Grubość strun

Witam,

Każdy basista wie, jaki wpływ ma na grę grubość struny. Niedawno
wymieniałem sobie na nowy komplecik i coś mnie tknęło abym wypróbował
teraz inną grubość. Kupiłem Extra light(.040;060;075;095) Brzmią one o
wiele inaczej, gdy wcześniej miałem dość grube struny. Co do brzmienia nie
wiem czy ono jest lepsze, jest po prostu inne, bardziej ciepłe. Ze strunami
eksperymentuje dość krótki czas, a wiele się dowiedziałem i wiem jakie
najbardziej mi się podobają. Grube dają dużą głębie, a chude ciepło.
Polecam każdemu początkującemu basiście który wymienia struny, aby
spróbował strun light oraz tych grubszych. Jestem świadom, że każdy
basista woli inną grubość strun, ale tak czysto z ciekawości jakie
preferujecie ?

Jaką grubość strun preferuję na basie?
Czy próbowałem już różnych grubości strun na swoim basie?
Co uważam za największy wpływ grubości strun na grę na basie?
Czym różnią się brzmienia grubszych i cieńszych strun na basie?
Jakie struny na bas polecam początkującym basistom?
Czy wypróbowałem już struny Extra light na swoim basie?
Jakie są moje ulubione struny na bas i dlaczego?
Uważam, że grubsze struny na basie dają większą głębię dźwięku.
Uważam, że warto eksperymentować z różnymi grubościami strun na basie.

Podziel się swoją opinią

217 komentarzy

  1. Moj blad, ze nie napisalem ze chce stroic się do drop a. Czy w takiej sytuacji
    nadal jest jakieś niebezpieczenstwo?

  2. No to nie powinno być problemu żadnego. Tylko czasami może być potrzeba
    rozszlifowania siodełka, jeżeli wcześniej zakładałeś struny o „normalnej”
    grubości.

  3. Dzieki

    Jeszcze takie pytanie, czy 140 będzie dobre do drop a czy będę potrzebowal 145?
    (zakladam, ze 135 to za malo)

  4. dzięki za pomoc

    Czy moglby ktoś podrzucic linka do sklepu internwetoweg, gdzie można kupić
    struny, , które koncza się na 140/145? Sam dość dlugo przeszukiwalem internet,
    ale znalazłem jedynie 135 albo od razu 175

  5. To szukaj dalej, wierzymy, że znajdziesz – ta umiejętność pomoże Ci w
    przyszłości w internetach!

  6. Hej odgrzebię temat …wieczne poszukiwania problemu do rozwiązania :):):)

    Stroję się do drop C – używam strunek DR Drop Down Tuning 45-105 , pozmieniałem ostatnio trochę basideł i wzmaków i tak chciałem zapytać czy uważacie że do drop C lepiej było by zwiększyć grubość strun w całym komplecie np. 50-110.. 55-115, czy tak jak ostatnio natknąłem się na poradę tu na forum, że kupować do 4 strunowego zestaw strun do piątki i „zdropowaną ” strunę zakładać najgrubszą ? np. z zestawu 45-125 …
    Jak uważacie czy coś zyskam poprzez któryś zabieg czy do drop C pozostać przy swoim zestawie 45-105 ?

    Dzięki – Pablo

  7. Sam sobie odpowiedziałeś. Kup komplet do piątki i sobie porównaj jak ci bardziej pasuje.

  8. Nie lepiej nauczyć się grać i nastroić się jak człowiek i nie przejmować się więcej?

  9. Drop C na 105? Ale to musi latać jak guma w rozciągniętych majtach! Gdzie jest artykulacja? :>
    Spróbuj 120

  10. Tapchan – dziękuję za w sumie krótką ale celną odpowiedż. Tak zrobię, zakupię komplet strun do piątki i zobaczę co zyskuję.
    Em.Smalec- dziękuję za sugestię grubszych strun a co do Twoich rozważań nie jestem jedyny na Świecie który korzysta z takiego rozwiązania, basiści bardziej usytuowani także grają w rakiej konfiguracji. Nagrałem w takim strojeniu kilka płyt i nie ma problemu z artykulacją. Może to też kwestia sprzętu a ja korzytam ze sorzętu z najwyższych półek.
    PapaBear – Radziłbym zachować nieco umiaru w pisemnych wypowiedziach, uczę się gry na basie 26 lat i kultura osobista oraz otwartość na inne.podejście nie pozwoliła by mi udzielać tak impertynenckich rad jak Twoje. Nie wiesz kto jest po drugiej stronie klawiatury i to że ktoś zadaje proste pytanie nie znaczy że nie munie grać tylko nie wstydzi się pytać i nie zjadł wszystkich rozumów uważając że jest godny krytykować innych. Jestem na forum ponad 10 lat i zauważyłem iż Twoje wpisy są właśnie impertynenckie a mówiąc prościej grubiańskie. Rozumiem że Jesteś zakochany w swojej doskonałości i wierzę że masz do.tego podstawy, powodzenia ale nie udzielaj się już na moich postach gdyż Twoje rady tylko za główny cel zazwyczaj mają lansować Twoją nieomylność – a podobno celem forum jest otwartość i brak głupich pytań. Pozostań w zdrowiu i mam nadzieję że kiedyś się spotkamy i pomimo mojego doświadczenia nauczysz mnie grać i pokażesz co można a czego nie w grze na gitarze baasowej.

  11. [quote=pablokuz]PapaBear – Radziłbym zachować nieco umiaru w pisemnych wypowiedziach, uczę się gry na basie 26 lat i kultura osobista oraz otwartość na inne.podejście nie pozwoliła by mi udzielać tak impertynenckich rad jak Twoje. Nie wiesz kto jest po drugiej stronie klawiatury i to że ktoś zadaje proste pytanie nie znaczy że nie munie grać tylko nie wstydzi się pytać i nie zjadł wszystkich rozumów uważając że jest godny krytykować innych. Jestem na forum ponad 10 lat i zauważyłem iż Twoje wpisy są właśnie impertynenckie a mówiąc prościej grubiańskie. Rozumiem że Jesteś zakochany w swojej doskonałości i wierzę że masz do.tego podstawy, powodzenia ale nie udzielaj się już na moich postach gdyż Twoje rady tylko za główny cel zazwyczaj mają lansować Twoją nieomylność – a podobno celem forum jest otwartość i brak głupich pytań. Pozostań w zdrowiu i mam nadzieję że kiedyś się spotkamy i pomimo mojego doświadczenia nauczysz mnie grać i pokażesz co można a czego nie w grze na gitarze baasowej.[/quote]

    Radziłbym czytać ze zrozumieniem i nie dopowiadać sobie sensu którego w moich słowach nie ma. Rozumiem, że zależy ci tylko na odpowiedziach, które chcesz usłyszeć i nie radzisz sobie z odmienną opinią. A to mi zarzucasz brak otwartości.

    Prawda jest taka, że gitary i standardowe zestawy strun są skonstruowane tak, żeby naprężenia w instrumencie rozkładały się w odpowiedni sposób. Każdy drop powoduje różnice w brzmieniu i artykulacji na najniższej strunie. Logika podpowiada, żeby kupić 5 strun i stroić kwartami (na takiej gitarze zagrasz wszystko co grałeś i więcej). Prosta fizyka, nie trzeba być inżynierem. Ale widać fizyka jest dla niektórych obraźliwa.

    Do tego prawdopodobnie jak niemal każdy grający w dropie gdzieś po drodze swojej 26letniej nauki grałeś z gitarzystą grającym w dropie i wygodniej ci było patrzeć, na którym progu jest jego palec i kopiować. Ewentualnie podpatrzyłeś to u innego równie leniwego basisty. Stąd moja żartobliwa (choć widać celna skoro tak zabolało) uwaga. Przykro mi że tak łatwo zachwiać twoim poczuciem własnej wartości, proszę nie płacz.

  12. [quote=MPB][quote=pablokuz]PapaBear – Radziłbym zachować nieco umiaru w pisemnych wypowiedziach, uczę się gry na basie 26 lat i kultura osobista oraz otwartość na inne.podejście nie pozwoliła by mi udzielać tak impertynenckich rad jak Twoje. Nie wiesz kto jest po drugiej stronie klawiatury i to że ktoś zadaje proste pytanie nie znaczy że nie munie grać tylko nie wstydzi się pytać i nie zjadł wszystkich rozumów uważając że jest godny krytykować innych. Jestem na forum ponad 10 lat i zauważyłem iż Twoje wpisy są właśnie impertynenckie a mówiąc prościej grubiańskie. Rozumiem że Jesteś zakochany w swojej doskonałości i wierzę że masz do.tego podstawy, powodzenia ale nie udzielaj się już na moich postach gdyż Twoje rady tylko za główny cel zazwyczaj mają lansować Twoją nieomylność – a podobno celem forum jest otwartość i brak głupich pytań. Pozostań w zdrowiu i mam nadzieję że kiedyś się spotkamy i pomimo mojego doświadczenia nauczysz mnie grać i pokażesz co można a czego nie w grze na gitarze baasowej.[/quote]

    Radziłbym czytać ze zrozumieniem i nie dopowiadać sobie sensu którego w moich słowach nie ma. Rozumiem, że zależy ci tylko na odpowiedziach, które chcesz usłyszeć i nie radzisz sobie z odmienną opinią. A to mi zarzucasz brak otwartości.

    Prawda jest taka, że gitary i standardowe zestawy strun są skonstruowane tak, żeby naprężenia w instrumencie rozkładały się w odpowiedni sposób. Każdy drop powoduje różnice w brzmieniu i artykulacji na najniższej strunie. Logika podpowiada, żeby kupić 5 strun i stroić kwartami (na takiej gitarze zagrasz wszystko co grałeś i więcej). Prosta fizyka, nie trzeba być inżynierem. Ale widać fizyka jest dla niektórych obraźliwa.

    Do tego prawdopodobnie jak niemal każdy grający w dropie gdzieś po drodze swojej 26letniej nauki grałeś z gitarzystą grającym w dropie i wygodniej ci było patrzeć, na którym progu jest jego palec i kopiować. Ewentualnie podpatrzyłeś to u innego równie leniwego basisty. Stąd moja żartobliwa (choć widać celna skoro tak zabolało) uwaga. Przykro mi że tak łatwo zachwiać twoim poczuciem własnej wartości, proszę nie płacz.[/quote]
    Bardzo Cię proszę zachowaj internetową odwagę i próbę oceny poczucia czyjejś wartości na nocne czaty z nastolatkami. Obcy jest mi Twój poziom emocjonalny wyrażany poprzez forumowe jestestwo Twojej osoby. Dopiero w tym wpisie odniosłeś się rzeczowo do pytania , w pierwszym pisząc aby ktoś nauczył się grać nie zauważyłem „uśmiechu” sugerującego” Twe wyrafinowane poczucie humoru a raczej arogancką ocenę kogoś kogo w życiu nie spotkałeś. Oczywiście, że zadając pytanie nie liczę na pochlebne odpowiedzi, ale liczę na kulturę i szacunek, którego w moim odczuciu w Twoich wypowiedziach brakuje. Nie zachwiałeś mojego poczucia wartości bo to mogą zrobić osoby, które się szanuję z jakiegokolwiek względu – w tej relacji nie mogę Cię szanować nawet za kulturę wypowiedzi. Szanuje natomiast Twoje zdanie i ponawiam grzecznie prośbę – nie udzielaj się w moich postach, ja zrobię to samo w przeciwnym kierunku. Życzę zdrowia i wielu sukcesów nie tylko muzycznych.

Możliwość komentowania została wyłączona.