Korektor graficzny

Share your love:

Immo

Immo, wielbiciel fantastyki i gier, z zamiłowaniem do tworzenia historii, jest także pasjonatem basu i vintage instrumentów. Posiada unikalną kolekcję basów i efektów, które używa do kreowania niepowtarzalnych dźwięków.

Jak poprawić brzmienie gitary basowej.

Artykuł wyjaśnia, dlaczego występuje zła jakość brzmienia gitary basowej i podaje konkretne rozwiązanie, jak można je poprawić. Skupia się na znaczeniu dobierania odpowiedniej wielkości głośników, właściwościach końcówek wzmacniacza oraz efektywne wykorzystanie korektorów graficznych.
Korektor graficzny

Korektor graficzny, znany również jako equalizer, to urządzenie pozwalające na manipulację poszczególnymi pasmami częstotliwości w systemie audio. Pozwala on na skorygowanie charakterystyki akustycznej pomieszczenia i sprzętu, by osiągnąć idealną równowagę dźwięku. Korektor graficzny, equalizer – jeden z rodzaju korektorów składający się z zestawu potencjometrów suwakowych, pozwalających na podbijanie bądź tłumienie określonych pasm częstotliwości. Korektor graficzny w popularnych zestawach hi-fi jest umieszczany pomiędzy źródłem sygnału a wzmacniaczem. W systemach hi-end nie stosuje się tego typu urządzeń ze względu na ogromne zmiany w torze sygnału, a co za tym idzie – może wprowadzić bardzo dużą ilość zniekształceń.

Zadanie korektora
Equalizer zgodnie ze swą nazwą służy do wyrównywania charakterystyki częstotliwościowej systemu elektroakustycznego. Chodzi głównie o skorygowanie charakterystyki pomieszczenia odsłuchowego i kolumn. Jak wiadomo, w każdym pomieszczeniu występują odbicia i powstają rezonanse − w rezultacie, czego niektóre fragmenty pasma akustycznego są odtwarzane głośniej, inne ciszej niż zostało to zaplanowane. Istotne znaczenie ma też charakterystyka, a nawet ustawienie głośników.

Pozwala skorygować te niedoskonałości i uzyskać jednakową charakterystykę przetwarzania tonów w całym paśmie. Profesjonaliści z reguły używają equalizerów 31−punktowych, tak zwanych tercjowych. Oferują one zazwyczaj 31 pasm korekcji na każdy kanał, w którego torze jest wpięty korektor. Przeważnie służy do tłumienia częstotliwości, na których występują sprzężenia zwrotne z monitorów odsłuchowych, oraz korekty modów pomieszczenia. Korektory graficzne wprowadzają zniekształcenia liniowe. Do korekcji barwy używa się zwykle korektorów semiparametrycznych i parametrycznych. Profesjonalne korektory graficzne umożliwiają znacznie dokładniejszą korekcję dźwięku. Całe pasmo akustyczne podzielone jest tam na 31 zakresów i pozwala na niezależną regulację. W profesjonalnych systemach korektor parametryczny, może też przy okazji pełnić rolę eliminatora sprzężeń akustycznych. W systemach amatorskich nie ma potrzeby stosowania tak rozbudowanego sprzętu. Wystarczy kilkupunktowy equalizer, który skoryguje główne wady.
Popularne korektory graficzne wyposażone są zwykle w 5–10 potencjometrów na kanał, posiadają także regulację całkowitego wzmocnienia sygnału w każdym kanale.

Z mikroprocesorem
Obecnie coraz częściej klasyczny korektor graficzny jest zastępowany przez mikroprocesorowy korektor częstotliwości. W praktyce studyjnej stosuje się jednak nadal klasyczne rozwiązania, przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania. Pozwalają one szybko ocenić stopień korekcji. Nawet jeżeli sam proces odbywa się w systemie komputerowym, to dla wygody użytkowania często stosuje się i tak graficzną formę wyświetlania zbliżoną do tradycyjnego korektora graficznego.

Zakres pasm korekcji graficznej
Korektor graficzny jest to wielokanałowy regulator charakterystyki częstotliwościowej. Zastosowane potencjometry suwakowe do korekcji w sposób obrazowy ilustrują zarys przebiegu charakterystyki częstotliwościowej. Proponowane rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie korekcji w pięciu punktach pasmach częstotliwości takich jak:
– 60Hz
– 400Hz
– 1,5kHz
– 4kHz
– 12kHz.
Do zasilenia układu potrzebny jest zasilacz 12V DC prąd nie przekracza 10mA.