Kolumna basowa

Share your love:

WM

Od 1990 roku zbudowałem imponującą kolekcję gitar basowych i wzmacniaczy, która obejmuje modele od klasyków po niestandardowe zamówienia.

Samodzielna budowa paczki 4×10 , czyli od zera do…

Autor podjął się wyzwania budowy kolumny basowej 4x10 plus horn, mimo braku wiedzy na temat głośników basowych. Posiada jednak znaczącą wiedzę i praktykę w konstrukcji i obróbce drewna, co daje mu przewagę w realizacji projektu.

Jaka decha zamiast Ibka SR505 ?

Poszukuję alternatywy dla gitary basowej Ibanez SR505, która przesterowuje mój zestaw Head Box BL-300h z kolumną Box TF115. Rozważam zakup gitary z drewnem podobnym do Mansingera Cazpar, z machońskim brzmieniem, klonowym gryfem i podstrunnicą, mając budżet 1600zł.

Paczka Zrób to sam. Ktoś próbował?

Paczka Zrob To Sam Ktos Probowal
Autor zastanawia się nad zbudowaniem własnego systemu głośników basowych, rozważając różne konfiguracje głośników oraz materiałów. Rozpala debatę na temat użycia tradycyjnych vs. nietypowych materiałów do budowy.

Moje graty

Myślę że foty są na tyle czytelne, że nie trzeba…

krzysiekz28

Mój sprzęt? Teraz Squier VM Precision (klon) Paczka na dwóch…

Łukasz

Gram od 2002-07-15 Mój sprzęt? – Combo Box Taurus TL-3510…

Kolumna basowa

Kolumna basowa to kluczowy element w nagłośnieniu gitary basowej, pozwalający na uzyskanie pełnego i dynamicznego brzmienia basu. Znajomość jej rodzajów, właściwości oraz sposobu wyboru jest niezbędna dla każdego basisty. Kolumna basowa to głośnik pozwalający nagłośnić gitarę basową przy użyciu wzmacniacza. To podstawowy element sprzętu basowego i podstawa jego brzmienia.
Co powinniśmy wiedzieć o kolumnach?
Kolumna basowa to zamknięte urządzenie. Przeważnie w drewnianej obudowie znajduje się od jednego do nawet ośmiu głośników. W zależności od ich ilości oraz mocy dopasowany jest odpowiedni rozmiar skrzyni. Im głośników jest więcej, tym siłą rzeczy większe musi być pudło, w którym się zmieszczą. W samej obudowie musi też znajdować się otwór pozwalający na wylot powietrza z wewnątrz kolumny, znany jako Bass Reflex.
Jak wybrać?
Wybierając kolumnę basową, musimy zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty.

Po pierwsze – moc, która będzie miała kluczowe znaczenie dla brzmienia, ilości basu i głośności urządzenia. Kolumny basowe powinny mieć większy zapas mocy niż gitarowe, ponieważ same wzmacniacze są większej mocy.

Po drugie – parametry impedancji, wyrażane w omach. Trzeba odpowiednio dobrać kolumny do wzmacniacza, odpowiednio wydobyć moc i potencjał sprzętu.
Rodzaje głośników
Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje głośników, ze względu na zainstalowane wewnątrz magnesy:

Głośniki wyposażone w magnesy ferrytowe – to klasyczne brzmienia znane od wielu lat. Standardowe głośniki, o dużej wadze co w wypadku sprzętu do przenoszenia może sprawiać duże trudności.

Głośniki wyposażone w magnesy neodymowe – to technika zdecydowanie młodsza, charakteryzująca się niską wagą i tym samym dużo łatwiejszym transportowaniem urządzeń.

Zdania co do brzmienia obu głośników są podzielona. Można doszukiwać się różnic z przewagą dla standardowych ferrytów, które momentami można uznać za ciut bardziej dynamiczne. Z tego względu warto rozważyć przed kupnem czy warto postawić na wygodę, czy 100% brzmienia.
Kolumny aktywne czy pasywne?
Ważną sprawą jest to, czy kolumna, którą chcemy zakupić jest pasywna, czy aktywna. Co to oznacza? Najprostsze wyjaśnienie – kolumna pasywna nie zawiera urządzeń wzmacniających. Kolumny aktywne w swojej konstrukcji zawierają już wzmacniacz elektroakustyczny, przez co jest to w pełni samodzielne urządzenie. Abstrahując od czysto elektrycznego wyjaśniania przejścia sygnału do głośników, skupmy się na praktycznych różnicach obu kolumn.

Decydując się na zakup kolumny aktywnej, musimy liczyć się z większym wydatkiem, jednak w ramach jednej obudowy otrzymujemy pełen pakiet urządzeń i funkcji. Minus tego rozwiązania jest taki, że ilość wzmacniaczy w kolumnie musi odpowiadać ilości głośników. Warunek ten niestety wpływa na cenę urządzenia. Po prostu trzeba się liczyć z większą inwestycją. Musimy liczyć się również z dłuższymi i bardziej skomplikowanymi naprawami. Niestety wadą urządzeń łączonych jest fakt, że jeśli popsuje się jeden z elementów, to nie działa żaden. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji, która zapewni brak drgań i mobilność urządzenia. Ta wersja również zapewnia nam łatwość podłączenia.

Kolumny pasywne wymagają zewnętrznych urządzeń zasilających, ale inwestycje rozbudowy możemy dokonywać etapami i mamy pełen wpływ na pozostałe urządzenia i funkcje, które będą nam potrzebne. Dobieramy to co potrzebujemy w bardzo spersonalizowany sposób. W ten sposób możemy stworzyć urządzenie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom.