Jak to jest, że Robert Trujillo na jazz basie gra tak mocno?

Jak-to-jest-ze-Robert-Trujillo-na-jazz-basie-gra-tak-mocno
Jak to jest, że Robert Trujillo na jazz basie gra tak mocno? Nie wiem jak to powiedzieć, ale chyba wiadomo o co chodzi, w większości metalowych zespołów grają na basach z 2 humbuckerami, a Rob gra na jazz basie, a i tak zdaje mi się, że mega „grubi”.

Jakim stylem gra Robert Trujillo na basie jazzowym?
Czym różni się gra Roberta Trujillo na jazzowym basie od innych basistów?
Jakie elementy stylu Roberta Trujillo sprawiają, że gra tak mocno?
Czy wiesz, dlaczego Robert Trujillo gra na jazzowym basie zamiast na basie metalowym?
Jaki efekt uzyskuje Robert Trujillo poprzez grę na jazzowym basie?
Czy słyszałeś o grze na jazzowym basie tak mocno jak Robert Trujillo?
Co powoduje, że gra Roberta Trujillo jest tak gruba i mocna?
Jakie cechy gry na jazzowym basie dają gruby i mocny dźwięk?
Czy masz jakieś przemyślenia na temat stylu Roberta Trujillo na jazzowym basie?
Jakie wyzwania stawia graczom basu jazzowego ten styl gry, który prezentuje Robert Trujillo?

Podziel się swoją opinią
hajgerable
hajgerable
Artykuły: 0

10 komentarzy

  1. Nie pomogę z techniką, ani z info co zakłada na inne basy. Natomiast u nas jak zamawia instrumenty w układzie J/J, to prawie zawsze jest to taki zestaw:
    Pickups: Active EMG J/J Pickups
    Electronics: Active Bartolini

    Pozdrowienia,

  2. Technika. Sam kiedyś nie wierzyłęm, ze można tak walić z palucha. Można spokojnie. Steve Harris, Alex Webster, Robert T. Mocny atak i technika. A do tego dobry bass i amp :).

  3. Zasada jest prosta

    masz 5 palców 12345

    1 = to wskazujący – 4ty to mały

    napierdalasz do metronomu do usranej śmierci 1-2-3-2-1… do usranej śmierci.. najpierw wolno, potem do beatu itd itp

    Opcje ustawiania palców są różne

    ja staram się używać 3-4 palców, ale można na luzie i 5-ciu z kciukiem

    Ja nigdy nie grałem palcami – zacząłem jakiś czas temu ogarniać to i powiem że jestem zadowolony.

    03:30 – to byłoby dla mnie ni ch… nie do zagrania bez tego „metalowego” ćwiczenia

    (***zaznaczam że jestem pizdą jeśli chodzi o granie palcami – zacząłem 12 dni temu)

  4. Jazz Bass to jedno z najciężej brzmiących wioseł 🙂 Masa warczącego środka – w każdym ustawieniu poza obiema przystawkami rozkręconymi na 100%.

    Też kiedyś myślałem, że im większy przetwornik, tym mocniejsze brzmienie, ale jest zupełnie odwrotnie 🙂 Wiele cewek powoduje, że sygnał interferuje i wycina/podbija niektóre częstotliwości. Pasmo jest często szersze (więcej dołu i góry), ale kosztem warkotu in-yo-face w środku pasma przy pojedynczych cewkach.

  5. [quote=zielony666]Technika. Sam kiedyś nie wierzyłęm, ze można tak walić z palucha. Można spokojnie. Steve Harris, Alex Webster, Robert T. Mocny atak i technika. A do tego dobry bass i amp :).[/quote]
    Dokładnie tak jak pisze Zielony.
    Do tego Harris atakuje nie tylko palcami, ale całym nadgarstkiem – ma dość nietypowe „podparcie” prawej ręki (nie trzyma kciuka na pickupie czy najniższej strunie i chyba stąd jest to nietypowe pier..nięcie u niego), a co do Rob’a T., to gdzieś na YT są jakieś ścinki jego patentów w „slow motion”.

  6. [quote=hajgerable]Jak to jest, że Robert Trujillo na jazz basie gra tak mocno? Nie wiem jak to powiedzieć, ale chyba wiadomo o co chodzi, w większości metalowych zespołów grają na basach z 2 humbuckerami, a Rob gra na jazz basie, a i tak zdaje mi się, że mega „grubi”.[/quote]

    Łatwiej osiągnąć selektywny growlujacy sound na singlach. Do tego dochodzi odpowiednia technika ataku palcami. Bardzo dobrze przedstawia to Bryan Beller: https://www.youtube.com/watch?v=tNjcWnljmvM

  7. Akurat schodzenie kciukiem z pickupa na strunę to jedna najbardziej typowych technik i nie ma nic wspólnego z „pierdolnieciem”.

    Harris to kierunek ataku struny. On nie gra ani mocno, ani trzema palcami (jak to wiele teorii głosi).
    Dlaczego basiści wybierają 2 humbuckery? Bo im bardziej pasuje takie brzmienie i nie szumią.
    Jeżeli ktoś wybiera hunbucker „bo jest do metalu” to tylko współczuć pozostaje.

  8. [quote=mazdah]Akurat schodzenie kciukiem z pickupa na strunę to jedna najbardziej typowych technik i nie ma nic wspólnego z „pierdolnieciem”.[/quote]
    Nie miałem na myśli zejścia kciukiem z pickupa na strunę, bo to jest tak jak piszesz bardzo częste (na poniższym filmie od 0:59), ale o podparcie wewnętrznej części dłoni (jakie widać od 1:55)
    [url=https://www.youtube.com/watch?v=_QlThRDePK8 ]https://www.youtube.com/watch?v=_QlThRDePK8 [/url]

Możliwość komentowania została wyłączona.