Bydgoska Fabryka Akordeonów

Share your love:

Robert

Robert przedstawia swoją imponującą kolekcję sprzętu muzycznego, składającą się głównie z basów marki Mayones oraz różnorodnego wyposażenia dodatkowego. Kolekcja zawiera zarówno aktualne elementy, jak i te, które posiadał w przeszłości.

WM

Od 1990 roku zbudowałem imponującą kolekcję gitar basowych i wzmacniaczy, która obejmuje modele od klasyków po niestandardowe zamówienia.

Staroć – Defil Lotos / Samba

Odwiedzając pewne miejsce, natrafiłem na stary bas, który najprawdopodobniej jest modelem Samba, ale z uszkodzonym oznaczeniem. Gitarę tę znalazłem wiszącą na ścianie, ale niestety jej właściciel nie był zainteresowany jej sprzedażą.

Defil Lotos

Tekst opisuje zdumiewający proces reanimacji gitary Defil Lotos, którą autor nabył na aukcji. W artykule podkreślono etapy remontu i konserwacji instrumentu, a także zaprezentowano zdjęcia przedstawiające skomplikowany proces odnawiania gitary do jej finalnego, kolekcjonerskiego stanu.

Łukasz Mazurowski

Łukasz Mazurowski, basista z dwudziestoletnim doświadczeniem, dzieli się swoim imponującym zestawem sprzętu, który obejmuje głównie produkty renomowanych marek takich jak Fender, Ampeg, Boss i inne.

Moje boje z basem

Artykuł opisuje moje dwukrotne, krótkotrwałe i pechowe doświadczenia z grą na basie, które miały nieoczekiwane konsekwencje, w tym złamaną szybę i zawieszenie w prawach ucznia. Moja muzyczna pasja zakończyła się przejściem na mniej groźną gitarę klasyczną.

Defil Lotos custom

Przedstawiam Wam efekt mojej parotygodniowej pracy, pozostało jeszczepołożyć lakier bezbarwny,…

Paweł Szczypka

preferuję death, melodic death, brutal death, techdeath, blackended death,thrashdeath, thrash,…

Defil Lotos

stan bardzo dobry parę kosmetycznych rzeczy do poprawy 🙂

BAS GRA ZA CICHO

Witam! Posiadam gitarę DEFIL Lotos jest to bardzo stary bas.…

Defil Lotos-Naprawa

Witam chciałbym się dowiedzieć czy jest sens reperowania starego basu…

Piotr Łuczyszyn

Gram od 2008-03-06 Mój sprzęt? Basy: T. Burton Rough, Defil…

Bydgoska Fabryka Akordeonów

Bydgoska Fabryka Akordeonów, założona w 1906 roku przez Juliana Gustawa Kielbicha, to pierwsza polska fabryka instrumentów muzycznych. Przez lata swojej działalności fabryka zdobyła renomę, tworząc instrumenty cieszące się uznaniem w Polsce i za granicą, a jej produkty do dziś można podziwiać w muzeach. Bydgoska fabryka akordeonów to pierwszy polski zakład produkcji instrumentów muzycznych, w tym głównie dętych. Jego założyciel Julian Gustaw Kielbich w 1906 roku przeniósł się do Bydgoszczy i zamieszkał przy ulicy Granicznej 12. Następnie objął kierownictwo warsztatu instrumentów muzycznych w firmie Carla Voita przy ul. Dworcowej. Później przy ul. Granicznej prowadził mały warsztat naprawy instrumentów dętych. W roku 1911 posiadał już własny zakład przy ul. Łokietka 20. Przeniósł go w roku 1914 na ul. Królowej Jadwigi 16. Przy produkcji instrumentów szarpanych, smyczkowych, dętych drewnianych i dętych blaszanych pracowało 14 osób. Był to wówczas jedyny taki zakład w Bydgoszczy i Wielkopolsce.
Dalsze losy fabryki
Od roku 1920 firma istniała pod nazwą Pierwsza Wielkopolska Fabryka Instrumentów Muzycznych. Produkowane instrumenty doskonałej jakości, cieszyły się uznaniem w całej Polsce. Zaopatrywano w nie wiele orkiestr cywilnych i wojskowych. Klientami byli również Niemcy, Węgrzy, Czesi i zapewne także muzycy oraz zespoły muzyczne innych państw.

Firma Juliana Kielbicha zdobyła wiele nagród i dyplomów, a w roku 1929, na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu przyznano jej „Mały medal złoty”, za jakość i wygląd instrumentów dętych drewnianych. W czasie okupacji niemieckiej fabryka była pod komisarycznym zarządem Brunona Sommerfelda. W tym zakładzie nadal pracował Jan Kielbich, współpracując z fabryką i hurtownią artykułów muzycznych Otto Schlüslera w miejscowości Markneukirchen. Po II wojnie światowej Jan Kielbich nadal prowadził fabrykę, która w roku 1948 została zlikwidowana.
Wpływ II wojny światowej
Bydgoska Fabryka Akordeonów reaktywowana już po II wojnie światowej, przez wiele lat tworzyła sprzęt projektu Juliana Kielbicha i wtedy też rozpoczęła się rodzima produkcja akordeonów klawiszowych. Produkowano takie instrumenty jak: 32 basy – Echo, 45 basów – Orlik, 60 basów – Kujawiak, 80 basów – Victoria, Flis, Polonez, Muza, 96 basów – Muza Tonika, 120 basów – Mazur, Carmen, Menuet i wiele innych. Roczna produkcja wynosiła około 16 000 Instrumentów.

Niestety pomimo wszelkich starań, fabryka produkowała akordeony słabej jakości, które nie spełniały warunków stawianych przez ciągle podnoszony poziom procesu dydaktycznego. Przez nieuwzględnianie opinii przedstawicieli handlu i rzeczoznawców, dotyczących licznych nieprawidłowości i wad akordeonów podjęto decyzję o likwidacji zakładu. Przez cały okres istnienia fabryka zbudowała ponad 400 000 instrumentów.

Wiele produktów, które powstały w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów, można zobaczyć w Kościerskim Muzeum Instrumentów im. dr. Jerzego Knyby, na Kaszubach. Stanowi ono osobne muzeum akordeonu – jedyne takie w Polsce i trzecie w Europie.

W Bydgoskiej Fabryce Akordeonów, znajdującej się przy ul. T. Kościuszki (później przeniesionej na ul. Glinki) kontynuowano tradycję produkcji instrumentów muzycznych z Fabryki Pianin i Fortepianów Brunona Sommerfelda, gdy jego fabryka została zamknięta.

Kilka sztuk pianin z fabryki zachowało się w kolekcji w gmachu Filharmonii Pomorskiej.