Jak to jest, że Robert Trujillo na jazz basie gra tak mocno?

Jak to jest, że Robert Trujillo na jazz basie gra tak mocno? Nie wiem jak to powiedzieć, ale chyba wiadomo o co chodzi, w większości metalowych zespołów grają na basach z 2 humbuckerami, a Rob gra na jazz basie, a i tak zdaje mi się, że mega „grubi”.

Załączniki

-

Jak Ty oceniasz wpis?

Wiesz po co są te ikonki?

Wpisy są prywatnymi opiniami poszczególnych autorów.

Komentarzy: 10

 1. Odpowiednia technika, struny, strojenie, wzmacniacz / efekt i osiągniesz takie brzmienie.
  Zobacz np. jak potrafi brzmieć Geddy Lee na jazz bassie:

  https://www.youtube.com/watch?v=QuL_euRslTc
 2. Nie pomogę z techniką, ani z info co zakłada na inne basy. Natomiast u nas jak zamawia instrumenty w układzie J/J, to prawie zawsze jest to taki zestaw:
  Pickups: Active EMG J/J Pickups
  Electronics: Active Bartolini

  Pozdrowienia,
 3. Technika. Sam kiedyś nie wierzyłęm, ze można tak walić z palucha. Można spokojnie. Steve Harris, Alex Webster, Robert T. Mocny atak i technika. A do tego dobry bass i amp :).
 4. Zasada jest prosta

  masz 5 palców 12345

  1 = to wskazujący - 4ty to mały

  napierdalasz do metronomu do usranej śmierci 1-2-3-2-1... do usranej śmierci.. najpierw wolno, potem do beatu itd itp

  Opcje ustawiania palców są różne

  ja staram się używać 3-4 palców, ale można na luzie i 5-ciu z kciukiem

  Ja nigdy nie grałem palcami - zacząłem jakiś czas temu ogarniać to i powiem że jestem zadowolony.


  https://www.youtube.com/watch?v=HVyKgJNjNHc&feature=youtu.be

  03:30 - to byłoby dla mnie ni ch... nie do zagrania bez tego "metalowego" ćwiczenia

  (***zaznaczam że jestem pizdą jeśli chodzi o granie palcami - zacząłem 12 dni temu)
 5. Jazz Bass to jedno z najciężej brzmiących wioseł :) Masa warczącego środka - w każdym ustawieniu poza obiema przystawkami rozkręconymi na 100%.

  Też kiedyś myślałem, że im większy przetwornik, tym mocniejsze brzmienie, ale jest zupełnie odwrotnie :) Wiele cewek powoduje, że sygnał interferuje i wycina/podbija niektóre częstotliwości. Pasmo jest często szersze (więcej dołu i góry), ale kosztem warkotu in-yo-face w środku pasma przy pojedynczych cewkach.
 6. @zielony666: Technika. Sam kiedyś nie wierzyłęm, ze można tak walić z palucha. Można spokojnie. Steve Harris, Alex Webster, Robert T. Mocny atak i technika. A do tego dobry bass i amp :).


  Dokładnie tak jak pisze Zielony.
  Do tego Harris atakuje nie tylko palcami, ale całym nadgarstkiem - ma dość nietypowe "podparcie" prawej ręki (nie trzyma kciuka na pickupie czy najniższej strunie i chyba stąd jest to nietypowe pier..nięcie u niego), a co do Rob'a T., to gdzieś na YT są jakieś ścinki jego patentów w "slow motion".
 7. @hajgerable: Jak to jest, że Robert Trujillo na jazz basie gra tak mocno? Nie wiem jak to powiedzieć, ale chyba wiadomo o co chodzi, w większości metalowych zespołów grają na basach z 2 humbuckerami, a Rob gra na jazz basie, a i tak zdaje mi się, że mega "grubi".  Łatwiej osiągnąć selektywny growlujacy sound na singlach. Do tego dochodzi odpowiednia technika ataku palcami. Bardzo dobrze przedstawia to Bryan Beller: https://www.youtu.be/tNjcWnljmvM?t=91
 8. Akurat schodzenie kciukiem z pickupa na strunę to jedna najbardziej typowych technik i nie ma nic wspólnego z „pierdolnieciem”.

  Harris to kierunek ataku struny. On nie gra ani mocno, ani trzema palcami (jak to wiele teorii głosi).
  Dlaczego basiści wybierają 2 humbuckery? Bo im bardziej pasuje takie brzmienie i nie szumią.
  Jeżeli ktoś wybiera hunbucker „bo jest do metalu” to tylko współczuć pozostaje.
 9. @mazdah: Akurat schodzenie kciukiem z pickupa na strunę to jedna najbardziej typowych technik i nie ma nic wspólnego z „pierdolnieciem”.


  Nie miałem na myśli zejścia kciukiem z pickupa na strunę, bo to jest tak jak piszesz bardzo częste (na poniższym filmie od 0:59), ale o podparcie wewnętrznej części dłoni (jakie widać od 1:55)
  https://www.youtube.com/watch?v=_QlThRDePK8
 10. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Napisz odpowiedź