Jesion

Share your love:

Birdland – nowa marka, nowy projekt, nowy bas!

Przedstawiam pierwszy bas marki Birdland, zainspirowany serią Modern od Sadowskiego, ale z klasycznym wyglądem Jazz Bassa w nowoczesnej i drapieżnej odsłonie. Instrument jest pasywny, z jednoczęściowym gryfem, korpus z jesionu, gryf i podstrunnica z klonu, wyposażony w pickupy Seymour-Duncan SSB-5.
Jesion

Jesion jest gatunkiem drewna często niedocenianym w lutnictwie, jednak jego cechy takie jak twardość i elastyczność sprawiają, że doskonale nadaje się na korpus gitary. Gatunek ten jest twardszy od dębu i oferuje różnorodność brzmień, zależnie od jego odcienia. Jak doskonale każdy wie, rodzaj drewna, z którego wykonana jest gitara, ma kluczowe znaczenie w jej brzmieniu oraz wytrzymałości. Żaden producent nie zdecyduje się na wykorzystanie miękkiego drewna, ponieważ łatwo ulega odkształceniom i absolutnie nie wytrzymałoby siły naciągu strun. Dlatego warto dość mocno pochylić się nad tym tematem, zanim dobierzemy wiosło dla siebie. Jednym z długo niedocenianych gatunków drewna jest jesion, który w zależności od rodzaju potrafi zaskoczyć nas swoimi walorami.

Dlaczego jesion?
Ten gatunek drewna rewelacyjnie sprawdza się w lutnictwie, ponieważ jest twardy i elastyczny. Fakt, o którym mało kto wie to, że jesion ciemny jest twardszy i bardziej wytrzymały od dębu. Jego wytrzymałość maleje wraz z utratą ciemnego odcienia, czyli im jaśniejsze drewno tym drewno jest mniej twarde. Minusem dla nas -potencjalnych użytkowników gitar, jest kwestia jego ciężaru. To gatunek o dość dużej masie. Oczywiście między poszczególnymi odmianami ciężar się zmienia, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Tych kilka cech sprawia, że jesion stał się dość popularny w świecie muzyki, szczególnie wśród gitarzystów.

Rodzaje drewna na instrumenty
Szukając drewna lub poszczególnych elementów do budowy gitary możemy spotkać się z określeniem drewno rezonansowe. To nic innego jak rodzaj drewna nadający się do użycia jako instrument, ze względu na swoje właściwości akustyczne. Drewno to idealnie nadaje się na instrumenty elektryczne. Sklepy oferują również tzw. drewno rezonansowe specjalnie certyfikowane, które jak zauważymy, jest zdecydowanie droższe – ale nie bez przyczyny. Jest to materiał przeznaczony do budowy instrumentów klasycznych, typowo akustycznych takich jak np.: skrzypce, altówki, gitary klasyczne.

Jak to brzmi?
Ważne jest jednak brzmienie instrumentu. Różni się czasem znacząco w zależności od użytego rodzaju drewna oraz elementu, do którego budowy został użyty. Ten gatunek najczęściej możemy spotkać w korpusie gitary. Bazując na wcześniejszych informacjach na temat jesionu, wiemy już, że to ciężkie drewno, a tym samym gęstość struktury drewna jest duża. Nie pozwala to na wysoką głośność. Gitara kiepsko rezonuje „na sucho” w porównaniu do takich wykonanych z innego gatunku drewna. Dźwięk jest lepiej skoncentrowany na dolnych pasmach, a brzmienie jest klarowne i krzykliwe. Urok tego gatunku polega na konturowym, perkusyjnym wydźwięku. Niektórzy nazywają jego charakter wyszczekanym i atakującym. To idealne drewno do tzw. „ciężkiego grania”, co z czasem dostrzegły specjalizujące się w tym marki. Istnieją jednak odmiany, jak np. jesion bagienny, który w odróżnieniu od „normalnego” ma zdecydowanie luźniejszą strukturę wewnętrzną. Tym samym sam instrument jest zdecydowanie lżejszy wagowo jak również dźwiękowo. Jego brzmienie jest szlachetniejsze i delikatniejsze. Stąd też jesion zwykły nadaje się idealnie do gitar basowych, które rezonują na dużo niższych pasmach niż gitary elektryczne. Te drugie potrzebują w większości jaśniejszej barwy, którą mogą osiągnąć przy jesionie bagiennym.