Próbownia-rozstawienie sprzętu, i pytanie odnośnie wygłuszenia

Autor planuje urządzić próbownię muzyczną z kumplem w niewielkim pomieszczeniu w piwnicy, stosując dostępne materiały do wygłuszenia. Rozważa wykorzystanie styropianu, wytłoczki po jajkach oraz wykładziny dywanowej, zastanawiając się nad rozmieszczeniem sprzętu i wykończeniem przestrzeni.

Cześć, Mam do dyspozycji pomieszczenie w piwnicy, wymiary około 4 na 5m, niewysokie, sufit wyłożony styropianiem. Chcę tam z kumplem urządzić próbownie. Poczytałem troche na basoofce i WD o tym co i jak. Postanowiliśmy, że zrobimy to tak: na ściany styropian(tak, wiem, średni do wygłuszania, ale mamy go w pizdu w piwnicy, a nie chcemy marnować pieniędzy na wełnę mineralną), na to wytłoczki po jajkach, no i dwie warstwy wykładziny dywanowej na podłogę. Oczywiście jeszcze zasłony na okno. Niby wszystko OK, ale jest pare dylematów: Jak mniej więcej porozstawiać sprzęt, kanape i inne pierdoły? Czy zostawić jedną ze ścian pustą(jeśli tak, to którą?), czy wyłożyć wszystkie? Obłożyć czymś ten słup stojący na środku pomieszczenia? Jest z drewna i wygląda żałośnie, więc wolałbym go nie ruszać, nie chcę mieć sufitu na głowie. Pod sufitem leci gruba rura, zostawić ją gołą, czy lepiej przykleić styropian pod kątem, tak, żeby ją zakrywał? Dorzucam jeszcze szkic pomieszczenia w Paincie
www.img61.imageshack.us/img61/7082/salaag4.jpg To by było na tyle, jak mi się coś jeszcze przypomni, to dopiszę. Pozdr

Jak powinienem rozstawić sprzęt oraz meble do praktykowania w pomieszczeniu o wymiarach 4 na 5 metrów?
Czy powinienem wyścielić wszystkie ściany styropianem w celu wygłuszenia, czy pozostawić jedną pustą?
Jakie są najlepsze sposoby na wygłuszenie pomieszczenia do praktyki na basie?
Czy muszę obłożyć słup w pomieszczeniu jakimś materiałem, aby zapewnić lepsze brzmienie?
Czy powinienem przykleić styropian pod kątem, aby zasłonić rurę na suficie?
Jaki materiał powinienem wykorzystać przy wygłuszaniu pomieszczenia do praktyki?
Czy powinienem kupić dodatkowy dywan lub dywanik do wygłuszenia podłogi?
Czy drzwi powinny być również wygłuszone, aby uzyskać najlepsze brzmienie?
Czy okno powinno być całkowicie zasłonięte, aby uzyskać lepszą izolację dźwięku?
Czy należy podjąć dodatkowe kroki, aby zapewnić maksymalne zalety akustyczne do pomieszczenia praktyki basu?

Podziel się swoją opinią

11 komentarzy

  1. Dzięki skorzystam, może się perka nie zmieścić, ale mimo wszystko rysunek
    z wykurwem, fajne gitary ; )

    A temat widziałem wcześniej, przydał się.

  2. po co Ci styropian i wytłoczki nic ci to nie da tylko złudzenie że
    odwaliłeś dobrą robotę; to jest małe pomieszczenie.

    Daj styropian, jakiś drewniany stelaż i 2 dywany na ściany (idealnie by
    było powiesić dywany – wykładzinę na TRZECH ścianach i na podłogę
    oczywiście też, a wytłoczki zostaw tylko na suficie.

    Dywany na ścianach realnie pochłaniają dźwięk, a wytłoczki to
    „pseudo-rozproszenie”. (rozproszenie to nie to samo co pochłanianie!)

  3. Ostatni rysunek idealny 😀

    Ja mam probownie 4 na 4 m i miescimy się tam w 5 osób ;p perka, 2 gitary, bas
    i wokal. Wyłozylismy 2 sciany wytłoczkami odstajacymi troszke do sciany,
    sufit się rozpada i nie jest niczym wyłozony, a przez to , że jest to strych to
    jeszcze obniza się gdzies tak do 170 w najnizszym punkcie ;p Mamy ten dywanów
    gdzie niegdzie na scianach i zrobilismy z nich taka gazetke jak w szkołach są
    😀 tak po za tym jak wrzucisz do pomieszczenia fotele, krzesełka itp. to się
    trochę bardziej zlikwiduje echo ;p a wygłuszyc nie bardzo szło tak malutki
    pokoik ;p Mama gitarzysty nie narzeka jak gramy, a nawet jej się podoba ;p

    Tak wyglada nasza próbownia, może na coś się to przyda ;p I ogolnie to wyszło
    mi za dużo miejsca na srodku bo jak jeszcze stoimi tam calym zespolem to już go
    tak dużo nie jest ale dajemy rade 😀
    (www.sendspace.com/file/cgnbfy)

  4. Było było ;p Było o wytłumianiu salki i było tez o tym jak ktoś się ustawia
    ze sprzetem. Wystarczy poszukać

  5. Poszukałem trochę(o czym już wspomniałem w pierwszym poście :f), no ale
    jednak zostały mi pewne wątpliwości.

    Aarth: Wiem, że wytłoczki nie tłumią, tylko likwidują pogłos, właśnie
    dlatego chcemy je dać.

    Baybus: Dzięki za rysunek, myślę, że zrobimy podobnie ; )

  6. Spoko ;p Na rysunku jeszcze nie ma wuchty kabli, smieci itp. które leza w
    calej salce jak gramy 😀 albo listwa , która lezy na srodku i do której się
    podlaczamy ;p

  7. @Jaro:
    Mam do dyspozycji pomieszczenie w piwnicy, wymiary około 4 na 5m, niewysokie…

    U mnie jest identycznie… I mam tak:

    sufit – 2/3 wytłoczki, 1/3 nic,

    ściana I – prawie cała w wytłoczkach,

    ściana II – cała w wytłoczkach,

    ściana III – okno 1x4m przykryte dywanem, reszta „goła”

    ściana IV – wielka szafa (meblościanka, czy jak to się na to mówi)

    podłoga – wykładzina

    jak dla mnie jest za głucho, echa nie ma prawie w ogóle, bas buczy przez to
    trochę:/

  8. haha te projekty w paintcie są pieukne XD

    ___________________________________

    Knock Knock, Get in Funky ^^

Możliwość komentowania została wyłączona.