Kombo basowe

Share your love:

Nowa konkurencja żony 2×10″ ;]

Postanowiłem rozbudować mój zestaw głośnikowy o kolumnę 2x10", aby mój wzmacniacz pracował z pełną mocą. Wybrałem sklejkę brzozową do konstrukcji i zainwestowałem w głośniki Celestiony BL10-100 16 Ohm.

Uszkodzony Behringer BDI

Uszkodzony Behringer Bdi
Po zakupie Behringera BDI i próbie włączenia overdrive'a, napotkałem problem powodujący spalenie elektroniki w urządzeniu. Overdrive nie działał, a z urządzenia wydobywał się dym.

Unitra ŁZR 3015 i Tonsil Altus 150 – podłączenie basu

Autor opisuje, jak planuje podłączyć nowo kupiony bas do starego zestawu audio (Unitra ŁZR 3015 i Tonsil Altus 150) znalezionego w garażu. Zastanawia się, czy wybrane połączenie (przejściówka din 545/jack 6,3) sprawdzi się i czy moce oraz częstotliwości sprzętu są odpowiednie do grania na basie w domu.

Podłączenie XLR w combie

Autor podjął się wyzwania przywrócenia funkcjonalności gniazda XLR we wzmacniaczu Trace Elliot, które zostało odcięte przez poprzedniego właściciela. Zastanawia się, jak prawidłowo podłączyć 3 kable, aby przywrócić jego działanie.

Buduję obudowę

Od tygodnia pracuję nad domową obudową do głośnika, używając starej dechy. Obudowa ma już wymiary i jest prawie gotowa. Brakuje tylko otworów pod głośniki i decyzji o obiciu.

Produkcja kolumn

Po awarii combo Ldm ba100 postanowiłem stworzyć nową paczkę dla mojego 15-calowego głośnika Celestion. Zastanawiam się nad kosztami i metodami DIY.

Budowa małego combo do pokoju

Autor, Tomek, planuje zbudować małe, tranzystorowe combo basowe do użytku domowego. Hiszpania się na budowie ekonomicznego sprzętu, wykorzystując przede wszystkim głośnik za maksymalnie 150 zł i inne części z odzysku.

Laney HCM120b – wymiana głośnika czy kupno paki

Po dłuższym nieużywaniu swojego combo Laney HCM120b zauważyłem, że głośnik zaczął 'popierdywać', co uniemożliwia grę. Zastanawiam się czy wymiana na nowy głośnik to dobry pomysł, biorąc pod uwagę koszty oraz fakt, że jest to moje pierwsze combo, którego brzmienie z czasem przestało mi odpowiadać.

[Pomocy] Tonsil zjarany?

Autor opisuje problem ze spalonym combo Tonsil 50.03 po nieprawidłowym podłączeniu głośnika, które skutkowało zapachem spalenizny i przepaleniem bezpiecznika. Poszukuje sposobu na naprawę urządzenia.

Stanisław Jakś

Stanisław Jakś, mimo braku umiejętności gry na instrumencie, z powodzeniem tworzy muzykę od 1988 roku. Jego unikalny zestaw sprzętu, który obejmuje zarówno klasyczne gitary, jak i niestandardowe urządzenia DIY, świadczy o kreatywnej pasji i wytrwałości.

stary piec basowy

Poznajcie moją przygodę ze starym piecem basowym: od zakupienia po nieoczekiwane problemy. Opisuję, jak po bezproblemowej grze, nagle stanąłem przed zagadką głośnego buczenia sprzętu, co skutecznie uniemożliwiło mi dalsze korzystanie z niego.

Edycja pieca…

Autor poszukuje specyficznego głośnika firmy Eminence, aby uzyskać głęboki dół i wyraźny środek dźwięku w swoim przerobionym combo Marshall. Prosi również o pomoc w znalezieniu sklepu oferującego niestandardowe obicia, oraz tanie akcesoria do pieca.

Jak rozłożyć combo Fender BXR 60?

Osoba pisząca zapytanie szuka pomocy w rozłożeniu combo Fender BXR 60 w celu wymiany potencjometru głośności. Mimo prób, nie znaleziono pomocnych informacji na forach czy w Google.

dobór wzmacniacza

Dobor Wzmacniacza
Autor dzieli się swoją historią zakupu pieca basowego wykonanego własnoręcznie, który po roku użytkowania okazał się mieć znaczące wady. Teraz szuka pomocy w wyborze nowego wzmacniacza, aby poprawić jakość dźwięku swojego sprzętu.
Jak Zrobic Combo Basowe
Kombo basowe

Kombo basowe to połączenie wzmacniacza i kolumny w jednym urządzeniu, oferujące wygodę, mniejsze koszty i łatwość transportu. Zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów, kombo basowe oferuje szeroką gamę funkcji i możliwości brzmieniowych, zgodnie z potrzebami każdego muzyka. Kombo basowe to nic innego jak połączenie dwóch urządzeń – w tym przypadku wzmacniacza i kolumny. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwości transportowe, ale często również ze względu na cenę. Lecz jak wszystko, takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dobrze przeanalizować nasze potrzeby i przeprowadzić bilans zysków i strat.
Dlaczego warto kupić kombo?
Jest kilka zalet kupna kombo basowego. Zacznijmy od trzech podstawowych argumentów przemawiających „za”. Sprawdźmy, co zyskamy, decydując się na takie urządzenie.
Cena
Wiadomo, że jedno urządzenie – w tym wypadku dwa zamknięte w jednej obudowie to koszt zdecydowanie mniejszy, niż dwa osobne sprzęty.
Odpowiedni dobór i kompatybilność
Kupując kombo basowe nie musimy mieć bardzo zaawansowanej wiedzy na temat poszczególnych sprzętów. Projektowane urządzenia zapewniają kompatybilność i określone zgrane brzmienie wydobywające się z kolumny i wzmacniacza. O idealne sparowanie obu sprzętów zadbali specjaliści, którzy przemyśleli brzmienie końcowe w najmniejszym szczególe, dostarczając nam już gotowe narzędzie do gry.
Transport
Ważną cechą naszego sprzętu jest mobilność. Jeśli lubimy się przemieszczać z naszą gitarą, warto zastanowić się nad kombo, które pozwoli na łatwe podróżowanie. Zamiast dźwigania kilku sprzętów, możemy ograniczyć się do jednego, które spełni wszystkie oczekiwane funkcje.
Dla kogo kombo basowe?
Kombo jest idealnym urządzeniem dla początkujących gitarzystów, testujących swoje umiejętności i szukających swojego brzmienia. Rzadziej sięgają po nie profesjonaliści, ponieważ kombo mają ograniczone moce i nie dają pełnej możliwości kreowania dźwięku, na co pozwala dobór różnych sprzętów. Jednak żeby to robić, trzeba być już świadomym i doświadczonym graczem. Kombo nie będzie wyborem, który sprawdzi się na wielkich scenach, ale idealnie sprawdzi się w zaciszu domowym oraz wszędzie tam, gdzie potrzebujemy małego, zgrabnego urządzenia pozwalającego na zaprezentowanie naszych umiejętności.
Moc kolumny
Wybierając kombo basowe pamiętajmy, aby przede wszystkim kierować się mocą kolumny. Gitary basowe potrzebują więcej mocy i większą membranę niż gitary elektryczne. W tej chwili na rynku znajduje się wiele genialnych urządzeń od przeróżnych firm. Warto zagłębić się w charakterystyki parametrów, ale również w opinie innych użytkowników, którzy będą w stanie przybliżyć nam barwę osiąganego brzmienia.
Rodzaje kombo basowego
Na rynku możemy spotkać trzy podstawowe typy urządzeń.
Kombo tranzystorowe
To najpopularniejsze urządzenia pozwalające nagłośnić nasz bas. Ich budowa jest oparta na tranzystorach. Nie są w stanie osiągnąć dużej mocy, dlatego sugeruje się kupno ich do grania w domu lub na małej scenie.
Kombo hybrydowe
To połączenie dwóch technik dźwiękowych – lampowej oraz tranzystorowej. Większość urządzeń posiada tranzystorową końcówkę mocy oraz lampowy przedwzmacniacz. Ta wersja posiada wszechstronne zastosowanie.
Kombo modelingowe
Kombo modelingowe pozwala na symulowanie brzmienia znanych wzmacniaczy. Użytkownik ma do dyspozycji regulację ogromną gamę dźwięków i ustawień.