Zmiana strojów gitary basowej

Dyskusja na temat możliwości przestrajania gitary basowej pomiędzy dwoma strojami: drop C i standard E, przy wykorzystaniu jednego instrumentu. Podjęcie tematu różnic w napięciu strun oraz skonsultowanie się z ekspertami.

Zmiana-strojow-gitary-basowej
Witam. 🙂
Mam do Was następujące pytanie. Otóż jako, że potrzebuję dostępu do dwóch strojów (drop C i standard E), a w tej chwili posiadam jedną gitarę basową pytamczy da siętak -nazwijmydość skrajnie – przestrajać bas w razie potrzeby bez większych szkód dla gitary. Z mojej wiedzy wynika, że ustawiając gitarę pod standard D nie jest problemem podstrojenie jej maksymalnie dostandard E, czylio jeden dźwięk w górę(potwierdził mi to Mateusz z Restauracji Gitar, mówił teżo tym koledze lutnik Adam Lewicki). Natomiast problem pojawia się przy opuszczeniu najgrubszej struny do C, gdyż robi się tzw. "makaron" na strunach, są one bardzo luźno napięte. Zastanawiam się czy zakładając grubsze struny nie przegnę z naciągiem gitary strojąc ją do E. Mój bas to Fernandes Jazz Bass.Liczę na Wasze sugestie i podpowiedzi jak (i czy w ogóle da się) sytuację ogarnąć. 🙂

Czy jest możliwość przestrajania gitary basowej do dwóch strojów bez uszkodzenia instrumentu?
Czy mój Fernandes Jazz Bass może być przestawiany na dwa różne stroje?
Jakiej grubości struny powinienem użyć, aby przestroić gitarę basową bez narażenia jej na uszkodzenia?
Co powinienem zrobić, aby móc przestawiać swój bas między dźwiękiem C a E?
Czy można bezpiecznie przestroić gitarę basową na dwa różne stroje?
Jakie są najlepsze sposoby na przestroić gitarę basową bez uszkodzenia instrumentu?
Czy istnieje sposób na przestrajanie gitary basowej bez potrzeby kupowania nowych strun?
Jakich narzędzi potrzebuję, aby móc przestroić gitarę basową z jednego stroju na drugi?
Jakie są zagrożenia związane z przestrajaniem gitary basowej bez konsultacji z fachowcem?
Czy jestem w stanie przestawić swój bas z drop C na standard E bez konieczności kupowania nowego instrumentu?

Podziel się swoją opinią
bartazel
bartazel
Artykuły: 4

4 komentarze

  1. drop C i standard E , najlepiej mieć dwie gitary 😛 nie za bardzo wyobrażam sobie przestrajanie w trakcie koncertu z drop C do standard E . Najbardziej cierpia klucze , od kręcenia – reszta w miare rozsądku tylko to deczko różne stroje. (C G C F) i (E A D G) o ile G->A , C->D , F-> G to male stosunkowo różnice w naciągu to C i E to kompletnie inna bajka , może struna o grubości koło 0,115 byłaby ok dla obu strojów , ale takiej grubości w standardzie nie dostaniesz. Polecam strone:
    http://www.daddario.com/upload/tension_chart_13934.pdf

    tam możesz sobie posprawdzać jakie powinny być odpowiednie naciągi.Nie wiem jakich strun używasz do drop C , ja zakładam struny od piatki i wywalam 4-tą strune.

  2. Ja używam Digitech Drop. Stroisz do D, urządzeniem zjeżdżasz jeszcze 2 półtony. A co z E? Załórz capodaster)))

  3. Ciekawa zabawka – jak to gada z basem ?? bo sa same probki gitarowe , nie wiedzialem ze istanieja takie wynalazki 🙂
    To wsumie za pomoca tego , o ile to jakos tam dziala sprawnie , jakis hipshot drop tuner do basu , Masz standard E , lub drop D po zdropowaniu D i tak jak pisze kolega powyzej tym bajerem do C i Masz drop C i standard E.

  4. Oczywiście pod warunkiem że obniżasz strój całej gitary a nie jednej struny. A urządzonko? Działa zawodowo na mojej czwórce. Podobno na piątce potrafi się mylić, ale nie wiem na pewno.

Możliwość komentowania została wyłączona.