Kolumna basowa

Share your love:

nowy sprzet :P

no coz, gitara mayo forum pi, wzmacniacz Taurus BL300H, kolumna…

Moj zestaw

Moj aktualny zestaw Ampeg svt3 pro USA DMNF 4×10 bez…

DMNF 4×10

Joł. tak chciałbym się pochwalić nowym swoim dziełem (wykonana jakiś…

Kolumna basowa 410 made by Demanufacture™

Recenzja kolumny basowej 410 produkcji Demanufacture o mocy 800W, wyposażonej w głośniki Eminence i Selenium Super Tweeter. Kolumna oferuje imponującą jakość dźwięku i jest bardzo wszechstronna, idealnie współpracując z różnymi wzmacniaczami i basami.

Moje Skarby:]

No tutaj widać moje skarby: gitara Schecter C-5, głowa Trace…

Stack nowy mój :]

Pierwsze zdjęcie przedstawia mój podstawowy stack. Head TE AH150 GP11,…

Paki Demanufacture

Michu, nasz czytelnik, podzielił się swoim doświadczeniem poszukiwań kolumny basowej firmy Demanufacture. Mimo braku kontaktu z producentem, nie ustaje w poszukiwaniach idealnego sprzętu.

Jaką 2×10 lub 2×12 wybrać ??

Poszukiwanie mobilnej paczki głośnikowej 2x10 lub 2x12 to wyzwanie, zwłaszcza kiedy dostępność modeli Ampeg 210HE jest ograniczona. Rozważamy alternatywy dla tego popularnego wyboru, kierując się potrzebami basistów grających solo w rockowym stylu.

Demanufacture 4×10 BR- problem-lekki brumik

Mam problem z paką 4x10 od Demanufacture, w której lewy dolny głośnik zaczął wydawać dziwne brumy i buczenia. Mimo że w zespole dzwięk się gubi, obawiam się, że studio nagrań wychwyci te niepożądane dźwięki.

Mój sprzęt.

Bass: Ibanez BTB405QM Head: Warwick Profet3.2 Paczka: 2×10 by Demanufacture…

Jarek Michalski

Rocznik ’79, muzycznie dziecko lat 80., na basie już ponad…

Paweł Wittner

Leczę psy i koty, badam mięsko w rzeźni czyli szeroko…

Kamil Grzegorczyk

Niereformowalny leń, miłośnik wszystkiego co ma struny. Mój sprzęt? Washburn…

Hipolit Lament

Mój sprzęt? Ibanez Musician 924, Eden WT 600, 4×10 Demanufacture,Kustom…

Mateusz Jagocha

Gram na basie. Aktualnie w Raudiv, zapraszam do słuchania na:…

Moloszek

www.facebook.com www.facebook.com/bezsensuzespol?ref=hlGram od 2004-09-16 Mój sprzęt? – Fender Precision Bass…

Michał Król

Gram zarobkowo, co nieco już potrafię, chętnie dzielę się tym,…

Mariusz Jasiński

Gram od 2006-04-20 Mój sprzęt? Tokai HardPuncher 1984 J&D JB/L…

Jacek Dudziński

Gram od 2004-03-25 Mój sprzęt? Luxor Jazz Bass, Markbass CMD…

Marek Rypiński

Gram od 2002-09-03 Mój sprzęt? Ibanez BTB 405, SansAmp Bass…

Kolumna basowa

Kolumna basowa to kluczowy element w nagłośnieniu gitary basowej, pozwalający na uzyskanie pełnego i dynamicznego brzmienia basu. Znajomość jej rodzajów, właściwości oraz sposobu wyboru jest niezbędna dla każdego basisty. Kolumna basowa to głośnik pozwalający nagłośnić gitarę basową przy użyciu wzmacniacza. To podstawowy element sprzętu basowego i podstawa jego brzmienia.
Co powinniśmy wiedzieć o kolumnach?
Kolumna basowa to zamknięte urządzenie. Przeważnie w drewnianej obudowie znajduje się od jednego do nawet ośmiu głośników. W zależności od ich ilości oraz mocy dopasowany jest odpowiedni rozmiar skrzyni. Im głośników jest więcej, tym siłą rzeczy większe musi być pudło, w którym się zmieszczą. W samej obudowie musi też znajdować się otwór pozwalający na wylot powietrza z wewnątrz kolumny, znany jako Bass Reflex.
Jak wybrać?
Wybierając kolumnę basową, musimy zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty.

Po pierwsze – moc, która będzie miała kluczowe znaczenie dla brzmienia, ilości basu i głośności urządzenia. Kolumny basowe powinny mieć większy zapas mocy niż gitarowe, ponieważ same wzmacniacze są większej mocy.

Po drugie – parametry impedancji, wyrażane w omach. Trzeba odpowiednio dobrać kolumny do wzmacniacza, odpowiednio wydobyć moc i potencjał sprzętu.
Rodzaje głośników
Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje głośników, ze względu na zainstalowane wewnątrz magnesy:

Głośniki wyposażone w magnesy ferrytowe – to klasyczne brzmienia znane od wielu lat. Standardowe głośniki, o dużej wadze co w wypadku sprzętu do przenoszenia może sprawiać duże trudności.

Głośniki wyposażone w magnesy neodymowe – to technika zdecydowanie młodsza, charakteryzująca się niską wagą i tym samym dużo łatwiejszym transportowaniem urządzeń.

Zdania co do brzmienia obu głośników są podzielona. Można doszukiwać się różnic z przewagą dla standardowych ferrytów, które momentami można uznać za ciut bardziej dynamiczne. Z tego względu warto rozważyć przed kupnem czy warto postawić na wygodę, czy 100% brzmienia.
Kolumny aktywne czy pasywne?
Ważną sprawą jest to, czy kolumna, którą chcemy zakupić jest pasywna, czy aktywna. Co to oznacza? Najprostsze wyjaśnienie – kolumna pasywna nie zawiera urządzeń wzmacniających. Kolumny aktywne w swojej konstrukcji zawierają już wzmacniacz elektroakustyczny, przez co jest to w pełni samodzielne urządzenie. Abstrahując od czysto elektrycznego wyjaśniania przejścia sygnału do głośników, skupmy się na praktycznych różnicach obu kolumn.

Decydując się na zakup kolumny aktywnej, musimy liczyć się z większym wydatkiem, jednak w ramach jednej obudowy otrzymujemy pełen pakiet urządzeń i funkcji. Minus tego rozwiązania jest taki, że ilość wzmacniaczy w kolumnie musi odpowiadać ilości głośników. Warunek ten niestety wpływa na cenę urządzenia. Po prostu trzeba się liczyć z większą inwestycją. Musimy liczyć się również z dłuższymi i bardziej skomplikowanymi naprawami. Niestety wadą urządzeń łączonych jest fakt, że jeśli popsuje się jeden z elementów, to nie działa żaden. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji, która zapewni brak drgań i mobilność urządzenia. Ta wersja również zapewnia nam łatwość podłączenia.

Kolumny pasywne wymagają zewnętrznych urządzeń zasilających, ale inwestycje rozbudowy możemy dokonywać etapami i mamy pełen wpływ na pozostałe urządzenia i funkcje, które będą nam potrzebne. Dobieramy to co potrzebujemy w bardzo spersonalizowany sposób. W ten sposób możemy stworzyć urządzenie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom.