Bas do nauki

Rozpoczynając swoją przygodę z basem, postawiłem sobie za cel znalezienie idealnego instrumentu do nauki od zera. Z ograniczonym budżetem i preferencjami muzycznymi skierowanymi głównie na metal, ale otwartym na różnorodność gatunków, wyruszyłem na poszukiwania.

Bas-do-nauki
Witajcie,

Długo za mną chodziło, ale chcę kupić bas do nauki od zera. Do tej pory nauczyłem się na klasycznej gitarze podstawowych akordów i może kilka utworów przy ognisku jestem w stanie zagrać, nic więcej.
Szukam basu najlepiej od razu z jakimś wzmacniaczem. Głównie i tak chcę wpinać słuchawki, więc nie musi porażać mocą.
Klimaty muzyczne: głównie metal – od prostych brzmień do technicznej zabawy i łamania rytmu – przewija się i Machine Head, norweski Shining, The Dillinger Escape Plan, ale i proste punk-rockowe melodie w klimacie Rise Against, zdarzy się i Boney M i Earth, Wind & Fire.

Generalnie im mniej wydam, tym lepiej.

Nałożyłem sobie odgórny limit 1000 zł za komplet, generalnie znacznie chętniej zapłącę mniej, ale jak za 50-100 zł więcej mam osiagnąć sporo lepszy sprzęt, to też dopłacę.

Domyślam się, ze raczej w nowe nie ma co brnąć. Problem jest taki, że przez ponad pół roku jeszcze siedzę w Austrii i badanie używek na OLX jest niemożliwe. Jeżeli potrafilibyście namierzyć fajny sprzęt w Austrii, w szczególności Graz, który warto brać pod uwagę, to byłbym wdzięczny.

Zastanawiam się nad kupnem basu do nauki od zera.
Jakie akordy opanowałem na klasycznej gitarze przed zakupem basu?
Jestem zainteresowany basem z wzmacniaczem.
Do jakich klimatów muzycznych chciałbym grać na basie?
Czy mam ustalony limit cenowy na zakup basu?
Jakie zespoły inspirują mnie do gry na basie?
Szukam nowego czy używanego basu.
Jak długo jestem jeszcze w Austrii i dlaczego nie mogę przeglądać OLX w poszukiwaniu basu?
Jakie są moje preferencje dotyczące marki basu?
Mam specjalne wymagania co do wyglądu lub funkcjonalności basu do nauki.

Podziel się swoją opinią
bachankas
bachankas
Artykuły: 0

13 komentarzy

  1. Raczej biednie na tym „ichnim” OLX-ie – według Twoich kryteriów najbliżej jest to: [url=][/url]

  2. No u nich rynek wtórny względem Polski to nie istnieje trochę.
    Jak jest coś nowego sensownego, to czemu nie? Łatwiej reklamować czy odsyłać.

    Ten Stagg dużo odstaje względem np. Washburna XB-120 czy Yamahy RBX-340, które się w rekomendacjach często przewijają?

  3. J and D ma rację – bierz jakiegoś HB z Thomanna: [url=][/url]
    Na początek wystarczy.

  4. Któreś z tych HB są bardziej/mniej warte uwagi czy raczej małe znaczenie?
    A powiedzmy podciągając do 300-tu euro za taki set z Fendqerem Squier duży progres będzie czy raczej nie warto?

  5. bierz w ciemno – sam te nowe serie affinity basy testowałem i byłem zaskoczony jak grają po setupie (sprawdz recenzje w necie)

    albo półka wyżej czyli Vintage Modified zmodyfikowana przystawką fendera

    jak set to :

  6. Chyba najprościej będzie z Thomanna wziąć zestaw ze Squierem, to od razu słuchawki tam kupię.
    Dzięki za rady.

  7. [quote=bachankas]Któreś z tych HB są bardziej/mniej warte uwagi czy raczej małe znaczenie?
    [/quote]

    Taki zestaw pod Twoje preferencje wg mnie byłby najlepszy. Znam ten model basu i polecam.

  8. [quote=OMSON][quote=bachankas]Któreś z tych HB są bardziej/mniej warte uwagi czy raczej małe znaczenie?
    [/quote]

    Taki zestaw pod Twoje preferencje wg mnie byłby najlepszy. Znam ten model basu i polecam.[/quote]

    A ja uważam ze 5 strunówka nie jest do nauki dobra , HB nie słyszałem (ale to co widze na youtube nie zachwyca) ale ten affinity naprawde daje rade

    https://www.youtube.com/watch?v=7ZNfQvIf5Mo – choc to porównanie na kostce i moim zdaniem słabe

    czy chociażby warto obejrzec szczerą dyskusje na temat róznic w jazzach porównując nowe serie affinity z drogimi fenderami.

    https://www.youtube.com/watch?v=2nJrkU9QfiQ

    słychac ze taki affinity brzmi gorzej od usa ale przebija maksyka .

    Dochodzi jeszcze kwestia ewentualnej sprzedaży . Któregoś dnia swierdzi że chce cos z wyższej półki – Spróbuj wtedy w sensownej cenie taki HB sprzedac ….

  9. [quote=OMSON][quote=stagnacja]

    A ja uważam ze 5 strunówka [/quote]

    https://www.youtube.com/watch?v=Rr7XSxq_Vxg

    .[/quote]

    Filmy Scotta znam na pamiec , ale nie wiem co chcesz tym linkiem udowodnic 🙂 Mówimy tu o kimś kto chce sie nauczyc grania na basie . Warto to zrobi w krokach a nie chłopakowi dajesz od precisiona z jeszcze szerszym gryfem 5 strunowym 🙂

  10. [quote=stagnacja]

    nie wiem co chcesz tym linkiem udowodnic :)[/quote]

    Jeśli zaczyna naukę, to wszystko jedno czy na 4 czy 5 strunowym basie. Każda z tych konstrukcji ma swoje zasady gry, wady i zalety. Ważne, żeby skupił się na danej konstrukcji:

    https://www.youtube.com/watch?v=Rr7XSxq_Vxg

    Wracając do HB PJ-5 HTR Deluxe, to poza bardzo dobrym stosunkiem jego brzmienia do ceny – gryf w nim jest dość plaski i „szybki”. Nie wydaje mi się, żeby nastręczał problemów przy nauce. Innymi słowy, większe korzyści (moim zdaniem) wyniesie z nauki gry na piątce. Wszystkie za i przeciw wymienia w sumie Scott w swoim filmiku. Wybór należy do autora tematu – dostał powyżej kilka dobrych propozycji 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.