Bas Ulicznym Instrumentem

Bas ulicznym instrumentem

J臋drek z Tr贸jmiasta dzieli si臋 swoj膮 histori膮 i poradami dotycz膮cymi grania na basie na ulicach miasta. Opowiada o repertuarze, instrumentarium, nastawieniu do publiczno艣ci oraz daje specyficzne wskaz贸wki dla basist贸w.

tl;dr? 2000z艂 w dwa tygodnie. Teraz czytaj, m贸j czytelniku. Wielu z nas zastanawia艂o si臋 kiedy艣 nad wystawieniem pokrowca i zebraniem pieni臋dzy. Ale z jak to zrobi膰 z basem? Ot贸偶 m贸wi臋. Nazywam si臋 J臋drek, mieszkam w Tr贸jmie艣cie, na pi臋kn膮, magiczn膮, pe艂n膮 cygan贸w i pan贸w potrzebuj膮cych zapomogi na wino, ulic臋 D艂ug膮 postanowi艂em wyj艣膰 w kwietniu tego roku. Albo maju. Zacz臋艂o si臋 od gitary i dw贸ch par skrzypiec. Potem sk艂ad zmieni艂 si臋 na dwie gitary i jedn膮 par臋 skrzypiec (jedne skrzypce?). Do rzeczy! 1. Repertuar – Twoje utwory musz膮 by膰 family friendly. Tak jak Xbox. Metal mo偶e by膰, psychodeliczne klimaty – prosz臋 bardzo, po prostu nie przeklinaj, nie 艣piewaj zakazanych s艂贸w. Ciekawa anegdotka J臋drzeja: […]Maybe tonight I’ll call ya, After my blood turns into alcohol[…] Tak, po us艂yszenia s艂owa „Alkohol” ludzie odchodz膮. Gromadnie. – Znaj materia艂 lepiej ni偶 reszta cz艂onk贸w zespo艂u. B膮d藕 tym cz艂owiekiem, na kt贸rego zesp贸艂 liczy, kiedy wszystko si臋 sypie. Jeste艣 basist膮, to Twoja rola! – Poprzedzaj膮c pytania (tak naprawd臋 to nie, kogo to obchodzi) gramy: „Roliing in the Deep” Adele „Someone Like You” Adele „Hallelujah” Cohena „Kanon w D” Pachelbela „Give Me Love” Eda Sheerana „I See Fire” Eda Sheerana „Firework” Katy Perry „Hot n Cold” Katy Perry „Chandelier” Sia’i „Wonderwall” Oasis贸w „Call Me Maybe” Carly Rae Jepsen – Je偶eli grasz „Whiskey” D偶emu nie licz na pieni膮dze. Zw艂aszcza moje. Jeste艣 plag膮 Tr贸jmiasta. Pewnie jeszcze siedzisz jak grasz. 艁adna naklejka WO艢Pu na Epiphonie. – Postaraj si臋 nie uk艂ada膰 repertuaru w stylu „Gramy to bo ludzie znaj膮”. Cz臋sto nie rozpoznaj膮 kawa艂k贸w w naszych aran偶acjach, i tak s艂uchaj膮. Liczy si臋 dobre wykonanie, nie musi by膰 wierne orygina艂owi, utw贸r nie musi by膰 znany. – Nie idziesz na to czy wpada w ucho tylko na to czy s艂uchaczy przejd膮 ciarki. – Z艂o偶ono艣膰 utworu bardzo plusuje ale bardziej liczy si臋 jego brzmienie, harmonie, 艂adna progresja, bicie. 2. Instrumentarium, czy za du偶o to niezdrowo? – Dobry cajon zazwyczaj zarabia na siebie. Macie po pi臋膰 dych na g艂ow臋 w trzy osoby? Trzy + cajonista da Wam tyle samo a granie b臋dzie o wiele przyjemniejsze i bardziej efektowne. To samo tyczy si臋 perkusji chyba, nie mia艂em okazji spr贸bowa膰. – Je偶eli masz dost臋p do hi-hata – we藕 go ze sob膮. Graj na czym tam grasz i zamykaj go nog膮. Bardzo dobry efekt. – Skrzypce. – Skrzypce. – Did I mention skrzypce? W og贸le smyczki = pieni膮dze. – Solo bas te偶 jest spoko, osobi艣cie nie pr贸bowa艂em. S艂ysza艂em bogate opinie za to. Sam wyst臋p te偶 s艂ysza艂em, nie b臋d臋 chwali艂 bo kole艣 gra艂 lepiej ni偶 ja potrafi臋. – Bas akustyczny jest za cichy. Nie, nie obejdziesz tego. – Wzmacniacz pomaga, dla basu jest kluczowy. Nie musi by膰 drogi. Powinien. Tak, zwr贸ci si臋. Proponuj臋 Rolanda Street EX albo RX. Problem w tym, 偶e nigdy nie mia艂em okazji wpi膮膰 basu do 偶adnego z nich. Ten pierwszy za to s艂ysza艂em z wpi臋t膮 gitar膮 i wokalem. Moja opinia jest zdecydowanie pozytywna. U偶ytkownicy te偶 sobie bardzo chwal膮. – Branie Martina na ulic臋 w brzydk膮 pogod臋 nie jest dobrym pomys艂em. Nowego Gibsona te偶 radz臋 zostawi膰 w domu. – Pokrowiec jest zawsze najlepszym pomys艂em a to jest moment, w kt贸rym powiniene艣 zacz膮膰 偶a艂owa膰 zaoszcz臋dzonej st贸wy na piwo. Bo po co Ci by艂 ten utwardzany, nie? 3. Nastawienie do publiczno艣ci i innych grajk贸w – „Dzi臋kuj臋” to Twoje nowe ulubione s艂owo. – Niewa偶ne czy z desek czy bruku – scena to scena. Jeste艣 tam robi膰 show. A czy show b臋dzie skromnym staniem z gracj膮 czy skakaniem i puszczaniem oka do dziewczyn – to ju偶 Twoja sprawa. – Nie b贸j si臋 ludzi, 偶artuj z nimi, u艣miechaj si臋 do nich. – Znaj angielski. – Na艂aduj telefon, do艂aduj konto, miej kontakt z innymi i ze swoim zespo艂em. – W Gda艅sku w te wakacje umawiali艣my si臋 na konkretne godziny w konkretnych miejscach. Godzina w Zielonej Bramie to maksimum. No i minimum. Przy ogromnym t艂umie spacerowicz贸w i nawale grajk贸w taki uk艂ad by艂 po prostu fair. – Je偶eli kto艣 mia艂 sko艅czy膰 o szesnastej i wpu艣ci膰 Ciebie, Ty raczy艂e艣 zjawi膰 si臋 o 16.15, musisz przeprosi膰 cz艂owieka, kt贸rego zatrzyma艂e艣. Je偶eli sobie poszed艂 te偶 w sumie powiniene艣. Je偶eli zosta艂 i przytrzyma艂 Ci miejsce to znalaz艂e艣 najlepszego koleg臋. – Je偶eli um贸wi艂e艣 si臋 z lud藕mi a oni odmawiaj膮 zej艣cia – masz obowi膮zek grania tego samego co oni. O p贸艂 tonu wy偶ej. U偶ycie wzmacniacza wysoce wskazane. Oczywi艣cie musisz ich najpierw ostrzec. – NIGDY nie m贸w do grajk贸w kiedy graj膮. Troch臋 szacunku do ich publiki. Je偶eli masz instrumenty przy sobie i chcesz dowiedzie膰 si臋 o kt贸rej 艂askawca zdecyduje si臋 sobie p贸j艣膰, sta艅 tak, 偶eby publiczno艣膰 Ci臋 nie widzia艂a. S艂uchacze wyczuj膮 Tw贸j po艣piech, mo偶esz ich sp艂oszy膰. – Nie szanujesz si臋? Czapkowy jest dla Ciebie! Znam zesp贸艂, kt贸ry kiedy艣 mia艂 czapkowego, bardzo spoko go艣膰 ale no jak to wygl膮da? Tw贸j potencjalny s艂uchacz w艂a艣nie op臋dzi艂 si臋 od pana, kt贸ry potrzebowa艂 na wino a teraz widzi co艣 takiego? – Masz trzy minuty na zauroczenie publiki. Mog膮 zosta膰 na d艂u偶ej wi臋c miej kolejne dwa kawa艂ki w gotowo艣ci. – Czasem przegra艂e艣 ca艂y repertuar a ludzie dalej stoj膮. To jest jedyny czas, w kt贸rym mo偶esz zapali膰 papierosa, uwierz mi p贸jd膮 sobie. 4. Porady og贸lne – Schludny ubi贸r wskazany. Nie musi by膰 garnitur – wygl膮daj… jako艣. – Nie sprawdzaj ile kto wrzuci艂. – Serdeczny u艣miech to Tw贸j nowy resting face. – Im bardziej powa偶nie to potraktujesz, tym wi臋kszy stres. – Je偶eli grasz z drug膮 po艂贸wk膮, potr贸j stres. – Prawa Murphiego znaj na pami臋膰. – Polecam Martiny Life Spany albo Darco. Pi臋膰dziesi膮t z艂otych albo dziesi臋膰. Osobi艣cie preferuj臋 偶ycie na kraw臋dzi wi臋c u偶ywam tych ta艅szych. – Jeden kole艣 wytrzyma艂 ponad tydzie艅 na jednym secie Elixir贸w ale ja mu nie ufam. – Zapasowy komplet strun albo dwa to dla gitarula must have. Dla basisty wystarcz膮 jakie艣 u偶ywane zapasowe, skrzypiara powinna mie膰 nowe zawsze w pokrowcu. Pro tip: drogie struny do skrzypiec to na ulicy wyrzucanie pieni臋dzy w b艂oto. Zerw膮 si臋 po tygodniu, ludzie i tak nie us艂ysz膮 r贸偶nicy. – Ludzie w og贸le nie s艂ysz膮. – Jeste艣 basist膮 a to zobowi膮zuje. Jeste艣 na czas, jeste艣 nastrojony, to Ty za艂atwiasz sprawy. – Podczas wakacji spotkali艣my wielu wspania艂ych muzyk贸w, jako druga gitara poczu艂em niepotrzebny. Po pierwsze – jedna gitara to troch臋 bieda, poza tym z dwiema gitarami zarabia si臋 raczej wi臋cej. Po drugie – to ja by艂em tym ogarni臋tym i to ja bra艂em na siebie ca艂膮 presj臋. Za艂atwianie interes贸w, znanie okolicznych przydatnych sklep贸w, rozprawianie si臋 z nieprzyjemniakami – to by艂a moja odpowiedzialno艣膰. I o ile „to tylko grajkowanie” to kiedy zaczynaj膮 liczy膰 na Ciebie ludzie, uwierz mi, jeste艣 tak膮 sam膮 podstaw膮 zespo艂u jak dobry frontman. – Zim膮 polecam romans z r臋kawiczkami bez palc贸w i kaw膮. – STROIK! Ale J臋drzej, ja mam dobry s艂uch! Ale jak Ty grasz, to ten drugi mo偶e musie膰 odej艣膰 kawa艂ek, 偶eby si臋 nastroi膰. Albo pami臋ta 440 i jeste艣cie pewni, 偶e nastroi si臋 tip top albo stroik. – Fajnie mie膰 d艂ugopis i kartki. – Nie graj z kartek. Rozpisuj na nich akordy ludziom, kt贸rzy przyszli z Tob膮 pogra膰 po raz pierwszy i tak dalej. – Nie b贸j si臋 powiedzie膰, 偶e pan menel musi si臋 zamkn膮膰 i nie, nie b臋dziesz gra艂 muzyki irlandzkiej, i tak, wiesz, 偶e wi臋cej by艣 wtedy zarobi艂. No chyba, 偶e ju偶 grasz muzyk臋 irlandzk膮. Ciekawe jak膮 rad臋 dostaniesz w takiej sytuacji. – Ty chyba 偶artujesz z tym piwem. – Utrzymaj swoj膮 miejsc贸wk臋 w czysto艣ci. – Oszcz臋dzasz? Ty dzisiaj nie pijesz. Przekonali艣my si臋 o tym the hard way. Z Ol膮, po dwutygodniowych wizytacjach w Bruderze, mieli艣my przy sobie po dziesi臋膰 z艂otych. Khra tego samego dnia robi艂a przelew przez moje konto. Wyci膮gn臋艂a dwa tysi膮ce i zrealizowa艂a transakcj臋. To pieni膮dze tylko z D艂ugiej. Z dw贸ch tygodni. – Je偶eli nagra艂e艣 jak膮艣 p艂yt臋, promocja na ulicy to jak najbardziej dobry spos贸b. Standardowe ceny wahaj膮 si臋 od 20 do 30 z艂otych. – Chcia艂em by膰 fajny – k艂ama艂em. To by艂o 1800. – Bulwary, rynki i turystyczne ulice s膮 wype艂nione barami, kt贸re ch臋tnie zap艂ac膮 za Tw贸j wyst臋p u nich. I prosz臋 Ci臋 – zr贸b tak, 偶eby Tw贸j kwartet dosta艂 po 70 z艂 na osob臋 za dwie godziny grania. Je偶eli grasz sam – bierz nie mniej ni偶 150. Jeste艣my braci膮, dbajmy o to jak nam p艂ac膮. – 15z艂 to najmniej ile zarobi艂em przez ca艂y dzie艅 grania w wakacje. Lekko ponad st贸wa w godzin臋 to m贸j rekord. Znam ludzi, kt贸rzy potrafi膮 zrobi膰 trzykrotno艣膰. – We藕 pod uwag臋 zm臋czenie cz艂onk贸w zespo艂u, to, 偶e w miejscu, w kt贸rym b臋dziesz gra艂 s膮 艣wietne puby, i 偶e nie zawsze jest kolorowo. Wasza motywacja dostanie kopa w ty艂ek przy pierwszym deszczu, pierwszych trzech z艂otych uciu艂anych w ponad godzin臋 i przy pierwszych sprzeczkach. Dlatego to w艂a艣nie Wy – znaj膮cy kawa艂ki, znaj膮cy dobre kantory, zdolni do noszenia instrument贸w za reszt臋 dumni basi艣cie jeste艣cie niezb臋dni. A taka postawa uratuje Was i znajomych przed konieczno艣ci膮 pracy. 5. Porady specyficzne dla danego miasta Gda艅sk – Dla D艂ugiej z艂ote godziny w wakacje to 10-13, okolice 17 i 19.30-23.30. – W Tr贸jmie艣cie potrzebujesz pozwolenia tylko teoretycznie. – Sopot jest podobno z艂oty. – Zielona Brama jest z艂ota. – Z艂ota Brama jest zaj臋ta przez stragany. – W okolicach 17 pod Ratusz przychodz膮 brekdenserzy, puszczaj膮 muzyk臋, zag艂usz膮 Ci臋, a przynajmniej skutecznie zak艂贸c膮 Tw贸j wyst臋p, zabior膮 pieni膮dze i dziewczyny. – Jedz w Teresie. To spo偶ywczo monopolowy naprzeciwko Cyka. – Zapraszam do Bruderschafta, gdzie艣 trzeba wyda膰 zarobione pini臋dze. – Podczas Jarmarku w Zielonej nie mo偶e by膰 偶adnych stragan贸w. Yet – s膮. To skutecznie psuje zarobek; sugeruj臋 znalezienie innego miejsca. – Mariacka jest podobno spoko. – Zielona Brama nale偶y do muzeum czego艣 tam, wi臋c jest terenem prywatnym. Nikt nie mo偶e Ci臋 stamt膮d wygoni膰. Super anegdotki J臋drzeja: Jeden, jedyny raz, kiedy ktokolwiek kaza艂 nam przesta膰, nasza publika zbuntowa艂a si臋 przeciwko stra偶y miejskiej. I tak musieli艣my p贸j艣膰. 6. Porady typowo basowe – Pretty much to samo co gitara. Miej zapasowe struny, miej stroik. – Bas = atencja. Kiedy艣 grali艣my w knajpie z moim scenowym, pe艂noprawnym wzmacniaczem i kiedy ludzie s艂yszeli pe艂ny, mi臋sisty basior, podchodzili bli偶ej, niekt贸rzy siadali i zamawiali jedzenie. No i wielu patrzy艂o si臋 na mnie. Kumacie? Na basist臋! Grubego! A gra艂em z dziewczynami! I jedna jest skrzypiar膮! – Tak naprawd臋 NA BASIE na D艂ugiej, poza okazjonalnymi wypadami z akustycznym, gra艂em tylko dwa czy trzy razy. No i nie licz膮c knajp(y). Mam zamiar doda膰 tu wi臋cej solidnych porad kiedy nabior臋 do艣wiadczenia. Pami臋tajcie jednak, moi drodzy, 偶e granie na ulicy bardzo bardzo du偶o uczy o instrumencie i jest znakomitym treningiem wytrzyma艂o艣ci, zachowania scenicznego i wsp贸艂grania z innymi muzykami. To na razie tyle. Temat b臋d臋 edytowa艂, dodam zdj臋cia, pr贸bki, dodam mo偶e nawet sklepy z jedzeniem i polec臋 knajpy w Gda艅sku, je偶eli kto艣 b臋dzie zainteresowany. A je偶eli kto艣 ma jaki艣 recorder to by艂oby super spotka膰 si臋 gdzie艣 w Gda艅sku i nagra膰 nasz zesp贸艂 ze wzmacniaczem. Teraz u偶ywam po偶yczonego Soundkinga, brzmi jak kupa, jak na domowe standardy. Jutro (dzi艣) zabieram ze sob膮 15′ pak臋, wepn臋 j膮 w tego pyrtka. Zobaczymy jak to b臋dzie. Pr贸bek niestety nie mam czym zrobi膰. Paczuszka Kustoma, neodym, ~20kg, kombo za艣 jest wyposa偶one w ma艂y g艂o艣nik, trzypunktowe EQ, line-in, wej艣cie jack na mikrofon (bez phantoma chiba), nie wiem ile wytrzymuje na baterii, nie jestem nawet w stanie tego wyguglowa膰. Opisz臋 Wam wra偶enia, ma pada膰. Mam te偶 plan zrobi膰 ultimate busking bass ampa. Wi臋cej o tym p贸藕niej. Adminy, czy temat w dobrym miejscu?

Jak mog臋 zgromadzi膰 2000 z艂 w ci膮gu dw贸ch tygodni, graj膮c na basie na ulicy?

Podziel si臋 swoj膮 opini膮

3 komentarze

  1. W dobrym.

    2k w dwa tygodnie na ekip臋 czy na g艂ow臋?

    Jak na g艂ow臋, to rzucam prac臋 ;D.

  2. @ryba149:
    (…)
    „Wonderwall” Oasis贸w
    (…)
    „Whiskey” D偶emu
    (…)

    Dla mnie oba te kawa艂ki to ta sama kategoria, przy czym w oryginale Riedel
    przynajmniej nie fa艂szowa艂, czego o wokali艣cie Oasis powiedzie膰 si臋
    niestety nie da 馃槢

  3. @Kapral: 2k na osob臋, m贸wienie o zarobku ca艂ego sk艂adu to podawanie
    d艂ugo艣ci przyrodzenia z kr臋gos艂upem. No i to te偶 nie jest tak, 偶e nie
    zarobisz wi臋cej w pracy. Ale spr贸bowa膰 warto.

    @Immo: Z ust mi to wyj膮艂e艣. Niestety, wokalistka si臋 upar艂a.

Mo偶liwo艣膰 komentowania zosta艂a wy艂膮czona.