Rozstaw progów – menzura 32”

Rozważania na temat rozstawu progów w kontekście menzury 32 cali oraz możliwości dostosowania wysokości progów. Autor rozważa zmianę menzury z 30 na 32 cale w kontekście projektowania gitary basowej, zastanawia się także nad możliwością obniżenia progów.

Rozstaw-progow-8211-menzura-328221
Mam dwa pytania odnośnie progów.
Czy rozstaw progów tzn. odległość między pierwszym a drugim, drugim a trzecim itd.,
jest zawsze taka sama dla danej menzury (w tym wypadku 32”)?
Chodzi mi o to, że planuję docelową gitarę lutniczą lub custom (np.Maruszczyk ) i
chciałbym wiedzieć jak zaplanować szczegóły techniczne.
Mam taką starą gitarę Jolana Iris Bass z menzurą 30” i string spacing ok.15mm.
W sumie na niej najlepiej mi się gra, zarówno z powodu mniejszego rozstawu progów jak i
mniejszych odległości między strunami.
Bas lutniczy planuję jednak z menzurą 32” (5 strunowy).
Czy zwiększając menzurę z 30 do 32, automatycznie zwiekszam odległości między progami
bez możliwości zastosowania takich przedziałów jak w 30” ?

Druga sprawa to czy progi mogą być niższe niż standardowe, tak żeby łatwiej się przyciskało struny ?
Czy są jakieś konkretne standardy wysokości progów ?

Czy powinienem utrzymywać taką samą odległość między progami dla danego rozstawu menzury na mojej gitarze basowej?
Jak powinienem zaplanować szczegóły techniczne mojej docelowej gitary lutniczej lub custom?
Czy powinienem wykonać moją nową basówkę z menzurą 32 lub pozostać przy 30?
Co zwiększy się automatycznie, jeśli zwiększę menzurę z 30 do 32 na moim basie?
Czy powinienem być świadomym różnic między odległością między progami a menzurą, gdy planuję projektowanie własnej gitary basowej?
Czy progi mogą być niższe niż standardowe, aby ułatwić przyciskanie strun?
Czy istnieją konkretne standardy wysokości progów dla gitar basowych?
Czy muszę wziąć pod uwagę różnice w odległości między progami, gdy zmieniam menzurę na moim basie?
Jak powinienem przystosować się do większej odległości między progami, jeśli przesiadam się na bas o menzurze 32?
Jakie znaczenie ma rozstaw progów dla gitar basowych?

Podziel się swoją opinią
szczyrzuja
szczyrzuja
Artykuły: 0

5 komentarzy

  1. Odległości między progami są wprost proporcjonalne do menzury, więc w basie o menzurze 32 cali będą one średnią arytmetyczną dla tej menzury co masz obecnie i "normalnego" basu 34 calowego.
    Co do rodzajów i profili, to poczytaj tu:

  2. Dzięki za link, bardzo przydatna strona.
    Czyli tak jak myślałem, będzie dylemat z wyborem menzury.

  3. Na dwóch progach razem koło 6mm, troche już robi różnicę.
    Znowu bardzo przydatna strona, dziękuję.

Możliwość komentowania została wyłączona.