Kolumna basowa

Share your love:

SWR BIG BEN 1×18

Mr. Big Ben to potężny głośnik basowy o mocy 400W RMS z 18-calowym głośnikiem, zapewniający niesamowitą efektywność i uniwersalność brzmienia. Przy jego użyciu każdy basista może cieszyć się pełnym, soczystym dźwiękiem basu.

Nowa konkurencja żony 2×10″ ;]

Postanowiłem rozbudować mój zestaw głośnikowy o kolumnę 2x10", aby mój wzmacniacz pracował z pełną mocą. Wybrałem sklejkę brzozową do konstrukcji i zainwestowałem w głośniki Celestiony BL10-100 16 Ohm.

Ampeg SVT-15E

Ampeg SVT-15E to jedna z najmniejszych paczek basowych z serii Classic, która mimo swoich niewielkich wymiarów i mocy, dostarcza klasyczne i bogate brzmienie Ampega. Idealna dla tych, którzy cenią sobie kompaktowe rozmiary, nie chcą jednak rezygnować z jakości brzmienia.

Komplet :]

Z pasji do muzyki i dążenia do perfekcji w brzmieniu niskich tonów, przetestowałem połączenie heada Head TE GP12 SMX AH350 (pre gibson) z unikatową paczką i głośnikiem Celestion. Efekty przerosły moje oczekiwania, oferując potężne, ale czyste brzmienie basu, które jest trudne do uzyskania w konwencjonalnych ustawieniach.

Kolumna basowa 410 made by Demanufacture™

Recenzja kolumny basowej 410 produkcji Demanufacture o mocy 800W, wyposażonej w głośniki Eminence i Selenium Super Tweeter. Kolumna oferuje imponującą jakość dźwięku i jest bardzo wszechstronna, idealnie współpracując z różnymi wzmacniaczami i basami.

Yamaha Bass Stage 150

Combo Yamaha Bass Stage 150 to imponujący zestaw o mocy 150 W, zapewniający klarowne i dynamiczne brzmienie za sprawą 15" głośnika Eminence i 1" tweetera. Ze swoją 4-zakresową equalizacją i funkcjonalnościami takimi jak kompresor, pętla efektów oraz wyjścia XLR-Line, tuner i słuchawki, stanowi wszechstronne narzędzie dla każdego basisty, oferując szeroki zakres dźwięków od ciężkiego dubu po wyrazisty slap.

PACZKA NA – MONACOR SP-38/300NEO

Jako początkujący basista próbuję skonstruować swoją pierwszą paczkę basową. Wybrałem głośnik Monacor SP-38/300NEO, ale zastanawiam się, czy jest to dobry wybór w budżecie do 600zł.

Paka, head, głośnik, czyli jak żyć?

Basiarz zmagający się z problemem zbyt małej mocy wzmacniacza względem głośnika w paczce basowej. Szuka rozwiązania w wymianie na mocniejszy głośnik.

Różnica w watach między kolumną a wzmacniaczem.

Autor zastanawia się nad potencjalnym ryzykiem uszkodzenia wzmacniacza podczas łączenia go z zbyt mało mocną kolumną. Podjęta została decyzja o próbie ćwiczeń na starym sprzęcie, mimo różnicy watażu.

Co to za głośnik- Paczka SWR Goliath II

Autor artykułu przedstawia problem z rozpoznaniem głośnika w swoim zestawie SWR Goliath II, opowiadając o uszkodzeniu membrany i nieudanej próbie naprawy ze względu na brak części zamiennych.

Preamp Sadowsky + aktywny Fender = ???

Autor rozważa zakup preampa Sadowsky DI do swojego przerobionego Fendera Jazz Bass z przystawkami EMG, ale ma wątpliwości, jak urządzenie zareaguje na aktywne przystawki. Rozważa również zakup TECH 21 SansAmp RBI jako alternatywę.

Jaka kolumna lub głośnik ???

Autor szuka porady dotyczącej wyboru kolumny lub głośnika do wzmacniacza H&K Bass Kick 707, ze względu na to, że jego obecny sprzęt przestał odpowiednio działać. Rozważa zarówno zakup nowego głośnika do naprawy starego zestawu, jak i zakup całkowicie nowej, ale taniej kolumny.

Dostawić combo zamiast dodatkowego głośnika?

Autor rozważa zmianę konfiguracji swojego sprzętu basowego, zastanawiając się nad dodaniem głośnika 1x15 lub combo z takim głośnikiem zamiast tradycyjnej piętnastki do istniejącej kolumny 4x10. Dzieli się obawami dotyczącymi jakości dźwięku przy niskich tonach i pyta o doświadczenia innych.

Produkcja kolumn

Po awarii combo Ldm ba100 postanowiłem stworzyć nową paczkę dla mojego 15-calowego głośnika Celestion. Zastanawiam się nad kosztami i metodami DIY.

Proszę o poradę głośnika i efektu

Poszukuję porady na temat doboru głośnika o mocy najlepiej dopasowanej do mojego combo GALIEN-KRUGER 2x10 + twitter o mocy 180w oraz efektu, który wzmocni jego możliwości. Rozważam marki takie jak Eminence, CELESTION, SELENIUM i zastanawiam się nad efektami takimi jak DIGITECH RP 200 i Zoom B2.1.u.

Kombo H&K BK303, czy rozbudowa o paczkę 2×10 ma sens?

Kombo H038k Bk303 Czy Rozbudowa O Paczke 221510 Ma Sens
Autor rozważa rozbudowę używanego wzmacniacza H&K BK303 o dodatkową paczkę głośnikową 2x10 w celu wydobycia większej mocy i uzupełnienia brzmienia. Wyposażenie wzmacniacza obejmuje 15-calowy głośnik, tweeter i system Dynaclip.

Ashdown Five Fifteen – problemy i dziwny pomysł

Właściciel wzmacniacza basowego Ashdown Five Fifteen opisuje swoje doświadczenia związane z awarią urządzenia podczas koncertu oraz rozważa niestandardowe modyfikacje sprzętu w celu zwiększenia jego głośności, mimo ograniczonych środków finansowych.

Laney HCM120b – wymiana głośnika czy kupno paki

Po dłuższym nieużywaniu swojego combo Laney HCM120b zauważyłem, że głośnik zaczął 'popierdywać', co uniemożliwia grę. Zastanawiam się czy wymiana na nowy głośnik to dobry pomysł, biorąc pod uwagę koszty oraz fakt, że jest to moje pierwsze combo, którego brzmienie z czasem przestało mi odpowiadać.

100 Wattowy wzmacniacz lampowy – jaki głośnik?

Szukając idealnego głośnika do wzmacniacza Echolette Bassmaster 100, zastanawiam się nad odpowiednią impedancją oraz mocą. Rozważam wykorzystanie współczesnego głośnika 4Ω, ale czy to najlepszy wybór?

Głośniki 15, budowa paczki

Autor tekstu poszukuje dwóch głośników 15" do zbudowania własnej paczki do gitary basowej, wspominając przy okazji o swoim sprzęcie: Fender Precision Bass i wzmacniaczu Traynor Mono Block B. Szuka również specjalisty w Warszawie, który pomoże złożyć projekt.

Kolumna Ashdown ABM 414T – P R O B L E M !

Autor podzielił się swoimi doświadczeniami po zakupie kolumny Ashdown ABM 414T z drugiej ręki. Po początkowym okresie bez problemów, zaczął doświadczać przesterowań dźwięku, które z czasem nasiliły się i objawiły trzeszczeniem przy niskich tonach.

Paczka 115 na Eminence Kappa 15

Rozważania na temat budowy paczki głośnikowej na bas opartej na głośniku Eminence Kappa 15. Autor analizuje wymagania związane z objętością obudowy, charakterystyką frequencyjną i możliwością doposażenia w dodatkowy driver w kontekście pięciostrunowego basu.

Władek Kołodziejczyk

Władek Kołodziejczyk, znany także jako Krzipek, to wszechstronny muzyk orkiestry kameralnej AUKSO, który pasję do muzyki łączy z mistrzostwem gry na wielu instrumentach. W tekst opisuje nie tylko swoje doświadczenia muzyczne, ale również prezentuje swoją imponującą kolekcję instrumentów i sprzętu.

głośniki do budowy paczki

Podejmując się wyzwania budowy własnej kolumny basowej do mojego ulubionego Line6 HD750, postanowiłem znaleźć idealne głośniki zdolne dostarczyć doskonałe efekty brzmieniowe. Szukam głośników o mocy od 800W do 1000W, podobnych do tych z pakietów Goliath Senior, Trace Elliot czy David Eden.

Nagłośnienie wokalu – jakieś propozycje?

Dyskusja na temat konieczności dokupienia preampa i procesora efektów do istniejącego systemu nagłośnieniowego w sali prób. Rozważania dotyczące wyboru między kombajnami a osobnymi urządzeniami oraz możliwości zachowania Alesis Nanowerb.

BOX Taurus B – 215

Box Taurus B 8211 215
BOX Taurus B-215 to kolumna basowa oferująca moc wyjściową do 200W MAX i 150W RMS, wyposażona w 15-calowy głośnik Celestion. Zapewnia głębokie i dynamiczne brzmienie basu, a jej specyfikacja obejmuje odłączany wysokotonowy PIEZO, co dodaje elastyczności w kształtowaniu dźwięku.

Nowy Gallien

Właśnie dotarło nowe combo od GK: 500W w klasie D…

SWR HENRY 8X8

bardzo selektywna paczka.i szybka.kupiłem z walniętymi czteremagłośnikami,dobry fachman naprawił i…

BS

mała, niezwykle skuteczna i ładnie grająca kolumna basowa 🙂 400…

paczka 1×15

Ciekawa kolumna zrobiona na 15″ głosniku firmy Ravemaster. Jest to…

SWR Basic Black

Kombo 120W (z zewnętrzną kolumną 160W), głośnik 15″ + tweeter,…

Paczka basowa

paczka-niespodzianka. głośnik był 100, ale się koledze spalił i okazujesię,…

Grohu u

hmm, wracam do basu po 15 lat nieobecności. Grywało się…

Eminence Legend CB 15

Witam.Posiadam zestaw Yorkville 2×10 +1×15.Chciałbym wymienić głośnik w15′. Rozważałem Eminence…

ashdown abm bp 1510

witam. padł mi głośnik w w/w kolumnie.podczas grania z głośnika(15″)wydobya…

Głośnik stx

Co sądzicie o tym głośniku do nie dużej kolumny z…

Jaki głośnik?

Bry wieczór 😉 Zastanawiam się jaki głośnik wmontować do paczki.…

Kordian Kowalski

Gram od 2008-01-12 Mój sprzęt? Gitary: Skustomizowany Peavey DynaBass IV…

Paczki Yamahy

Witam. Miał ktoś może okazję grać na takim wynalazku ?…

2×10 czy 1×15??

Witam… planuje zakup nowego wzmacniacza, i zastanawiam sie nad głośnikami……

Taurus B-2012

Taurus B-2012 Combo basowe – Moc: 200W RMS – Głośnik:…

wymiar paczki

poszukuje najlepszego wymiaru do paczki pod głośnik Eminence DELTA 15…

Piec Stagg

Witajcie! Co sadzicie o tym piecu?allegro.pl Koles chce za niego…

paka od 0

Paka Od 0

a wiec myslalem żeby zbudowac wlasna pake…z tego co wiem…

NEODYMOWE GŁOŚNIKI

Neodymowe Glosniki

Mam pytanie odnośnie Głośników na magnesach neodymowych. Warwick wypuścił niedawno…

schemat

Schemat

ma ktoś może schemat jak zrobić kolumnę z 4 głosnikami…

Glosnik i kolumna

Glosnik I Kolumna

Nurtuje mnie pytanie: jakie głośniki zastosowano do budowy waszychpiecykow Chodzi…

Glosnik I Kolumna
Kolumna basowa

Kolumna basowa to kluczowy element w nagłośnieniu gitary basowej, pozwalający na uzyskanie pełnego i dynamicznego brzmienia basu. Znajomość jej rodzajów, właściwości oraz sposobu wyboru jest niezbędna dla każdego basisty. Kolumna basowa to głośnik pozwalający nagłośnić gitarę basową przy użyciu wzmacniacza. To podstawowy element sprzętu basowego i podstawa jego brzmienia.
Co powinniśmy wiedzieć o kolumnach?
Kolumna basowa to zamknięte urządzenie. Przeważnie w drewnianej obudowie znajduje się od jednego do nawet ośmiu głośników. W zależności od ich ilości oraz mocy dopasowany jest odpowiedni rozmiar skrzyni. Im głośników jest więcej, tym siłą rzeczy większe musi być pudło, w którym się zmieszczą. W samej obudowie musi też znajdować się otwór pozwalający na wylot powietrza z wewnątrz kolumny, znany jako Bass Reflex.
Jak wybrać?
Wybierając kolumnę basową, musimy zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty.

Po pierwsze – moc, która będzie miała kluczowe znaczenie dla brzmienia, ilości basu i głośności urządzenia. Kolumny basowe powinny mieć większy zapas mocy niż gitarowe, ponieważ same wzmacniacze są większej mocy.

Po drugie – parametry impedancji, wyrażane w omach. Trzeba odpowiednio dobrać kolumny do wzmacniacza, odpowiednio wydobyć moc i potencjał sprzętu.
Rodzaje głośników
Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje głośników, ze względu na zainstalowane wewnątrz magnesy:

Głośniki wyposażone w magnesy ferrytowe – to klasyczne brzmienia znane od wielu lat. Standardowe głośniki, o dużej wadze co w wypadku sprzętu do przenoszenia może sprawiać duże trudności.

Głośniki wyposażone w magnesy neodymowe – to technika zdecydowanie młodsza, charakteryzująca się niską wagą i tym samym dużo łatwiejszym transportowaniem urządzeń.

Zdania co do brzmienia obu głośników są podzielona. Można doszukiwać się różnic z przewagą dla standardowych ferrytów, które momentami można uznać za ciut bardziej dynamiczne. Z tego względu warto rozważyć przed kupnem czy warto postawić na wygodę, czy 100% brzmienia.
Kolumny aktywne czy pasywne?
Ważną sprawą jest to, czy kolumna, którą chcemy zakupić jest pasywna, czy aktywna. Co to oznacza? Najprostsze wyjaśnienie – kolumna pasywna nie zawiera urządzeń wzmacniających. Kolumny aktywne w swojej konstrukcji zawierają już wzmacniacz elektroakustyczny, przez co jest to w pełni samodzielne urządzenie. Abstrahując od czysto elektrycznego wyjaśniania przejścia sygnału do głośników, skupmy się na praktycznych różnicach obu kolumn.

Decydując się na zakup kolumny aktywnej, musimy liczyć się z większym wydatkiem, jednak w ramach jednej obudowy otrzymujemy pełen pakiet urządzeń i funkcji. Minus tego rozwiązania jest taki, że ilość wzmacniaczy w kolumnie musi odpowiadać ilości głośników. Warunek ten niestety wpływa na cenę urządzenia. Po prostu trzeba się liczyć z większą inwestycją. Musimy liczyć się również z dłuższymi i bardziej skomplikowanymi naprawami. Niestety wadą urządzeń łączonych jest fakt, że jeśli popsuje się jeden z elementów, to nie działa żaden. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji, która zapewni brak drgań i mobilność urządzenia. Ta wersja również zapewnia nam łatwość podłączenia.

Kolumny pasywne wymagają zewnętrznych urządzeń zasilających, ale inwestycje rozbudowy możemy dokonywać etapami i mamy pełen wpływ na pozostałe urządzenia i funkcje, które będą nam potrzebne. Dobieramy to co potrzebujemy w bardzo spersonalizowany sposób. W ten sposób możemy stworzyć urządzenie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom.