Kolumna basowa

Share your love:

Mój gear

Mój sprzęt: – Ibanez Roadstar RB650 (rocznik 1984) – SWR…

Kurze graty

Kolumna to Behringer BA410. Bardzo porządna jak za tę cenę,…

Nowy Ibanez SR 955 EWN i dwa inne stare graty

Zostałem szczęśliwym posiadaczem nowego Ibaneza SR 955 EWN i chciałbym się podzielić moimi wrażeniami oraz poprosić o wszelkie dane techniczne, ponieważ nie otrzymałem żadnej dokumentacji. Oprócz tego, posiadam również Cort Action Bass i combo KUSTOM KBA 100.

Moje uniwersum..

Zapraszam Was do świata moich basowych rozmyślań, gdzie opowiadam o swoich doświadczeniach z wybranym sprzętem. Specyfikacje, opinie i personalne doświadczenia dotyczące basów Ibanez oraz stacka SWR, na koniec wzmianka o tunerze i pedale od EBS.

Moje fanty z pokoju ;]

Artykuł przedstawia kolekcję muzycznego wyposażenia autora, w tym gitary basowe, wzmacniacze, efekty i akcesoria. Przybliża specyfikacje i marki konkretnych elementów zestawu.

graciarnia

Opisuję moje doświadczenia z używaniem basowego sprzętu: Ibanez BTB 405, Ampeg SVT3 proUSA, Sansamp Bass Driver DI, oraz kolumny 2x10. Dostrzegam plusy i minusy, wspominając o zmianach i planach zakupowych.

Zabawki

Gitara: LTD Surveyor 415. Efekty: MXR. Głowa Marshall MB450H +…

Graty Kedzia

Rezygnacja z kanciapy zaowocowała zwiezieniem sprzętu do domu i cyknięciuzdjęć,…

Patryk

Opowieść o podróży muzycznej Patryka, która zaczęła się od gry na Ibanezie, a teraz kontynuowana jest na Fenderze. Dowiedz się, jakie sprzęty towarzyszą mu w codziennych próbach i koncertach od 2008 roku.

Jacek W.

Jacek W., utalentowany basista, zabiera nas w podróż przez swoją muzyczną karierę rozpoczętą w 1990 roku, przedstawiając używany przez siebie sprzęt. Od pierwszego basu Defil, przez serię Ibaneza, aż po pełne lampowe wzmacniacze - Jacek dzieli się swoimi przemyśleniami na temat każdego kawałka sprzętu.

Tomek Cedzyński

Tomek Cedzyński to postać kontrowersyjna i pełna sprzeczności, znana z maniakalnego dbania o higienę oraz z zamiłowania do sprzętu basowego. W artykule poznajemy jego kolekcję basów, wzmacniaczy i akcesoriów.

Sylwester Kowalik

Sylwester Kowalik opowiada o swojej drodze do odzyskania sprawności ręki po poważnym wypadku, za pomocą gry na basie. Z czasem zdobył znaczące umiejętności i doświadczenie, używając do gry specjalistycznego sprzętu.

Tapchan

Tapchan przedstawia swoją imponującą kolekcję sprzętu dla basistów zebraną od 2001 roku. Czytaj dalej, aby odkryć niezwykłe modele zarówno znanych, jak i bardziej niszowych marek.

Jaka decha zamiast Ibka SR505 ?

Poszukuję alternatywy dla gitary basowej Ibanez SR505, która przesterowuje mój zestaw Head Box BL-300h z kolumną Box TF115. Rozważam zakup gitary z drewnem podobnym do Mansingera Cazpar, z machońskim brzmieniem, klonowym gryfem i podstrunnicą, mając budżet 1600zł.

Mój sprzęt.

Bass: Ibanez BTB405QM Head: Warwick Profet3.2 Paczka: 2×10 by Demanufacture…

dariusz muzyka

Gram od 1998-06-30 Mój sprzęt? Ibanez SR505BM, Mesa Boogie M-2000,…

Miketwister

Gram na bassie od około 3 lat. Jestem wokalistą i…

Jarek Michalski

Rocznik ’79, muzycznie dziecko lat 80., na basie już ponad…

Aviator

Mój sprzęt? Wczeniej: Gibson EB-0 Dlugosz Ibanez GSR 200 Palmer…

Tomek Kot

Gram od 2007-06-17 Mój sprzęt? Squier VM 5 str. Ampeg…

Tomasz Kiełbowski

www.myspace.com www.myspace.com/newmadagebandGram od 2005-01-07 Mój sprzęt? Ibanez SR 505 BM…

Hipolit Lament

Mój sprzęt? Ibanez Musician 924, Eden WT 600, 4×10 Demanufacture,Kustom…

Tomek

Mój sprzęt? Obecnie Ibanez GSR 180 Combo Tecamp TEC80B 65W…

Mari

Gram od 1996-01-08 Mój sprzęt? wiesła: Ibanez SR 505 BM…

Paweł Em.

muzyka to całe życie… kiedyś perkusista od 2005 basista… Gram…

Mateusz Jagocha

Gram na basie. Aktualnie w Raudiv, zapraszam do słuchania na:…

Jakub Boratyński

Gram od 1997-01-08 Mój sprzęt? H&K BassBase 600, H&K 4×10″,…

Lord Duma

Służę pomocą Mój sprzęt? gitary: – Ibanez BTB406qm bbl Paki:…

Konrad

Mój sprzęt? Ibanez SR300 Line6 GuitarPort kolumna 4×10 na głośnikach…

Łukasz

Gram od 2010-01-06 Mój sprzęt? Używam: Squier jazz bass vintage…

Bolo1978

Gram od 2011-01-09 Mój sprzęt? Ibanez SR506 BM 2009r Ibanez…

Michał Król

Gram zarobkowo, co nieco już potrafię, chętnie dzielę się tym,…

czołg

Gram folkowo szanty cantry music itd itp rokowe zauroczenie już…

Maciej Sztorc

Kiedyś grałem na klawiszach, ale zrezygnowałem i nic już nie…

Mateusz Jaz

Gram od 2010-08-01 Mój sprzęt? Ibanez Srx4ex1 Peavey Tour 450…

Marek Rypiński

Gram od 2002-09-03 Mój sprzęt? Ibanez BTB 405, SansAmp Bass…

Kolumna basowa

Kolumna basowa to kluczowy element w nagłośnieniu gitary basowej, pozwalający na uzyskanie pełnego i dynamicznego brzmienia basu. Znajomość jej rodzajów, właściwości oraz sposobu wyboru jest niezbędna dla każdego basisty. Kolumna basowa to głośnik pozwalający nagłośnić gitarę basową przy użyciu wzmacniacza. To podstawowy element sprzętu basowego i podstawa jego brzmienia.
Co powinniśmy wiedzieć o kolumnach?
Kolumna basowa to zamknięte urządzenie. Przeważnie w drewnianej obudowie znajduje się od jednego do nawet ośmiu głośników. W zależności od ich ilości oraz mocy dopasowany jest odpowiedni rozmiar skrzyni. Im głośników jest więcej, tym siłą rzeczy większe musi być pudło, w którym się zmieszczą. W samej obudowie musi też znajdować się otwór pozwalający na wylot powietrza z wewnątrz kolumny, znany jako Bass Reflex.
Jak wybrać?
Wybierając kolumnę basową, musimy zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty.

Po pierwsze – moc, która będzie miała kluczowe znaczenie dla brzmienia, ilości basu i głośności urządzenia. Kolumny basowe powinny mieć większy zapas mocy niż gitarowe, ponieważ same wzmacniacze są większej mocy.

Po drugie – parametry impedancji, wyrażane w omach. Trzeba odpowiednio dobrać kolumny do wzmacniacza, odpowiednio wydobyć moc i potencjał sprzętu.
Rodzaje głośników
Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje głośników, ze względu na zainstalowane wewnątrz magnesy:

Głośniki wyposażone w magnesy ferrytowe – to klasyczne brzmienia znane od wielu lat. Standardowe głośniki, o dużej wadze co w wypadku sprzętu do przenoszenia może sprawiać duże trudności.

Głośniki wyposażone w magnesy neodymowe – to technika zdecydowanie młodsza, charakteryzująca się niską wagą i tym samym dużo łatwiejszym transportowaniem urządzeń.

Zdania co do brzmienia obu głośników są podzielona. Można doszukiwać się różnic z przewagą dla standardowych ferrytów, które momentami można uznać za ciut bardziej dynamiczne. Z tego względu warto rozważyć przed kupnem czy warto postawić na wygodę, czy 100% brzmienia.
Kolumny aktywne czy pasywne?
Ważną sprawą jest to, czy kolumna, którą chcemy zakupić jest pasywna, czy aktywna. Co to oznacza? Najprostsze wyjaśnienie – kolumna pasywna nie zawiera urządzeń wzmacniających. Kolumny aktywne w swojej konstrukcji zawierają już wzmacniacz elektroakustyczny, przez co jest to w pełni samodzielne urządzenie. Abstrahując od czysto elektrycznego wyjaśniania przejścia sygnału do głośników, skupmy się na praktycznych różnicach obu kolumn.

Decydując się na zakup kolumny aktywnej, musimy liczyć się z większym wydatkiem, jednak w ramach jednej obudowy otrzymujemy pełen pakiet urządzeń i funkcji. Minus tego rozwiązania jest taki, że ilość wzmacniaczy w kolumnie musi odpowiadać ilości głośników. Warunek ten niestety wpływa na cenę urządzenia. Po prostu trzeba się liczyć z większą inwestycją. Musimy liczyć się również z dłuższymi i bardziej skomplikowanymi naprawami. Niestety wadą urządzeń łączonych jest fakt, że jeśli popsuje się jeden z elementów, to nie działa żaden. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji, która zapewni brak drgań i mobilność urządzenia. Ta wersja również zapewnia nam łatwość podłączenia.

Kolumny pasywne wymagają zewnętrznych urządzeń zasilających, ale inwestycje rozbudowy możemy dokonywać etapami i mamy pełen wpływ na pozostałe urządzenia i funkcje, które będą nam potrzebne. Dobieramy to co potrzebujemy w bardzo spersonalizowany sposób. W ten sposób możemy stworzyć urządzenie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom.