Zamiana przystawek / dziwny kabelek

To jest mój pierwszy post, więc witam wszystkich 🙂

Przeglądajac informacje dotyczące pickupów Bartolini MK1, dużo osób sugeruje, żeby wywalić preamp, a przystawki zamienić miejscami, tj. ten który jest pod gryfem dać pod most i odwrotnie, ten który był pod mostem dać pod gryf.

pytanie nr 1
czy to ma sens ? o ile się nie myle, zazwyczaj przystawka z więkrzym sygnałem, powinna iść pod most, bo tam struny mniej drgają i potrzebują więcej mocy…czy warto spróbować i je zamienić, a preamp wywalić?

pytanie nr 2
Przystawki podobno wcale nie są robione przez Bartolini, tylko są robione w Indonezji zdaje się przez firme Cort, która opłaca firmę Bartolini, żeby umieszczać ich logo na przystawkach – czy to prawda?

pytanie nr 3
Po odkręceniu przystawek, centralnie pod nimi, moim oczom ukazał się dziwny kabelek:

http://i64.tinypic.com/2wdc8l5.jpg

z drugiej strony, jest przylutowany do masy na potku.

co to za kabelek ? pierwszy raz się spotkałem z czymś takim…czy to ma być uziemienie przystawki ? z przystawki wychodzi jeden przewód, z którego wystają dwa kabelki (sygnał i ekran), a ten kabelek przykręcony w gniezdzie na pickup, w żaden sposób się z nimi nie łączy, a co więcej, od samego pickupu jest oddzielony gąbką (?), czy czymś takim…czy moge go po prostu odkręcić i zignorować ?

pytanie nr 4
Pod mostkiem, standardowo, też jest kabelek, który idzie do masy.
Słyszałem że, warto połączyć mostek z masą przez układ równolegle połączonego rezystora o wartości ok. 220 kOhm (0,25-1W) i kondensatora ok. 22 nF na napięcie min. 600V, ot tak na wszelki wypadek. Warto?

pytanie nr 5
komora potencjometrów nie jest ekranowana, a żaden z kabli nie ma osłonki ekranującej. Czy wykleić komore potków folią miedzianą i zrezygnować, z lutowania masy do obudowy potków i lutować wszystko do ekranu, czy zostawić tak jak było ? Czy zamienić którykolwiek z kabli, na taki w osłonce ekranującej ?

Bass to SDGR by Ibanez, model SR500

uff, to by było na tyle, jak na razie 🙂 z góry dzięki za pomoc 🙂

EDIT:
jakby co, to tutaj jest schamat lutowania:
http://www2.ibanez.com/supportResources/wiring/2006/WB040004.gif

z tym że, jeśli miałbym wywalać preamp, to zostawie tylko VOLUME i BALANCE

Załączniki

-

Jak Ty oceniasz wpis?

Wiesz po co są te ikonki?

Wpisy są prywatnymi opiniami poszczególnych autorów.

Komentarzy: 3

  1. To jest Panie uziemienie. Wyfrezowania pod przystawki są pomalowane farbą przewodzącą, która w ten sposób tworzy ekran. Proponowałbym to zostawić. Temat zamiany pickapów Bartolini wziął się stąd, że w niektórych modelach Ibaneza montowano te pickupy własnie na odwrót w celu uzyskania odpowiedniego brzmienia, gryfowy z mostowym zamienione. Bartolini stosuje oznaczenie T-treble jako mostkowy, B-bass jako gryfowy, więc łatwo to sprawdzić.
  2. Proponuję położyć normalny ekran z miedzi. Ta farba nie ma startu do takiego ekranowania. Co do MK1 - to te pickupy są słabe. Zamów sobie coś od Merlina chociażby... Co do kontroli, to ja bym jednak wstawił master tone.
  3. Bass to SDGR by Ibanez, model SR500 tak troche wtracę , mam taki sam bas i preamp EMG i naprawde fajnie to gra (mam porownanie bo mam kilka innych basow).

    I z tego co kiedys czytałem na innych formach te przystawki nie są najgorsze to elektronika ibaneza w serii jest ciulowa (mowa o tym modelu i pokrewnych).W pierwszej lini proponowano tam wlasnie zamiaast zmiany przystawek wymienić preamp. Tak czy siak daj znać jakie efekty są bez preampu bo jestem ciekawy :)
Napisz odpowiedź