyższe studia muzyczne na kierunku lutnictwo. Wymaga to wielu lat nauki i praktyki. Osoby wykonujące ten zawód są w większości również instrumentalistami. Ze względu na pogranicze sztuki i rzemiosła, na jakim znajduje się ten zawód, od osób chcących się w nim realizować wymaga się ponadprzeciętnych umiejętności manualnych i poczucia estetyki. Zamiłowanie do muzyki i rewelacyjny słuch to nieodłączne cechy, które powinny charakteryzować dobrego lutnika.

Mimo tych wszystkich wymagań i trudności bycie lutnikiem to bardzo satysfakcjonujący zawód, a sam proces tworzenia instrumentu może być równie emocjonujący jak i efekt końcowy.