Zmiana strojów gitary basowej

Witam. 🙂
Mam do Was następujące pytanie. Otóż jako, że potrzebuję dostępu do dwóch strojów (drop C i standard E), a w tej chwili posiadam jedną gitarę basową pytamczy da siętak -nazwijmydość skrajnie – przestrajać bas w razie potrzeby bez większych szkód dla gitary. Z mojej wiedzy wynika, że ustawiając gitarę pod standard D nie jest problemem podstrojenie jej maksymalnie dostandard E, czylio jeden dźwięk w górę(potwierdził mi to Mateusz z Restauracji Gitar, mówił teżo tym koledze lutnik Adam Lewicki). Natomiast problem pojawia się przy opuszczeniu najgrubszej struny do C, gdyż robi się tzw. "makaron" na strunach, są one bardzo luźno napięte. Zastanawiam się czy zakładając grubsze struny nie przegnę z naciągiem gitary strojąc ją do E. Mój bas to Fernandes Jazz Bass.Liczę na Wasze sugestie i podpowiedzi jak (i czy w ogóle da się) sytuację ogarnąć. 🙂

Załączniki

-

Jak Ty oceniasz wpis?

Wiesz po co są te ikonki?

Wpisy są prywatnymi opiniami poszczególnych autorów.

Komentarzy: 4

  1. drop C i standard E , najlepiej mieć dwie gitary :P nie za bardzo wyobrażam sobie przestrajanie w trakcie koncertu z drop C do standard E . Najbardziej cierpia klucze , od kręcenia – reszta w miare rozsądku tylko to deczko różne stroje. (C G C F) i (E A D G) o ile G->A , C->D , F-> G to male stosunkowo różnice w naciągu to C i E to kompletnie inna bajka , może struna o grubości koło 0,115 byłaby ok dla obu strojów , ale takiej grubości w standardzie nie dostaniesz. Polecam strone:
    www.daddario.com/upload/tension_chart_13934.pdf

    tam możesz sobie posprawdzać jakie powinny być odpowiednie naciągi.Nie wiem jakich strun używasz do drop C , ja zakładam struny od piatki i wywalam 4-tą strune.
  2. Ja używam Digitech Drop. Stroisz do D, urządzeniem zjeżdżasz jeszcze 2 półtony. A co z E? Załórz capodaster)))
  3. Ciekawa zabawka - jak to gada z basem ?? bo sa same probki gitarowe , nie wiedzialem ze istanieja takie wynalazki :)
    To wsumie za pomoca tego , o ile to jakos tam dziala sprawnie , jakis hipshot drop tuner do basu , Masz standard E , lub drop D po zdropowaniu D i tak jak pisze kolega powyzej tym bajerem do C i Masz drop C i standard E.

  4. Oczywiście pod warunkiem że obniżasz strój całej gitary a nie jednej struny. A urządzonko? Działa zawodowo na mojej czwórce. Podobno na piątce potrafi się mylić, ale nie wiem na pewno.
Napisz odpowiedź