Jaki wzmacniacz basowy do ... w 2016

8 odpowiedzi [Ostatni wpis]

Jaki wzmacniacz basowy, jakie combo basowe, jaki head - w 2014Jaki wzmacniacz wybrać na początek?


To zależy od tego, do czego go potrzebujesz – inne rozwiązania są korzystne i konieczne do grania z zespołem, inne w zaciszu domowym.

Czy do gitary basowej nada się wzmacniacz gitarowy?


Nie.

Chce grać w zespole, jaki wybrać wzmacniacz?


Nie ma ścisłej granicy mocy, jaką potrzeba do grania w zespole, jednak zwykle "punktem przełomowym" jest 100W RMS. Wszystko jednak zależy od rodzaju muzyki jaką gramy, oraz od muzyków. Niektórych perkusistów i zakompleksionych gitarzystów nawet 300 W nie przekrzyczy ;) Należy pamiętać, że lampowy wzmacniacz bywa najczęściej znacznie głośniejszy od tranzystorowego o takiej samej liczbie watów, jest jednak dużo trudniejszy do zdobycia i podatny na awarie z racji delikatniejszej konstrukcji układu wzmacniającego.
Za nieduże pieniądze można dostać klasyczne, polskie rozwiązanie: LDM Ba100 (lub podobne modele, produkowane na przestrzeni lat w Polsce) – jest to niemal niezawodna konstrukcja, o przyzwoitej mocy, stosunkowo dobrym brzmieniu i naprawdę dobrych głośnikach na pokładzie. Z innych firm warto poszukać produktów Ashdown, Laney, Peavey, Hartke. Przy naprawdę niskim budżecie nie zaszkodzi spróbować starych konstrukcji typu Vermona czy Unitra (zabrzmią dużo gorzej niż "prawdziwy" sprzęt basowy, ale będą od niego dużo tańsze). Raczej unikaj produktów firm Dimavery, Ever Play, Power Sound, Mega Amp, Vision, High Power.
Przy sprawdzaniu wzmacniacza w miarę możliwości sprawdź, czy pokrętła nie trzeszczą kiedy się nimi kręci, głośnik chodzi "miękko", nie wydaje z siebie dziwnych szumów.

Chce grać w domu, potrzebuje wzmacniacza?


Zawsze gdy ćwiczymy powinno się słyszeć swój instrument – bas sam z siebie gra dość cicho, więc czymś go trzeba nagłośnić, nawet w domu. Jest sporo możliwości rozwiązania tej kwestii:
o combo poniżej ~30 W – większa moc jest nam zbędna, więc po co za nią płacić. Konstrukcje Hartke, Yamaha, Ashdown, Laney, Hiwatt, Orange. Nie polecamy jednak piecyków z głośnikami mniejszymi niż 10” – przy niskich częstotliwościach, a takowe jednak na basie się trafiają, mają tendencje do „pierdzenia”, co nie brzmi ładnie, a nawet irytuje. Warto wziąć pod uwagę małe piece, które posiadają regulację nie tylko głośności, ale i gainu (współczynnika wzmocnienia), co pozwala nie tylko lepiej regulować fizyczną głoścność, ale i lekko przesterowywać brzmienie.
o Wzmacniacz słuchawkowy – ostatnio pojawiło się kilka zabawek, np. wzmacniacz firmy Vox typu amPlug – urządzenie wpinamy w bas, do niego słuchawki i gramy. Cena takiego urządzenia jest sporo niższa niż wzmacniacza, jednak ogranicza nas do grania na słuchawkach
o Karta dźwiękowa komputera – jest dostępne wiele rodzajów zewnętrznych kart dźwiękowych do komputera przystosowanych do instrumentu. Ich wielką zaletą jest możliwość nagrywania motywów oraz ćwiczeń, wielką wadą uwiązanie do komputera.
o Granie przez wieżę stereo – często wybierane przez początkujących, wymaga jedynie przejściówki z dużego na mały Jack. Jednak jakość dźwięku zależy wtedy od jakości wieży, do której się wpinamy. Warto również zauważyć, że głośniki wieży nie są przystosowane do gry na basie i można je uszkodzić przy zbyt głośnym graniu.

Na co muszę zwrócić uwagę dobierając wzmacniacz do paczki głośnikowej?


Jest kilka parametrów (i ogólne zasady doboru):
o Moc (są dwie "szkoły" - jedna mówi o mocniejszej kolumnie i jest polecana początkującym gitarzystom ze względu na mniejszą możliwość uszkodzenia sprzętu; druga to odwrotna kombinacja, raczej dla świadomych muzyków:
https://www.basoofka.net/node/14161)
o Oporność (artykuł o doborze:
https://www.basoofka.net/node/6044 )
o Rodzaj wtyków (w sumie kosmetyka, ale potrafi czasami załamać, jak nie wzięliśmy tego pod uwagę przy zakupie/doborze sprzętu na koncert)

Wzmacniacze i Comba do 500


- aukcje: Kliknij tutaj (allegro.pl/wzmacniacze-i-kolumny-basowe-122731?order=td&price_to=500&price_enabled=1&buyUsed=1)

- Ampeg Ba-108 (więcej)

- Orange PIX (więcej)

- LDM/BOX/Handbox/Tonsil (więcej)

- Line6 LoWdown 150 (więcej)


Wzmacniacze i Comba do 1. 000


- aukcje: Kliknij tutaj (allegro.pl/wzmacniacze-i-kolumny-basowe-122731?order=td&price_to=1000&price_enabled=1&price_from=500&buyUsed=1)

- Peavey TKO/TNT (więcej)


Wzmacniacze i Comba do 2. 000


- aukcje: Kliknij tutaj (allegro.pl/wzmacniacze-i-kolumny-basowe-122731?order=td&price_to=2000&price_enabled=1&price_from=1000&buyUsed=1)

- Hartke 3500 (więcej)

- Ashdown ABM (więcej)

- AMPEG seria BA (więcej)


Tablica ogłoszeń


Możesz też sprawdzić co obecnie sprzedają nasi użytkownicy w Tablicy Ogłoszeń.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Do 500 polecam Ampeg Ba-108, combo z głośnikiem 8 cali i
25W mocy. Kupiłem za 400.

Do 500 - Orange PIX jest naprawdę super, Ampeg
ba108
wygląda super, jak potrzeba coś wiekszego to
LDM/BOX/Handbox/TonsilDo 1000 - właśnie na allegro wiszą 2 Peaveye TKO/TNT i to
za poniżej 800(!!!) i ciężko będzie coś lepszego wyhaczyć do 1000,
może Line6 LoWdown 150,Do 2000 - tu już można poszaleć - Widzialem np ABMa z
kolumną za 2000 i to już jest konkret, full stacka Hartke
3500
można kupić z nowymi kolumnami z thomanna, comba ampega
z serii BA
.

ABM - chodzi o Ashdowna ?

Dopytuje bo poradnik będą czytać osoby, które mogą nie znać skrótów.

Ashdown ABM racja.

nie wiem czy ktoś tu zagląda, ale potrzebuje pomocy w wyborze comba do basu 5
strunowego.Powiedzmy, że budżet nie gra roli, ale wiadomo, że nie chciałbym
przesadzać.

Interesuje mnie coś około 150-200 Watt (żeby można było pograć na
imprezach).Co myślicie o Ampeg, TC Electronic, Hartke, Line6... Czy może jeszcze coś
innego - oczywiście nowe.

??

Skoro budżet nie gra roli to pojedź do jakiegoś dużego sklepu muzycznego,
ograj wszystko co mają i wybierz to, co najlepiej ci pasuje.Do twojej listy dodałbym jeszcze MarkBass, Trace Elliot i Ashdown serii ABM.
Hartke serii VX odpuść, pozostałe są ok. Poza tymi uwagami reszta to
kwestia gustu i budżetu. Markbass i TC Electronic są głośniejsze od
porównywalnych rozmiarowo comb innych wymienionych tutaj producentów - jeśli
zależy ci na mobilności to nimi zainteresuj się w pierwszej kolejności.

Do 1000 jeszcze można polecić Fender Rumble całkiem solidny piec.

@amol116: Do 1000 jeszcze można polecić Fender Rumble całkiem solidny piec.


Mam ten najmniejszy 15W, zdecydowanie wart polecenia do gry w domu i nagłośnienia jakichś akustycznych klimatów. Mimo że :

Nie polecamy jednak piecyków z głośnikami mniejszymi niż 10” – przy niskich częstotliwościach, a takowe jednak na basie się trafiają, mają tendencje do „pierdzenia”, co nie brzmi ładnie, a nawet irytuje.

te 8'' fenderka brzmią ślicznie, głęboko i głośno, żeby poćwiczyć w osobnym pokoju nie doprowadzając rodziny do szału odkręcam potencjometr volume na takie trudne do uchwycenia minimum i dodatkowo skręcam potencjometry na basie.